Najnowsze

Rafał Trzaskowski podsumował pierwszy rok swojej prezydentury

Najnowsze

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
O rozwoju transportu miejskiego i nowych stacjach metra
O rozwoju transportu miejskiego i nowych stacjach metraTVN24
wideo 2/5
Trzaskowski podsumował pierwszy rok prezydentury

- To był trudny rok, rok właściwie nieustającej kampanii wyborczej, zjawisk losowych, a także czasami konfliktów generowanych tylko i wyłącznie przez media - mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, podsumowując pierwszy roku swojego urzędowania. Akcentował realizację zadań związanych z transportem publicznym, czystszym powietrzem i żłobkami.

Prezydent rozpoczął podsumowanie od kwestii związanych z rozwojem infrastruktury i komunikacji publicznej. - Ten system w Warszawie jest dobry, korzysta z niego ponad 50 procent mieszkańców, ale chcemy go rozbudowywać. Mimo że nie było to łatwe, kontynuowaliśmy tempo budowy metra. Oddaliśmy trzy nowe stacje drugiej linii metra - mówił Trzaskowski. Wyraził też nadzieję, że na początku roku zostaną oddane do użytku kolejne stacje na Woli.

- Zaczynamy prace nad nowymi stacjami na pierwszej linii metra: Plac Konstytucji i Muranów. Zleciliśmy też prace koncepcyjne na wykonanie trzeciej linii metra - mamy zabezpieczone pieniądze w budżecie na ewentualnie dofinansowanie. Mamy nadzieję, że trzecia linia metra, której trasę będziemy wyznaczać, będzie współfinansowana z unijnych pieniędzy - wskazał. Przypomniał, że we wrześniu podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na dofinansowanie na 1,5 miliarda złotych. - Jest olbrzymia szansa, że trzecia linia wystartuje jeszcze w tej kadencji - dodał.

Nowe parkingi "Parkuj i Jedź" i zieleń

Trzaskowski podkreślił wagę problemu jakości powietrza. Drogą do jego poprawy ma być 130 nowoczesnych autobusów elektrycznych, 213 tramwajów niskopodłogowych i budowa parkingów "Parkuj i Jedź". - Jeśli chcemy, żeby do centrum wjeżdżało mniej samochodów, takie parkingi musimy i chcemy budować. Mamy już umowę na 43 parkingi na ponad cztery i pół tysiąca samochodów i prawie dwa tysiące rowerów. Warszawa sama też buduje jedno takie miejsce na PKP Żerań - zaznaczył.

Zdaniem Trzaskowskiego, do poprawy jakości powietrza przyczynią się również wysokie dotacje na likwidacje kopciuchów i budowę zbiorników retencyjnych.

- Udało nam się zwiększyć obszar lasów miejskich o 50 hektarów. Posadziliśmy tej jesieni 130 tysięcy drzew i odzyskujemy ważne dla miasta tereny na przykład Dęby Młocińskie na Bielanach - wymieniał prezydent.

Nie odpowiedział jednak wprost na pytanie jednego z dziennikarzy, ile drzew zostało wyciętych (z oficjalnych danych Zarządu Zieleni wynika, że w pierwszym półroczu więcej wycięto niż zasadzono). Wyjaśnił tylko, że "drzewa są wycinane tam, gdzie jest to konieczne, gdzie jest zagrożenia dla życia obywateli, drzewo jest chore albo realizuje się ważne dla Warszawy inwestycje". - Bardzo poważnie podchodzimy do wycinki drzew, reagujemy na wszystkie sygnały, które płyną od obywateli - zapewniał.

"Rewolucja" w żłobkach, nowe szkoły

Prezydent zaznaczył, że bardzo ważna dla niego jest kwestia wyrównania szans dla kobiet. Ma w tym pomóc między innymi lepszy dostęp do darmowych żłobków. - Oddaliśmy za darmo wszystkie miejsca w żłobkach, które miasto już posiadało, ale tworzymy nowe miejsca. Wykupujemy u przedsiębiorców miejsca w takim standardzie, jaki oferuje miasto. Chcemy w ciągu najbliższych lat doprowadzić do rewolucji tak, żeby każda osoba, która chce zostawić swoje dziecko w żłobku, miała na to szansę; żeby w ciągu tej kadencji poziom "użłobkowienia" był jednym z najwyższych w miastach europejskich - zapowiedział prezydent Warszawy.

Wyliczył, że miasto zwiększyło liczbę 7,5 tysiąca miejsc w żłobkach do 12 tysięcy, a do końca roku ma to być 13,6 tysięcy miejsc. - Są już dzielnice, gdzie mamy wolne miejsca w żłobkach - podkreślił. - W 2020 roku w budowie będzie 10 nowych żłobków i dziewięć nowych szkół - dodał Trzaskowski.

Przypomniał także o: realizowanym programie 100 złotych rocznie dla każdego ucznia na wyjścia do ośrodków kultury czy sportu (w istocie jest to na razie tylko pilotaż), akcji "Szkoła bez przemocy" oraz dodatkach finansowych dla nauczycieli stażystów i kontraktowych.

Remont ponad dwóch tysięcy pustostanów

- Chcemy mieć wpływ na politykę mieszkaniową, chcemy rozszerzać zasób komunalny. Chcemy budować mieszkania na tańszy wynajem. I dokładnie tak robimy. Przeznaczaliśmy 235 milionów złotych na remonty i modernizacje miejskiego zasobu mieszkaniowego. W ramach tej kwoty udało się wyremontować ponad dwa tysiące pustostanów. Do końca tego roku oddamy 236 nowych lokali - mówił Trzaskowski.

Jak zauważył jeden z dziennikarzy, zgodnie z zapowiedziami tych mieszkań oddanych do użytku miało być więcej. Prezydent w odpowiedzi wskazał na "problemy systemowe". - Jeśli chcemy zmieniać rzeczywistość, wprowadzać inne zmiany, to wymaga to czasu. Wiedzieliśmy, że w pierwszym roku będzie trochę wolniej, mam nadzieję, że w kolejnych latach przyspieszymy. Na pewno będzie więcej, jeśli dodamy do tego remonty pustostanów. Chociaż pojawiają się tutaj problemy z finansowaniem - zastrzegł.

Odniósł się również do kwestii związanych z reprywatyzacją. - Do momentu wprowadzenia ustawy reprywatyzacyjnej, trudno będzie mówić o problemach reprywatyzacji. Postaraliśmy się pomóc tym lokatorom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, mieli zaległości w opłacaniu czynszu i dlatego uruchomiliśmy program pomocy dla lokatorów - podkreślił.

Zdrowie, seniorzy i bezpieczeństwo na drogach

Zwiększenie wsparcia dla rodziców starających się o dziecko przez in vitro, otwarcie pierwszych gabinetów ginekologicznych dla osób z niepełnosprawnością, miejski program szczepień przeciwko grypie dla kobiet w ciąży i przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców - takie zagadnienia wskazywał prezydent w kwestii poprawy polityki zdrowotnej w mieście.

W sprawie seniorów wymienił otwarcie dziennych domów opieki medycznej w Białołęce i Wawrze oraz program wsparcia dla seniorów +75 "Złota Rączka", dzięki którym na koszt miasta seniorzy mogą uzyskać wsparcie w drobnych naprawach. - Już 750 osób skorzystało z tego programu, a będziemy go w kolejnych latach rozszerzać - deklarował Trzaskowski.

Nie pominął również tematu bezpieczeństwa na drogach. - Zapłaciliśmy policji za 20 tysięcy służb ponadnormatywnych. Opłacamy dodatkowe patrole, zwłaszcza w miejscach, które są uważane za niebezpieczne, choćby na moście Poniatowskiego - przekazał.

Ruszyła budowa MSN, siedziba SV opóźniona

- Rozpoczęliśmy budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To bardzo ważna inwestycja, musieliśmy zwiększyć budżet inwestycji do 500 milionów. Do dopiero początek przebudowy otoczenia Pałacu Nauki i Kultury. Do końca kadencji otoczenie pałacu od strony Marszałkowskiej powinno się diametralnie zmienić - deklarował prezydent.

Wskazał też na inne działania w zakresie rozwijania kultury: kupno budynku Sceny na Woli Teatru Dramatycznego z przeznaczeniem na siedzibę Teatru Żydowskiego oraz realizację budowy Sinfonii Varsovii. - Ze względów budżetowych będziemy musieli rozciągnąć tą budowę w czasie, ale jesteśmy zdeterminowani, żeby orkiestra miała swoją siedzibę i te prace wkrótce się rozpoczną - zapewnił Trzaskowski.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:mp/b

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta, fot. Rafał Motyl

Pozostałe wiadomości