Problemy na budowie metra na Bemowo. "Betoniarnię nie tak łatwo przenieść"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Gazeta "Stołeczna", rdc.pl
Betoniarnia znajduje się w miejscu przyszłej stacji techniczno-postojowej
Betoniarnia znajduje się w miejscu przyszłej stacji techniczno-postojowej Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Betoniarnia znajduje się w miejscu przyszłej stacji techniczno-postojowej Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Najpierw konflikt ratusza z wykonawcą, teraz problem z pozyskaniem działek. Wojewoda usiłuje wywłaszczyć betoniarnię działającą w miejscu, gdzie ma stanąć stacja techniczno-postojowa metra. Właściciele przekonują w rozmowie z mediami, że "nie tak łatwo przenieść tak dużą firmę". Z kolei Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy komentuje: - Jestem dobrej myśli.

"Służby wojewody są zdeterminowane do przejęcia nieruchomości betoniarni, która znajduje się na terenie zachodniego odcinka II linii metra od stacji Bemowo do stacji Karolin, aby umożliwić przystąpienie do realizacji ostatniego etapu budowy II linii metra" - przekonuje w komunikacie prasowym Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

To odpowiedź na pojawiające się głosy o problemie z przejęciem działki, gdzie zaplanowano stację techniczno-postojową nowej linii metra. Budowa, zgodnie z pierwszymi zapowiedziami, miała zakończyć się w 2022 roku, jednak aktualny termin zakończenia inwestycji to 2026 rok. Dlaczego? Wykonawca kilka lat czekał na pozwolenie na budowę. Ostatecznie wojewoda zielone światło na wbicie pierwszej łopaty dał jesienią 2022 roku.

Teoretycznie, na mocy specustawy kolejowej, oznaczało to automatyczne przejście działek znajdujących się na terenie inwestycji na własność miasta i wypłacenie właścicielom odszkodowań. W przypadku betoniarni tak się jednak nie stało. Choć w przypadku specustaw regulujących wywłaszczenie pod inwestycję drogową czy kolejową, brak wypłaty całej sumy odszkodowania nie oznacza, że na przejętej nieruchomości nie można prowadzić prac budowalnych, to w tym przypadku zaczęło się przerzucanie pism i oświadczeń pomiędzy stronami.

"Skutecznie udało się przejąć 2/3 terenu" - przekazał niedawno w komunikacie wojewoda.

Przesunięta egzekucja

Wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego złożył Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. - 11 września 2023 roku było ostatnie jak dotychczas przekazanie terenu przez byłych właścicieli. Przedstawiciel wojewody mazowieckiego poinformował o nowym terminie egzekucji 27 września. Egzekucja wyznaczona na 5 września została przesunięta przez wojewodę, po otrzymaniu oświadczeń byłych właścicieli nieruchomości, że będą systematycznie wydawali grunty - przekazał Tomasz Kunert, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego.

Wskazał, że do tej pory właściciele betoniarni wydali teren o powierzchni około 19 tys. metrów  kwadratowych, co stanowi około 48 procent całej nieruchomości. Wyliczył, że otrzymali: zaliczkę w wysokości 70 proc. wartości nieruchomości za sześć działek, czyli ponad 24 mln zł i 11 mln zł za ostatnią z działek, czyli 100 procent wartości nieruchomości.

Trudno przenieść zakład w krótkim czasie

Żona właściciela betoniarni, potwierdziła w rozmowie z "Gazetą Stołeczną", że zaliczka wpłynęła wiosną, ale twierdzi, że w następnych miesiącach właściciele betoniarni nie dostali pozostałej kwoty. Dodała też, że "trudno zlikwidować albo przenieść taki zakład w krótkim czasie".

Wcześniej właściciel betoniarni mówił w Radiu Dla Ciebie, że nie ma zamiaru blokować inwestycji. - Chcemy tego, o czym zawsze mówię, czyli odszkodowanie i czas. Dlaczego nagle jest taki pożar i wszystko dzieje się na dniach? Przecież można było, jak w cywilizowanym kraju: odszkodowanie i dać mi nieprzekraczalny termin - mówił.

Służby wojewody stwierdziły w komunikacie prasowym, że "może dochodzić do celowej opieszałości w oddaniu tej nieruchomości na cele publiczne".

"W związku z tym wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński zapewnia, że podejmie zdecydowane działania w celu przejęcia nieruchomości zgodnie z prawem i nastąpi to niezależnie od tego, ile będzie w tej sprawie złej woli" - czytamy w komunikacie.

Trzaskowski jest dobrej myśli

O sprawę podczas czwartkowej konferencji prasowej na Bemowie został zapytany Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

- Pojawiają się tego typu problemy, ale mam nadzieję, że działki zostaną bardzo szybko przejęte. Jeżeli chodzi o kontynuację budowy, to oczywiście kontynuujemy prace - odpowiedział.

- Przy tego typu inwestycjach, pojawiają się problemy, renegocjacje, ale jestem dobrej myśli, mam nadzieję, że zarówno odzyskiwanie działek, jak rozmowy z wykonawcą zakończą się sukcesem - dodał.

Problemy na budowie

Przypomnijmy, pod koniec 2022 roku prezydent Warszawy poinformował o porozumieniu, jakie udało się wypracować ratuszowi z wykonawcą budowy drugiej linii metra na Bemowo. Ten drugi chciał zaktualizować kontrakt z uwagi na rosnące koszty materiałów. W ramach tego kontraktu powstają trzy stacje: Lazurowa, Chrzanów i Karolin oraz stacja techniczno-postojowa.

Jest porozumienie w sprawie budowy ostatnich stacji II linii metra
Jest porozumienie w sprawie budowy ostatnich stacji II linii metraTVN24

Jednak pod koniec maja, pół roku po ogłoszeniu sukcesu aneks wciąż nie został podpisany, a na budowie stacji Chrzanów, jak donosił nam mieszkaniec "nie działo się nic".

Wykonawca mówił nam wówczas tylko o "reorganizacji placu budowy", ale wiceprezydent Warszawy przyznał, że "na części kontraktu" prace wstrzymano. Miesiąc później pracownicy wrócili na plac budowy, choć aneksu oficjalnie nie podpisano.

Autorka/Autor:kz, dg

Źródło: tvnwarszawa.pl, Gazeta "Stołeczna", rdc.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 w okolicy Brwinowa (powiat pruszkowski) zapaliła się naczepa ciężarówki. W środku znajdują się kosmetyki. Na miejscu pracuje kilka zastępów straży pożarnej. Droga w kierunku Poznania jest zablokowana.

Pożar naczepy tira, w środku kosmetyki. Autostrada zablokowana

Pożar naczepy tira, w środku kosmetyki. Autostrada zablokowana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzut składania fałszywych zeznań usłyszał mężczyzna, który twierdził, że padł ofiarą rozboju, podczas którego skradziono mu blisko dwa miliony złotych. Według śledczych, 58-latek był podstawiony, a pieniądze nie należały do niego.

Zeznał, że skradziono mu dwa miliony złotych. Policja: pieniądze nie należały do niego

Zeznał, że skradziono mu dwa miliony złotych. Policja: pieniądze nie należały do niego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybrany na drugą kadencję prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił we wtorek swoich zastępców. Na swoich stanowiskach pozostali: Renata Kaznowska, Tomasz Bratek oraz Aldona Machnowska-Góra. Nową twarzą w zarządzie będzie Adriana Porowska z Trzeciej Drogi.

Rafał Trzaskowski przedstawił zastępców. Nowa twarz w zarządzie miasta

Rafał Trzaskowski przedstawił zastępców. Nowa twarz w zarządzie miasta

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował we wtorek, że stołeczni radni otrzymali projekt uchwały obniżającej tymczasowo ceny za odbiór odpadów, a także projekt uchwały podnoszącej stawkę za przejazd taksówkami.

Tymczasowa obniżka opłat za odbiór śmieci. Zapowiedź prezydenta Warszawy

Tymczasowa obniżka opłat za odbiór śmieci. Zapowiedź prezydenta Warszawy

Źródło:
PAP

Na budowie 18-kondygnacyjnego hotelu na Pradze Południe doszło do wypadku. Poszkodowani zostali dwaj pracownicy, którzy spadli o pięć pięter. Obaj odnieśli poważne obrażenia.

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy podejrzanych o oszustwa i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Pokrzywdzeni w wyniku ich działalności wycenili straty na kwotę 250 tysięcy złotych. Kilka miesięcy temu śledczy zatrzymali trzech innych członków tej grupy.

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali podejrzanego o serię kradzieży. 30-latek ukrył się w schowku na pościel, gdy policjanci weszli do mieszkania jego partnerki.

Ukrył się w schowku na pościel. Efektu nie osiągnął, odpowie za liczne kradzieże

Ukrył się w schowku na pościel. Efektu nie osiągnął, odpowie za liczne kradzieże

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci złożyli wizytę 33-latkowi z Mokotowa. Jak podali, miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków, w tym mefedron, amfetaminę i kokainę. Mężczyzna trafił do aresztu.

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowa torów tramwajowych w ciągu ulicy Rakowieckiej pomiędzy Puławską a aleją Niepodległości rozpocznie się w czerwcu - poinformował rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. W kilku punktach jezdnia zostanie rozkopana, co oznacza spore utrudnienia dla kierowców.

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ratuszu trwają prace nad projektem uchwały zmniejszającej wysokość stawek opłaty za śmieci - napisała do Rzecznika Praw Obywatelskich Agnieszka Jakubowska, dyrektor miejskiego Biura Gospodarowania Odpadami. Odpowiedź ta ma związek z licznymi skargami mieszkańców stolicy na metody ustalania, a także na wysokość stawek za odbiór odpadów. Jeszcze przed wyborami samorządowymi prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał obniżkę opłat od lipca.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Źródło:
PAP

29-latek zerwał złoty łańcuszek kobiecie idącej chodnikiem. Na pomoc ruszyli przechodnie i złapali złodzieja. Okazało się, że to nie pierwszy raz, kiedy 29-latek chciał dokonać kradzieży.

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo pod Grodziskiem Mazowieckim. Nie przeżył wypadku. Na miejscu pracowały służby.

Uderzył autem w drzewo, zginął

Uderzył autem w drzewo, zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz podsumował dotychczasowe efekty prac przy budowie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską na Saskiej Kępie. Pierwszy z nich ma być gotowy już w te wakacje.

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji Chotomów (powiat legionowski) pociąg Kolei Mazowieckich śmiertelnie potrącił mężczyznę. Były utrudnienia w ruchu w obu kierunkach.

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich potwierdził, że po przerwie jeden pas jezdni na placu Zbawiciela zostanie przeznaczony w sezonie letnim pod ogródki gastronomiczne. Urzędnicy podają też wstępną datę wdrożenia nowej organizacji ruchu.

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biblioteka Narodowa zaprasza na koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej. Po występie będzie można pierwszy raz w historii zwiedzić historyczny budynek oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej od zdania "Dąbrówka przybyła do Mieszka" sprzed tysiąca lat, przez rękopisy Fryderyka Chopina do rękopisów "Małgośki" Agnieszki Osieckiej i "Murów" Jacka Kaczmarskiego.

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl