Miasto zapowiedziało zmiany na Park and Ride Połczyńska. Pojawią się nowe nasadzenia, ławki czy zbiorniki retencyjne. W założeniach urzędników parking ma być wręcz... miejscem rekreacji i wypoczynku. Czy to realne? Okaże się w 2027 roku, na kiedy zaplanowano ukończenie inwestycji.
Na podstawie umowy miasta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej parking P+R Połczyńska zostanie dostosowany do zmian klimatycznych. Środki unijne pokryją ponad połowę kosztów modernizacji obiektu.
- To będzie duża zmiana na terenie obecnego parkingu i pierwsza tego typu inwestycja w mieście. Projekt zakłada, że blisko połowa powierzchni obiektu, czyli 1,4 hektara będzie udostępniana jako miejsce rekreacji i wypoczynku. Mieszkańcy skorzystają na tym szczególnie w soboty i niedziele, kiedy parking praktycznie nie pełni swojej podstawowej funkcji. Dlatego nie będzie tu klasycznego ogrodzenia, a sam teren zostanie otwarty m.in. dla mieszkańców pobliskich osiedli - mówi cytowany w komunikacie Maciej Fijałkowski, sekretarz Warszawy.
Przepuszczalna nawierzchnia, 50 nowych drzew
Jak podaje stołeczny ratusz, większość prac związana z modernizacją parkingu skupi się na nadaniu mu bardziej ekologicznego charakteru. "Część betonowej nawierzchni obiektu zostanie zmieniona na taką, która przepuszcza wodę. Zostanie wybudowany system zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Powstaną trzy zbiorniki retencyjne, w tym jeden otwarty o charakterze rekreacyjnym. Woda zgromadzona w zbiornikach będzie wykorzystywana m.in. podlewania roślin" - wyliczają urzędnicy.
Ponadto posadzonych zostanie 50 nowych drzew, około tysiąc krzewów i pół tysiąca pnączy. Pojawi się także ogólnodostępny ogród ze ścieżkami edukacyjnymi i ławkami. "Łącznie zielona infrastruktura wybudowana lub zmodernizowana w celu przystosowania do zmian klimatu obejmie niemal 2,4 ha" - wskazuje ratusz.
Parking energetycznie samowystarczalny
Na parkingu pojawią się drewniane konstrukcje wyłożone roślinnymi dywanami i pokryte panelami fotowoltaicznymi. "Na nowym eko-parkingu zostanie wdrożony system zarządzania energią, w ramach którego powstanie przemysłowy magazyn energii elektrycznej, a oświetlenie zostanie wymienione na energooszczędne. Osoby zostawiające samochody i rowery na parkingu zyskają dziesięć punktów ładowania pojazdów elektrycznych. W trakcie normalnej eksploatacji parking nie będzie potrzebował energii z sieci – wystarczy ta ze słońca, która zasili instalację o mocy ok. 100 kW." - informuje ratusz.
W ramach inwestycji P+R przy Połczyńskiej zostanie podłączony do Centrum Zarządzania Parkingami, co usprawni m.in. kontrolę oraz sterowanie instalacjami i urządzeniami.
Dokumentacja jest, teraz przetarg na wykonawcę
Urzędnicy wskazują, że dokumentacja potrzebna do rozpoczęcia prac jest już gotowa, łącznie z pozwoleniem na budowę. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy. Podpisanie umowy na roboty budowlane planowane jest na przełomie tego i przyszłego roku, a zakończenie inwestycji w 2027 roku.
"W ramach realizacji projektu zostaną również przeprowadzone działania informacyjno-promocyjne, w tym: spotkania z mieszkańcami (np. dotyczące adaptacji do zmian klimatu), ścieżki informacyjne (w części parkowej terenu znajdą się elementy wyposażenia z tablicami edukacyjnymi, które wytyczą ścieżkę edukacyjną na temat zmian klimatu)" - wyjaśnia ratusz.
Całkowita wartość inwestycji to ponad 40 milionów złotych.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa