Tunezja

Tunezja

Premier Tunezji Habib Essid nie uzyskał wotum zaufania w sobotnim głosowaniu w parlamencie. Oznacza to, że powołany zostanie nowy rząd, który będzie musiał zmierzyć się z koniecznością opóźnionych reform gospodarczych.

Tunezyjska armia zabiła co najmniej pięciu dżihadystów w pobliżu granicy z Libią - poinformowały we wtorek wieczorem władze w Tunisie. Podczas operacji w mieście Bin Kirdon wojsko i siły bezpieczeństwa przejęły także broń.

W drodze do Tunezji jest 20-osobowa grupa żołnierzy z 4. Brygady Piechoty, która rozpocznie swoją misję na granicy z Libią. Będzie w ten sposób pomagała w ochronie terytorium Tunezji przed infiltracją przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego - poinformował sekretarz obrony Michael Fallon.

Władze Tunezji ogłosiły w środę, że na 15 dni zamkną granicę lądową z pogrążoną w chaosie Libią. To rezultat wtorkowego zamachu w centrum Tunisu, w wyniku którego zginęło 12 funkcjonariuszy ochrony prezydenckiej. Do przeprowadzenia zamachu samobójczego na autobus w stolicy, który przewoził członków ochrony prezydenta Tunezji, przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).

Przyznanie pokojowego Nobla Tunezyjskiemu Kwartetowi na rzecz Dialogu Narodowego to uhonorowanie "drogi konsensusu", którą wybrał kraj, by doprowadzić do politycznej transformacji po arabskiej wiośnie - oświadczył w piątek prezydent Bedżi Kaid Essebsi.

Ministerstwa spraw zagranicznych Irlandii i Danii ostrzegły w piątek swych obywateli przed podróżami do Tunezji i zaapelowały do przebywających tam turystów, by opuścili kraj ze względu na "wysokie ryzyko ataków terrorystycznych".