tornado

tornado

Gwałtowne burze gradowe, porywisty wiatr i intensywne opady deszczu - wszystko to czeka dziś mieszkańców Bałkanów. Pogoda może być niebezpieczna, dlatego meteorolodzy ogłosili trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed zjawiskami atmosferycznymi. Istnieje spore ryzyko, że miejscami uformują się potężne trąby powietrzne.

Nad Zalewem Szczecińskim uformowała się sięgająca kilkunastu metrów trąba powietrzna, której zdjęcia otrzymaliśmy od Reporterów 24. Zjawisko, będące synonimem zniszczeń, nad wodą okazało się niegroźne. Po kilku minutach "lej został wciągnięty przez chmury" - poinformował internauta.

Przez Nebraskę jednocześnie przetoczyły się dwa silne tornada 3. kategorii. Zabiły jedną osobę, a 16 innych jest rannych. Szpitale szykują się na przyjęcie kolejnych potencjalnych ofiar - ratownicy nie przeszukali jeszcze wszystkich ruin. Jedna z miejscowości jest odcięta od prądu i pitnej wody, nie działa kanalizacja, a około 350 budynków jest zniszczonych.

Naderwane dachy, połamane płoty, powyrywane drzewa i zerwane linie energetyczne - to skutki ostatniego tornada, które przetoczyło się przez jedną z miejscowości stanu Missouri. - To błogosławieństwo, że nadal tutaj jestem - przyznała jedna z mieszkanek.

Mieszkańcowi stanu Minnesota (USA) udało się nagrać moment tworzenia się tornada. "Lej miał kilkaset metrów szerokości, ale nie był w pełni skondensowany" - powiedział później łowca burz, który śledził trąbę powietrzną.

Ulewne deszcze, które spadły w stanie New Jersey i okolicy Nowego Jorku spowodowały powodzie. Wiele dróg zostało zamkniętych. Ucierpiała również komunikacja kolejowa i lotniczna. Liczne samochody zostały uwięzione pod wodą, a domy podmyte. Ekipy ratowicznie, by pomóc poszkodowanym musiały korzystać z łodzi i kajaków.

Do co najmniej 17 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ataku niszczycielskich tornad, które przetoczyły się w niedzielę przez środkowe stany USA. Miejscami wiatr osiągał prędkość nawet 240 km/h. W niektórych miejscach zrujnowane zostały całe kwartały budynków, tysiące ludzi nie mają prądu. Meteorolodzy ostrzegają przed kolejnymi atakami gwałtownych zjawisk.

Niedziela może okazać się wyjątkowo niebezpieczna dla części mieszkańców USA. Meteorolodzy zapowiadają burze, wichury i tornada. - To może być najgorsze załamanie pogody w tym sezonie - informują. Jak podają, szczególną ostrożność powinni zachować mieszkańcy obszaru od wschodu Teksasu po centrum stanu Iowa.

Silne burze z deszczem i gradem przechodzą przez południowe obszary Stanów Zjednoczonych. Układ frontów powoduje też, że miejscami tworzą się tornada. W niedzielę niebezpieczne wirujące leje zaobserwowano na południu stanu Oklahoma.

Gwałtowne burze przechodziły w czwartek wieczorem przez północny Teksas. Oprócz ulewy i silnego wiatru przez niektóre rejony przetoczyło się tornado. Gwałtowne zjawiska pozostawiły po sobie uszkodzone budynki, powalone drzewa i płoty, a także pozrywane linie energetyczne.