"Polska leży w sercu tzw. Europejskiej Alei Tornad"

Trąba powietrzna w 2013 roku
Trąba powietrzna w 2013 roku
Trąba powietrzna w 2013 roku

Polacy, tak jak Amerykanie, mają swoją Aleję Tornad. Z analiz European Severe Storm Laboratory (Europejskiego Laboratorium Silnych Burz) wynika, że w naszym kraju możemy wyróżnić trzy wyraźne obszary występowania trąb powietrznych.

Należą do nich m.in. Górny Śląsk i Wielkopolska, regiony w których w ciągu doby 18/19 lipca najprawdopodobniej wystąpiły trąby zrywające w ciągu sekund dachy i niosące silne zniszczenia. Na sporządzonej przez ESSL mapie występowania tych zjawisk w Europie widać, że Kujawy i wschodnie Pomorze, czyli regiony spustoszone przez słynną trąbę powietrzną z Borów Tucholskich w roku 2012 (o sile F3), leżą w miejscu sprzyjającym ich powstawaniu.

Trąby powietrzne w Europie odnotowane w latach 2000-2012European Severe Storms Laboratory

Z dokładnej wiwisekcji powyższe mapy wyłaniają się w Polsce trzy „aleje tornad”. Pierwsza wiedzie od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Kujawy po Żuławy, Warmię i Mazury. Druga wiedzie przez Śląsk Górny, Jurę Krakowsko-Częstochowską, Wysoczyznę Łódzką po Mazowsze, a trzecia przez Małopolskę, Podkarpacie, Kielecczyznę po Wyżynę Lubelską.

Europejskie aleje tornad

Nasze aleje są częścią wielkich europejskich tras na których rodzą się i wędrują „tornada” (w ten sposób określa się trąby w Ameryce). W Europie można wyróżnić dwie szerokie aleje.

Pierwsza ciągnie się od Alp przez Czechy, polski Śląsk, Małopolskę, Podkarpacie i Lubelszczyznę po Wołyń i Polesie Żytomierskie na Ukrainie oraz Wyżynę Środkoworosyjską.

Druga ulubiona przez trąby droga wiedzie od północnej Francji przez Belgię, niemiecką Nadrenię, Saksonię-Anhalt, Brandenburgię, dalej polskie woj. lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie po Obwód Kaliningradzki.

Polska leży więc w sercu, nazwijmy to, „Europejskiej Alei Tornad”, gdzie pojawiają się trąby o sile od F0 do F4. Sporo trąb, oprócz wymienionych obszarów, pojawia się w Skandynawii, szczególnie w Dani oraz w rejonie Bałtyku, są to na ogół trąby o sile F0 lub F1. Trąby lądowe oraz wodne pojawiają się również częściej u wybrzeży Morza Śródziemnego.

Superkomórki i chmury szelfowe

Szybko wirujące, niszczycielskie kolumny powietrza u podstawy chmury burzowej tworzą się w tzw. superkomórce, czyli potężnej, wirującej „superburzy”. Powstają one zwykle na bardzo aktywnych frontach atmosferycznych, czyli w strefach styku i mieszania się bardzo różnych mas powietrza, zwykle gorącej zwrotnikowej i chłodnej polarnej.

Superkomórkom towarzyszą groźnie wyglądające chmury szelfowe (wały szkwałowe) przypominające walec przygotowujący drogę sunącej za nim potężnej burzy.

„Super burze” potrafią również powstać w jednorodnej, wilgotnej i gorącej masie powietrza, w obszarze występowania tzw. zbieżności wiatru przy ziemi. Zbieżność czyli zbliżanie się ku sobie prądów powietrza, a potem unoszenie się ich wzdłuż linii zderzenia, doprowadza do silnego wypiętrzania się chmur i tworzenia lokalnego, niewielkiego frontu, z bardzo gwałtownymi zjawiskami. Superkomórki generują trąby określane w skali tornad czyli skali Fujity na F3, F4 i F5 czyli z wiatrem o prędkości od 254 do 512 km/godz. Według najnowszej ulepszonej skali Fujity (EF) klasyfikuje się tu tornada z wiatrem o prędkości od 219 km/godz.

By powstała trąba powietrzna potrzebna jest więc silnie wypiętrzająca się chmura burzowa z szybko wznoszącymi się prądami powietrza. W Polsce zdarzały się widowiskowe i straszne tornada superkomórkowe. Częściej jednak występują słabsze trąby pod typowym Cumulonimbusem, w silnych prądach wznoszących, gdy wiatr pod chmurą blisko powierzchni ziemi wieje z przeciwnych stron. Trąby takie mają siłę F0 do F2, czyli od 64 do 253 km/godz.

Statystyki

W Polsce notuje się od 4 do 8 trąb powietrznych w roku, zwykle w lecie. Kontrast temperatury i silna wirowość w powietrzu potrzebne do powstania trąby, występują na granicy regionów o różnym ukształtowaniu terenu więc różnym stopniu nagrzewania się. Stąd trąby w Polsce pojawiają się najczęściej w regionach podgórskich, na wyżynach, wysoczyznach oraz w rejonie wielkich połaci lasu, a także na granicy ląd/woda czyli w rejonie polskiego Wybrzeża.

Upał w zwrotnikowej masie powietrza i chłodne fronty wciskające się nad „rozgrzaną” Polskę, to idealne warunki do pojawienia się gwałtownych burz, ulew, opadów gradu i trąb powietrznych. W związku z tym, że fale upałów tego lata jeszcze się pojawią możemy wciąż zobaczyć i doświadczyć siły „tornada”. To zjawisko fascynujące, na które chciałoby się patrzeć, ale nigdy doświadczyć jego siły.

Palec Boży

Trąby pojawiały się w Polsce „od zawsze”, chociaż bardzo rzadko. W średniowiecznej Europie nazywano je karzącym palcem Bożym. W naszych współczesnych czasach sieć osiedli ludzkich jest gęsta, przepływ informacji szybki, a technologia pozwala na zarejestrowanie tych zjawisk. Stąd częściej niż nasi dziadkowie słyszymy o trąbach powietrznych. Poza tym klimatolodzy alarmują, że wraz z ocieplaniem się klimatu wzrastać będzie liczba oraz gwałtowność tych zjawisk w Europie.

Ps. Zdaję sobie sprawę, że nieprawidłowo jest używać nazwy „tornado” do określania trąb powietrznych w Polsce i Europie. W związku z tym, że nazwa ta funkcjonuje w języku potocznym Polaków, pozwalam sobie w blogu wymiennie stosować określenia trąba i tornado.

Autor: Arlenta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju prognozowane są burze z obfitymi opadami deszczu. Obowiązują czerwone, pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź szczegóły.

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Nawałnice. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami z silnym wiatrem wydano alert RCB. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali odbiorcy na terenie trzech województw.

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Alert RCB. "Śledź komunikaty"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Pogoda na dziś. Środa 16.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych rejonach spodziewane są burze, w innych jedynie popada. Temperatura w większości kraju przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Pogoda na dziś - środa, 15 lipca. Chłodniej, deszczowo. Miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Najbliższe dni przyniosą ciepłą i jednocześnie dynamiczną aurę. Nad krajem pojawią się fronty niosące obfite opady deszczu, a miejscami burze. Temperatura maksymalna na ogół będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza, a pod koniec tygodnia zbliży się do 30 st. C.

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Do końca tygodnia warto mieć przy sobie parasol

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Sławosz Uznański-Wiśniewski bezpiecznie wrócił na Ziemię. Polak od końca czerwca przebywał na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Axiom-4. Przed powrotem do domu astronauta skorzystał z usług "kosmicznego fryzjera".

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Przed powrotem polski astronauta był u "kosmicznego fryzjera"

Źródło:
Nichole "Vapor" Ayers/X, PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła wylądowała w Oceanie Spokojnym. Teraz astronautę czeka szereg badań, procedur i ważnych zadań. Jak będą wyglądały jego nadchodzące tygodnie?

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Wodowanie i co dalej? Następne kroki polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, POLSA

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr