Smog

Smog

Pomimo coraz większej świadomości problemu, jakim jest smog, powietrze w Polsce wciąż ma często fatalną jakość. Zanieczyszczenia te w dużym stopniu wpływają na nasze zdrowie, zwłaszcza u dzieci, osób w podeszłym wieku oraz tych, którzy zmagają się z problemami oddechowymi. Pomóc z walką z zanieczyszczeniami może "wąchający" dron.

W Londynie mgły nikogo nie dziwią, ale ta z 1952 roku nie była zwykłą mgłą, a zabójczym smogiem. Miasto przez pięć dni dusiło się i umierało. Dopiero po tej tragedii władze zaczęły działać - to wtedy zaczęto zamurowywać domowe kominki, których dziś w Londynie już nie ma. Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

Niecodzienną sytuację pokazały w poniedziałek mapy zagrożenia smogiem. W całej Polsce powietrze było dobrej, a nawet świetnej jakości, ale na dwóch stacjach pomiarowych w stolicy odnotowano przekroczenie norm nawet o 600 procent. Jak się okazało, to wcale nie był błąd pomiaru.

Aby obronić się przed smogiem, nie wystarczy tylko zaopatrzyć się w maskę gdy wychodzimy na zewnątrz. Okna i drzwi nie ochronią nas przed zanieczyszczonym powietrzem. Aby bezpiecznie oddychać we własnych czterech ścianach , warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Na rynku dostępna jest znaczna ilość tego typu urządzeń. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze?

Niedzielny poranek na południu kraju nie zachęca do oddychania "pełną piersią". Sprawdź, w których miejscowościach jakość powietrza jest niezdrowa.

Problemem jest nie tyle walka z węglem, co ze skutkami jego spalania. Politycy planują, jak działać długoterminowo, w międzyczasie smog dusi i zabija, a my niewiele sobie z tej wiedzy robimy. Palimy czymkolwiek i w czym popadnie. Na szczęście jest coraz więcej sposobów, aby sprawdzić, co przeminęło z wiatrem. Zobacz materiał programu "Polska i Świat".