W piątek rano w wielu regionach kraju pojawił się smog. Sytuacja szczególnie źle wygląda na południu Polski.
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
W piątek normy są przekraczane. Miejscami jakość powietrza określa się jako fatalną.
Fatalnie, źle i niezdrowo
O godzinie 8 powietrzem najgorszej jakości oddychali mieszkańcy Goczałkowic-Zdroju. Tamtejsza stacja pomiarowa wskazała, że stężenie w przypadku pyłu PM10 wyniosło 238,8 µg/m3, a pyłu PM2,5 232 µg/m3. Oznacza to kolejno 398 i 644 procent normy dobowej.
Zła jakość powietrza występowała miedzy innymi w Oświęcimiu (stężenie pyłu PM10 na poziomie 198 µg/m3; 330 procent normy dobowej), Krakowie przy alei Krasińskiego (107 µg/m3 w przypadku pyłu PM2,5; 297 procent normy dobowej) czy Nowym Targu (stężenie pyłu PM10 na poziomie 173,93 µg/m3; 289 procent normy dobowej).
Nieco lepsza sytuacja panowała w Radomsku i Jędrzejowie. W tych miastach stacje pomiarowe wykazały kolejno 89 i 84,9 µg/m3 stężenia pyłu PM2,5, jednak to prawie 247 i 235 proc. normy dobowej.
Mieszkańcy niektórych miast południowej, wschodniej i centralnej Polski oddychali powietrzem, którego jakość określa się jako niezdrową i średnią. Było tak między innymi w Opolu, Starachowicach, Jeleniej Górze czy Lublinie.
Co to jest PM10?
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrogramów na metr sześcienny. Jest występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5?
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrogramów na metr sześcienny. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen?
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Autor: kw / Źródło: GIOŚ, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock