Kanada

Kanada

24-letnia Chynna oraz 23-letni Lucas podróżowali po Kanadzie. Ich dwutygodniowa wycieczka miała zakończyć się na Alasce, jednak w zeszłym tygodniu ich ciała z ranami postrzałowymi odnaleziono w Kolumbii Brytyjskiej na zachodzie kraju. 500 kilometrów dalej policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu dwóch nastolatków, a ich spalone auto odnaleziono na poboczu. W okolicy leżało ciało. We wtorek kanadyjscy śledczy poinformowali, że to właśnie nastolatkowie są podejrzani o dokonanie wszystkich trzech morderstw.

21 stopni Celsjusza - tyle w miniony weekend wskazały termometry w Alercie, najbardziej wysuniętym na północ zamieszkanym miejscu na świecie, leżącym w pobliżu bieguna. Według meteorologów i aktywistów klimatycznych to "przerażający rekord". Materiał magazynu "Polska i świat'.

Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, a także proces reform, których wdrożenie jest kluczem do jej prawdziwej niezależności i odporności na zagrożenia zewnętrzne - powiedział we wtorek w Toronto minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Z szefem polskiej dyplomacji rozmawiał między innymi Kurt Volker, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Ukrainie.

Premier Kanady Justin Trudeau wyraził we wtorek, w 30. rocznicę krwawych zajść na Placu Tiananmen w Pekinie, "prawdziwe zaniepokojenie" stanem praw człowieka w Chinach. Trudeau powiedział, że Kanada nadal wzywa Chiny do "poszanowania praw człowieka, poszanowania prawa do protestów i poszanowania wolności wypowiedzi", a także do zaprzestania masowych zatrzymań Ujgurów i innych mniejszości muzułmańskich.

Po raz pierwszy w historii bez wspólnej deklaracji końcowej państw zakończył się we wtorek szczyt Rady Arktycznej. Powodem braku jednomyślności w fińskim Rovaniemi były "rozbieżne punkty widzenia", w szczególności USA oraz Rosji, na problem zmian klimatycznych.

Wtorkowe wybory do parlamentu kanadyjskiej prowincji Alberta wygrała Zjednoczona Partia Konserwatywna - wynika ze wstępnych wyników podawanych po zamknięciu lokali wyborczych. To kolejna prowincja w ciągu roku, w której rządy przejmują konserwatyści.

Kanadyjska fregata Toronto wpłynęła do portu w Odessie, na południu Ukrainy, gdzie wraz z innymi okrętami państw NATO weźmie udział w ćwiczeniach z ukraińską marynarką wojenną - podała państwowa agencja informacyjna Ukrinform.