Kanada

Kanada

Nowa Zelandia zakazuje pływania z delfinami. Jej śladem idą inne kraje - Kambodża zakaże przejażdżek na słoniach, a Kanada nie będzie trzymać orek w niewoli. Coraz więcej krajów, które do tej pory słynęły z możliwości bliskiego kontaktu z dzikimi zwierzętami - chce tego zakazać. Materiał magazynu "Polska i Świat"

Kanadyjscy badacze opublikowali zdjęcia wraku brytyjskiego okrętu HMS Terror, który zaginął w 1845 podczas wyprawy do Arktyki. Jak pisze portal stacji CNN, fotografie ukazujące niezwykle dobrze zachowane szczątki statku mogą rzucić nowe światło na historię ekspedycji, która zakończyła się śmiercią słynnego brytyjskiego podróżnika Johna Franklina.

Kanadyjski konsulat w Hongkongu zawiesił służbowe podróże swojego lokalnego personelu do Chin kontynentalnych – poinformowała placówka w piątek, dwa tygodnie po zatrzymaniu pracownika brytyjskiego konsulatu w Hongkongu przez chińską policję. Rząd Justina Trudeau ostrzegł swoich obywateli przed podróżami do tego kraju. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo podczas wizyty w Ottawie zapewnił, że USA będą wspierać Kanadę w sprawie uwolnienia dwóch jej obywateli aresztowanych w Chinach.

Dwaj nastolatkowie, których poszukiwano od połowy lipca w związku z podejrzeniem dokonania trzech morderstw, zostali w środę znalezieni martwi - doniosła Kanadyjska Królewska Policja Konna (RCMP). Ciała miały znajdować się w gęstych zaroślach nad brzegiem rzeki Nelson. Policja przeprowadzi sekcję zwłok, jednak jest niemal pewna, że są to ciała poszukiwanych.

18-letni Bryer Schmegelsky i 19-letni Kam McLeod to dwaj nastolatkowie, których kanadyjska policja podejrzewa o dokonanie trzech morderstw. Mieli zabić 23-letniego Australijczyka i 24-letnią Amerykankę, a także 64-letniego Leonarda Dycka, profesora botaniki. Kanadyjska policja szuka ich w północnej Manitobie, gdzie byli ostatni raz widziani. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

24-letnia Chynna oraz 23-letni Lucas podróżowali po Kanadzie. Ich dwutygodniowa wycieczka miała zakończyć się na Alasce, jednak w zeszłym tygodniu ich ciała z ranami postrzałowymi odnaleziono w Kolumbii Brytyjskiej na zachodzie kraju. 500 kilometrów dalej policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu dwóch nastolatków, a ich spalone auto odnaleziono na poboczu. W okolicy leżało ciało. We wtorek kanadyjscy śledczy poinformowali, że to właśnie nastolatkowie są podejrzani o dokonanie wszystkich trzech morderstw.

21 stopni Celsjusza - tyle w miniony weekend wskazały termometry w Alercie, najbardziej wysuniętym na północ zamieszkanym miejscu na świecie, leżącym w pobliżu bieguna. Według meteorologów i aktywistów klimatycznych to "przerażający rekord". Materiał magazynu "Polska i świat'.

Polska konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, a także proces reform, których wdrożenie jest kluczem do jej prawdziwej niezależności i odporności na zagrożenia zewnętrzne - powiedział we wtorek w Toronto minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Z szefem polskiej dyplomacji rozmawiał między innymi Kurt Volker, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Ukrainie.

Premier Kanady Justin Trudeau wyraził we wtorek, w 30. rocznicę krwawych zajść na Placu Tiananmen w Pekinie, "prawdziwe zaniepokojenie" stanem praw człowieka w Chinach. Trudeau powiedział, że Kanada nadal wzywa Chiny do "poszanowania praw człowieka, poszanowania prawa do protestów i poszanowania wolności wypowiedzi", a także do zaprzestania masowych zatrzymań Ujgurów i innych mniejszości muzułmańskich.