Kanada

Kanada

Kwestie światopoglądowe, zmiany klimatu i sprawy bliskie mieszkańcom Quebecu zdominowały debatę przywódców cztrech głównych partii federalnych Kanady przed październikowymi wyborami do parlamentu. Zdaniem mediów debata była ostra, ale bez wskazania wyraźnego zwycięzcy.

Pochodzę z uprzywilejowanego środowiska, z którym wiąże się brak wrażliwości na pewne kwestie - wyznał premier Kanady Justin Trudeau. Podczas spotkania z wyborcami w czwartek czasu miejscowego po raz kolejny przeprosił za to, że blisko 20 lat temu wystąpił na balu kostiumowym przebrany za Aladyna, ze sztucznie przyciemnioną skórą. Przebranie to uznano za rasistowskie.

Tygodnik "Time" opublikował zdjęcie walczącego o reelekcję premiera Kanady Justina Trudeau, na którym ma on pomalowaną na brązowo twarz i dłonie. Zdjęcie pochodzi ze szkolnej imprezy z 2001 roku, kiedy Trudeau był nauczycielem. - Nie myślałem wtedy, że było to rasistowskie, ale teraz rozumiem, że było inaczej i bardzo mi przykro - tłumaczył premier na konferencji prasowej.

Nowa Zelandia zakazuje pływania z delfinami. Jej śladem idą inne kraje - Kambodża zakaże przejażdżek na słoniach, a Kanada nie będzie trzymać orek w niewoli. Coraz więcej krajów, które do tej pory słynęły z możliwości bliskiego kontaktu z dzikimi zwierzętami - chce tego zakazać. Materiał magazynu "Polska i Świat"

Kanadyjscy badacze opublikowali zdjęcia wraku brytyjskiego okrętu HMS Terror, który zaginął w 1845 podczas wyprawy do Arktyki. Jak pisze portal stacji CNN, fotografie ukazujące niezwykle dobrze zachowane szczątki statku mogą rzucić nowe światło na historię ekspedycji, która zakończyła się śmiercią słynnego brytyjskiego podróżnika Johna Franklina.

Kanadyjski konsulat w Hongkongu zawiesił służbowe podróże swojego lokalnego personelu do Chin kontynentalnych – poinformowała placówka w piątek, dwa tygodnie po zatrzymaniu pracownika brytyjskiego konsulatu w Hongkongu przez chińską policję. Rząd Justina Trudeau ostrzegł swoich obywateli przed podróżami do tego kraju. Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo podczas wizyty w Ottawie zapewnił, że USA będą wspierać Kanadę w sprawie uwolnienia dwóch jej obywateli aresztowanych w Chinach.

Dwaj nastolatkowie, których poszukiwano od połowy lipca w związku z podejrzeniem dokonania trzech morderstw, zostali w środę znalezieni martwi - doniosła Kanadyjska Królewska Policja Konna (RCMP). Ciała miały znajdować się w gęstych zaroślach nad brzegiem rzeki Nelson. Policja przeprowadzi sekcję zwłok, jednak jest niemal pewna, że są to ciała poszukiwanych.

18-letni Bryer Schmegelsky i 19-letni Kam McLeod to dwaj nastolatkowie, których kanadyjska policja podejrzewa o dokonanie trzech morderstw. Mieli zabić 23-letniego Australijczyka i 24-letnią Amerykankę, a także 64-letniego Leonarda Dycka, profesora botaniki. Kanadyjska policja szuka ich w północnej Manitobie, gdzie byli ostatni raz widziani. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

24-letnia Chynna oraz 23-letni Lucas podróżowali po Kanadzie. Ich dwutygodniowa wycieczka miała zakończyć się na Alasce, jednak w zeszłym tygodniu ich ciała z ranami postrzałowymi odnaleziono w Kolumbii Brytyjskiej na zachodzie kraju. 500 kilometrów dalej policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu dwóch nastolatków, a ich spalone auto odnaleziono na poboczu. W okolicy leżało ciało. We wtorek kanadyjscy śledczy poinformowali, że to właśnie nastolatkowie są podejrzani o dokonanie wszystkich trzech morderstw.

21 stopni Celsjusza - tyle w miniony weekend wskazały termometry w Alercie, najbardziej wysuniętym na północ zamieszkanym miejscu na świecie, leżącym w pobliżu bieguna. Według meteorologów i aktywistów klimatycznych to "przerażający rekord". Materiał magazynu "Polska i świat'.