Kanada

Kanada

Nie tylko społeczność irańska zadaje sobie bardzo poważne pytania i nie dziwi mnie, że słyszę rozliczne konkluzje od Kanadyjczyków - mówił premier Justin Trudeau. Odniósł się on między innymi do słów szefa kanadyjskiego koncernu Maple Leaf Foods, który zarzucił USA, że to amerykańskie działania nakierowane na eskalację napięcia w rejonie doprowadziły do zestrzelenia samolotu pasażerskiego w Teheranie.

Przyznanie się Iranu do nieumyślnego zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych było "ważnym krokiem" - ocenił w sobotę kanadyjski premier Justin Trudeau. Dodał jednak, że "Kanada i świat wciąż ma wiele pytań, które muszą doczekać się odpowiedzi". W katastrofie ukraińskiego boeinga zginęło 57 obywateli Kanady.

Wszyscy byliśmy zaskoczeni i - jak myślę - zadowoleni, słysząc, że następne spotkanie grupy G7 odbędzie się w Camp David - mówił w środę Justin Trudeau, po tym gdy media obiegło nagranie, na którym premier Kanady wspólnie z innymi liderami żartuje z trwającej ponad godzinę konferencji prasowej Donalda Trumpa na szczycie NATO w Londynie.

Część polityków w zachodnich prowincjach Kanady mówi od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych o możliwości secesji. Indianie odpowiadają jednak, że separatyści zapomnieli o braku podstaw prawnych, które umożliwiłyby taki krok i sami są temu przeciwni. Kanadyjscy dziennikarze znaleźli zwolenników dyskusji na ten temat na skrajnej prawicy i wyśledzili działania zaprogramowanych do tego botów.

Lider Partii Liberalnej Kanady (LPC) i dotychczasowy premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział, że jego liberałowie będą rządzić jako rząd mniejszościowy, zaznaczając, że nie ma mowy o koalicji, ale możliwa jest współpraca z partiami opozycyjnymi. Dodał, że 20 listopada przedstawi skład swojego nowego gabinetu.

Po trudnej dla obydwu głównych sił politycznych kampanii wyborczej, w poniedziałek Kanadyjczycy zdecydują, czy premier Justin Trudeau, który w 2015 roku jako charyzmatyczny i postępowy lider obejmował urząd, pozostanie u władzy na kolejną kadencję. Głównym rywalem jego Partii Liberalnej jest Konserwatywna Partia Kanady Andrew Scheer.

Kwestie światopoglądowe, zmiany klimatu i sprawy bliskie mieszkańcom Quebecu zdominowały debatę przywódców cztrech głównych partii federalnych Kanady przed październikowymi wyborami do parlamentu. Zdaniem mediów debata była ostra, ale bez wskazania wyraźnego zwycięzcy.

Pochodzę z uprzywilejowanego środowiska, z którym wiąże się brak wrażliwości na pewne kwestie - wyznał premier Kanady Justin Trudeau. Podczas spotkania z wyborcami w czwartek czasu miejscowego po raz kolejny przeprosił za to, że blisko 20 lat temu wystąpił na balu kostiumowym przebrany za Aladyna, ze sztucznie przyciemnioną skórą. Przebranie to uznano za rasistowskie.

Tygodnik "Time" opublikował zdjęcie walczącego o reelekcję premiera Kanady Justina Trudeau, na którym ma on pomalowaną na brązowo twarz i dłonie. Zdjęcie pochodzi ze szkolnej imprezy z 2001 roku, kiedy Trudeau był nauczycielem. - Nie myślałem wtedy, że było to rasistowskie, ale teraz rozumiem, że było inaczej i bardzo mi przykro - tłumaczył premier na konferencji prasowej.