Świat

Świat

W miejscowości Franklin w stanie Tennessee nagrano, jak dwie krowy niewiele robiły sobie ze stojącej wody i ze stoickim spokojem przemierzyły zalany obszar, by udać się na wypas. Powódź powodzią, ale obiad sam się nie zje.

W Korei Południowej, Chinach i Mongolii doszło do bardzo silnej burzy piaskowej. Stężenia szkodliwych pyłów były bardzo duże - gdyby takie wartości zostały zarejestrowane w Polsce, stacje pomiarowe wykazałyby przekroczenia norm o 2-3 tysiące procent.

Podczas polowań w ciągu roku zabijanych jest średnio trzysta tysięcy fok. Protestują przeciwko temu organizacje chroniące prawa zwierząt, wskazując, że polowania są niehumanitarne. Jak mówi Rebecca Aldworth, przedstawicielka jednej z nich, "to właśnie polowań na foki dotyczy największa część listów i zapytań kierowanych do rządu".

Stolica Chin w niedzielę obudziła się ogarnięta gęstym pyłem o wysokim stężeniu szkodliwych zanieczyszczeń dla zdrowia. To efekt burzy piaskowej, spowodowanej wiatrem wiejącym znad północno-zachodniej części kraju i Mongolii.

Dlaczego islandzki wulkan w masywie Fagradalsfjall jest teraz spokojniejszy niż sycylijska Etna? Jak tłumaczyła geolog profesor Ewa Słaby, gwałtowność erupcji wulkanów zależy między innymi od składu stopu (upłynnionych skał) tworzących lawę. Ekspertka opowiedziała też, czy możliwe jest przewidywanie wybuchów wulkanów.

Rosyjskie władze zdecydowały o wysłaniu żołnierzy i pirotechników do wysadzenia lodu na niektórych rzekach. W ten sposób chcą zapobiec corocznym powodziom spowodowanym piętrzeniem się pokrywy lodowej i wylewaniu rzek.