Świat

Świat

Według pierwszej prognozy ekspertów z Colorado State University, nadchodzący sezon huraganowy może być powyżej średniej, choć nie zanosi się na tak gwałtowny, jak ubiegłoroczny. Naukowcy oszacowali, że wystąpi 17 nazwanych burz, z których powstać może osiem huraganów. Cztery zjawiska mogą mieć niszczycielską siłę.

Władze Australii Zachodniej wezwały mieszkańców środkowo-zachodniego wybrzeża do znalezienia bezpiecznego schronienia z powodu zbliżającego się cyklonu Seroja. Zdaniem władz, prognozowane porywy wiatru towarzyszące żywiołowi mogą być takimi, jakie nie były widziane na tym terenie od dekad.

Wydobywające się z wnętrza krateru fontanny lawy regularnie rozświetlają sycylijskie niebo. Zdaniem włoskiego naukowca, znajdujące się kilka kilometrów od najwyższego aktywnego wulkanu Europy błotne baseny, są kluczem do przewidywania kolejnych erupcji.

Według synoptyków z amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu zjawisko La Niña słabnie. Istnieje też 80-procentowa szansa, że od maja do lipca 2021 roku występować będzie faza neutralna oscylacji południowej (ENSO) – poinformowali w czwartek amerykańscy synoptycy.

Zmiany klimatu odciskają swoje piętno na życiu niedźwiedzi polarnych (Ursus maritimus). Z powodu kurczącego się lodu, zwierzęta mają problem, by dotrzeć do swoich podstawowych źródeł pokarmu. Chociaż próbują znaleźć zamiennik w postaci jaj ptactwa wodnego, istnieje ryzyko, że nie będą mogły przystosować się do zmiany w diecie.