Już wkrótce alpejskie lodowce mogą zniknąć z mapy świata. Według wyliczeń szwajcarskich naukowców do końca wieku zamienią się one w jeziora.
W wyniku zmian klimatycznych, lodowce alpejskie topnieją. Obecnie tracą co roku ok. 3 procent swojej powierzchni i objętości.
Do końca wieku
W takim tempie, według naukowców zgromadzonych wokół szwajcarskiej agencji do spraw środowiska, do końca tego wieku z alpejskie lodowce zamienią się w jeziora.
Szwajcarzy uważają, że powodu roztopienia lodowców górskich powstanie nawet 600 dorzeczy, które zamienią się w jeziora. Ich łączna powierzchnia wyniesie ok. 60 km kwadratowych. To prawie 180 razy powierzchnia Morskiego Oka.
Głębokość powstałych w rozpadlinach zbiorników może przyprawić o zawrót głowy. Jak szacują naukowcy, niektóre mogą mieć nawet 100 metrów głębokości - dwa razy więcej niż Morskie Oko. Pomieści się w nich też całkiem sporo wody - w największych z nich może znaleźć się nawet ponad 10 milionów metrów sześciennych, więcej niż w najsłynniejszym tatrzańskim jeziorze.
Jezioro Trift
W swoich prognozach naukowcy skorzystali z analizy historii jeziora Trift. Akwen powstał w 2002 roku właśnie w wyniku topnienia lodowca górskiego. Obecnie nad jeziorem wisi najdłuższy wiszący most pieszy w Alpach. Konstrukcja stała się popularną atrakcją turystyczną.
Autor: adsz/rs / Źródło: science daily