Po tegorocznym upalnym lecie powierzchnia lodu na p贸艂nocnej p贸艂kuli kurczy si臋 coraz szybciej. Naukowcy z NASA opublikowali animacj臋 stworzon膮 ze zdj臋膰 satelitarnych, na kt贸rej wida膰, jak z dnia na dzie艅 zmniejsza si臋 powierzchnia lodu morskiego.
Naukowcy z NASA oraz z Narodowego Centrum Danych 艢niegu i Lodu poinformowali, 偶e 10 wrze艣nia l贸d morski Arktyki zajmowa艂 najmniejsz膮 powierzchni臋 w tym roku (oko艂o 4,14 mln kmkw.). To drugi najni偶szy wynik w historii pomiar贸w. Z danych wynika, 偶e lodu w okolicach ko艂a podbiegunowego by艂o mniej tylko raz - cztery lata temu.
Wa偶ny l贸d
Pokrywa lodowa znajduj膮ca si臋 na Oceanie Arktycznym i pobliskich morzach jest bardzo wa偶na dla Ziemi. Pomaga ona regulowa膰 temperatur臋 naszej planety, wp艂ywa na cyrkulacj臋 atmosferyczn膮 i oceaniczn膮, a tak偶e oddzia艂uje na ekosystemy Arktyki. Ka偶dego roku w trakcie wiosny i lata powierzchnia morskiego lodu si臋 zmniejsza a偶 do pewnego rocznego minimum. W trakcie zimnych jesiennych i zimowych miesi臋cy (gdy w Arktyce panuje noc polarna i S艂o艅ce znajduje si臋 pod horyzontem) powierzchnia lodu si臋 powi臋ksza.
Zaskakuj膮ce tempo topnienia
W tym roku naukowc贸w zaskoczy艂o m.in. tempo kurczenia si臋 pokrywy lodowej, zmieniaj膮ce si臋 kilka razy. Sezon roztop贸w rozpocz膮艂 si臋 od rekordowo niskiej maksymalnej powierzchni pokrywy lodu w marcu i jej nag艂ego ubytku w maju. Jednak w czerwcu i lipcu niskie ci艣nienie atmosferyczne oraz du偶e zachmurzenie w czerwcu i lipcu spowolni艂y topnienie lodu. P贸藕niej jednak, gdy w sierpniu nad wodami Arktyki przesz艂y dwa pot臋偶ne sztormy, na pocz膮tku wrze艣nia pokrywa lodowa zn贸w zacz臋艂a szybciej topnie膰.
Niestabilna pokrywa
Jednak pokrywa lodowa Arktyki jest niestabilna nie tylko obecnie, ale ju偶 od d艂u偶szego czasu. Wed艂ug ostatnich bada艅, w kt贸rych zajmowano si臋 danymi miesi臋cznego zasi臋gu morskiej pokrywy lodowej Arktyki i Antarktyki z 37 lat, od 1986 roku w 偶adnym z miesi臋cy pokrywa ta nie by艂a rekordowo du偶a. W tym samym czasie zanotowano tam 75 nowych rekord贸w dotycz膮cych najmniejszej powierzchni lodu.
- Utrata lodu zdecydowanie nie jest spowodowana tylko jego topnieniem we wrze艣niu. Z danych jasno wynika, 偶e l贸d nie zbiera si臋 ju偶 w tych miejscach co kiedy艣, nawet w 艣rodku zimy - m贸wi Claire Parkinson, g艂贸wna autorka bada艅 i klimatolog w Centrum Lot贸w Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda.
Autor: zupi/jap / 殴r贸d艂o: NASA