Jeżeli wstępne szacunki się potwierdzą, Australia może być domem najstarszego na świecie obserwatorium astronomicznego. Naukowcy badający miejsce przypuszczają, że może ono mieć 11 000 lat.
- Układ kamieni przedstawia krajobraz okolicy - mówi w rozmowie z The Guardian Reg Abrahams, członek zespołu badaczy.
Najstarsze obserwatorium
Naukowcy usiłują ustalić wiek aborygeńskiego układu kamieni znajdującego się 45 km na zachód od Melbourne. Istnieje prawdopodobieństwo, że ma on około 11 tysięcy lat. Jeżeli ich przypuszczenia się potwierdzą, układ o nazwie Wurdi Youang może być najstarszym obserwatorium astronomicznym na świecie. Świadczyć o tym może układ 90 rozłożonych kamieni.
Badacze twierdzą, że są one rozłożone w sposób umożliwiający obserwację letniego i zimowego przesilenia. Dodatkowo, bazaltowe bloki przedstawiają topografię okolicy. W niektórych miejscach układu skalnego widać trzy wysokie góry i trzy kamienie je naśladujące – opowiada badacz. Skały mają różną wysokość, niektóre sięgają do kolan, inne do pasa. Niektóre z kamieni przewróciły się, lecz ogólny układ pozostał w dużej mierze nienaruszony.
Światowe dziedzictwo
Na terenie stanu Wiktoria (południowo-wschodnia część Australii) istnieje jedynie siedem takich układów - informuje Abrahams. - Trwają więc działania, aby formacja Wurdi Youang trafiła na listę UNESCO.
Do tej pory za najstarsze obserwatorium uważano Stonehenge. Naukowcy szacują, prehistoryczne budowle na równinie Salisbury w południowej Anglii powstały ok. 3000 r. a.Chr.
Autor: agr/rp / Źródło: mnn.com