Kilkadziesiąt poszkodowanych osób i drobne uszkodzenia budynków - taki jest bilans trzęsienia ziemi, do jakiego doszło w nocy z piątku na sobotę w rejonie wokół wulkanu Etna na Sycylii. Włoscy sejsmolodzy podali, że wstrząs miał magnitudę 4,6.
Chińskie nadmorskie miejscowości przygotowują się na nadejście tajfunu Kong-Rey. Z większości portów usunięto już łodzie i ewakuowano pracowników. Służby zapowiadają wzmożenie patroli.
W kilku londyńskich szkołach zalęgły się pająki. "Najeźdźcy" okazali się jadowitymi osobnikami z rodzaju Steatoda. Po angielsku pająk taki nosi groźną nazwę: fałszywa czarna wdowa. Po polsku - znacznie bardziej niewinną. Zyzuś tłuścioch.
Tydzień po trzęsieniu ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes) potwierdzonych ofiar śmiertelnych jest 1571. Jak podkreślają władze, liczba ta z pewnością wzrośnie. Do niektórych zniszczonych przez kataklizm okolic nawet jeszcze nie dotarli ratownicy.
Rwące potoki popłynęły ulicami sycylijskich miast po tym, jak w czwartek przez wiele godzin padał tam ulewny deszcz. Z kłopotami borykali się między innymi mieszkańcy Katanii na wschodnim wybrzeżu wyspy oraz położonego na północy Sycylii Palermo i jego okolic.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.2 nawiedziło w piątek japońską wyspę Hokkaido - podała Służba Geologiczna USA (USGS). Japońska agencja meteorologiczna oceniła wstrząsy jako "w miarę silne".
W czeskiej Pradze trwają poszukiwania jednego z najbardziej jadowitych węży. Mamba zielona ukąsiła swoją właścicielkę w jej domu w jednej z dzielnic Pragi, Hlubocepach. Mamba zniknęła i wciąż jest nieuchwytna.
Według najnowszych informacji bilans ofiar śmiertelnych tsunami na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes) przekroczył 1400 osób. W pobliżu dotkniętego żywiołem rejonu wybuchł wulkan Soputan. Trwają akcje ratunkowe.
Na Pacyfiku utworzyły się dwa niebezpieczne zjawiska - huragan Walaka i supertajfun Kong-Rey. W obu wiatr wieje ze średnią prędkością ponad 250 kilometrów na godzinę.
Śródziemnomorski cyklon Zorbas, który uderzył w weekend w Grecję, spowodował duże zniszczenia. Mieszkańcy ciągle zmagają się ze skutkami żywiołu. Nadal też nie odnaleziono trzech zaginionych osób.
Satelitarne zdjęcia "przed" i "po" pokazują zniszczenia spowodowane przez trzęsienie ziemi i późniejsze fale tsunami na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes).
Policjanci musieli się zwrócić o pomoc do hodowców i kowbojów, by uporać się z sytuacją na autostradzie międzystanowej w Georgii (USA). Przewrócił się ciągnik z przyczepą pełną bydła. 10 zwierząt nie przeżyło, wiele rozbiegło się po okolicy.
Bilans zabitych po trzęsieniu ziemi w Indonezji wynosi ponad 800 osób, ale lokalne władze ostrzegają, że ofiar śmiertelnych może być o wiele więcej, być może tysiące. Kilkanaście krajów pospieszyło z pomocą w akcji ratunkowej.
Głęboki niż, wcześniej nazywany "medikanem", nadal sieje spustoszenie w obszarze Morza Śródziemnego. Największe szkody odnotowano w południowej części Peloponezu. Gubernator prowincji wezwał rząd do ogłoszenia stanu wyjątkowego.
Jeżeli w rejonie Morza Śródziemnego dzieje się coś bardzo intensywnego, to skutki możemy odczuć także na obszarze naszego kraju, jak mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 fizyk atmosfery Joanna Remiszewska-Michalak.
Huragan Rosa na początku przyszłego tygodnia dotrze do Kalifornii Dolnej w Meksyku. Prognozuje się, że wtedy będzie już depresją tropikalną, jednak porywisty wiatr i powodzie nadal stanowią zagrożenie dla wielu regionów.
Zdarza się, że na Morzu Śródziemnym formują się cyklony. Na zdjęciach satelitarnych kształtem przypominają huragany. Niosą ze sobą ulewny deszcz. W historii przyczyniały się do śmierci wielu osób.
Na Sumatrze, jednej z indonezyjskich wysp, łowca zastawił sidła na dziką świnię. W śmiertelną pułapkę wpadła jednak samica tygrysa sumatrzańskiego, gatunku zagrożonego wyginięciem. Spodziewała się potomstwa.
W Hongkongu wykryto pierwszy na świecie przypadek zakażenia się człowieka wirusem szczurzego zapalenia wątroby typu E - poinformował Uniwersytet w Hongkongu. Nadal nie wiadomo, w jaki sposób do tego doszło.
Wiatr w huraganie Rosa wieje ze średnią prędkością 230 kilometrów na godzinę. Żywioł zmierza w kierunku Meksyku. - Wraz z huraganem nad kontynent wleje się dużo wilgotnego powietrza - powiedział meteorolog z AccuWeather Dan Pydynowski.
Policja odnalazła po siedmiu latach dwa żółwie skradzione z ogrodu zoologicznego w Perth w Australii. Pierwszego znaleziono, kiedy spacerował po przydomowym ogródku. Drugi - jak się okazało - ponownie zaginął podczas włamania.
Trami sunie w kierunku Japonii. Żywioł osłabł i obecnie odpowiada kategorii drugiej w skali Saffira-Simpsona. Synoptycy ostrzegają jednak, że może przynieść intensywne opady deszczu i porywisty wiatr.
Borelioza to podstępna choroba. Wielu lekarzy często ma problemy z jej wykryciem. Jej skutki mogą na długi czas powodować problemy zdrowotne. Walczyć z tą chorobą chce Parlament Europejski. Materiał programu "Polska i świat".
Niedźwiedzie grizli mają zostać ponownie wpisane na listę gatunków zagrożonych - taką decyzję podjął sąd w Montanie. Tym samym wstrzymane zostały plany dotyczące pierwszych od ponad 40 lat polowań na grizli w Yellowstone.
Huragan Florence rozmył się już wiele dni temu, jednak jego skutki nadal są odczuwalne w Stanach Zjednoczonych. W Karolinie Południowej w hrabstwie Georgetown pojawiło się poważne zagrożenie powodziowe.