Świat

Świat

Sytuacja w Portugalii znowu jest groźna, palą się lasy w pięciu regionach. Rząd poprosił o pomoc inne państwa europejskie.

Północną część chińskiej prowincji Syczuan dotknęło trzęsienie ziemi. Zginęło co najmniej 19 osób, z czego osiem ofiar to turyści. Władze obawiają się, że ta liczba może znacząco wzrosnąć. We wtorek wieczorem pojawiły się pierwsze wstrząsy wtórne o sile 6,6 w skali Richtera. Ewakuacja turystów wciąż trwa.

Kilka amerykańskich stanów poważnie ucierpiało w czasie załamania pogody. W Teksasie woda zatopiła ulice San Antonio, a na Florydzie domy zapadły się pod ziemię.

We włoskich Alpach tak źle jak teraz jeszcze nie było. Wysoko w górach temperatura jest rekordowo wysoka. Z powodu fali upałów, znanej jako Lucyfer, lodowce topnieją w ekstremalnym tempie. Również w innych rejonach Włoch upały stanowią coraz większy problem, co odbija się na turystyce.

W piątek przez obszar Buffalo oraz zachodnią część stanu Nowy Jork przeszła strefa burzowa. Na lądzie wytworzyły się trąby powietrzne. Jedna z nich przeniosła się na powierzchnie wody w okolicach jeziora Erie.