Świat

Świat

Tragiczne skutki potężnych ulew na Kiusiu

Ulewy, które przechodzą przez japońską wyspę Kiusiu, spowodowały wielkie powodzie. Z powodu opadów niestabilna jest ziemia, przez co powstają osuwiska. Tragiczny bilans sięgnął najprawdopodobniej 44 osób.

W Mongolii Wewnętrznej wydano alert przed dżumą

Władze miasta Bayan Nur położonego w chińskim regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej wydały ostrzeżenia w związku z potwierdzonym w miejscowym szpitalu przypadkiem dżumy dymieniczej. Obowiązuje zakaz polowania oraz jedzenia mięsa zwierząt, które mogą przenosić bakterie tej choroby.

Elektrośmieci zasypują Ziemię. Tracą na tym wszyscy

Setki przestarzałych komputerów, lampek, pralek, odkurzaczy, suszarek czy telefonów. Elektroodpady zasypują naszą planetę prawie tak samo jak plastik. Jednak traci tam nie tylko Ziemia, lecz także my sami - finansowo. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Koala może wyginąć do 2050 roku. "To straszne"

Koala australijski, ikoniczne zwierze zamieszkujące Nową Południową Walię, może wyginąć do 2050 roku. Może się tak stać, jeśli rząd tego stanu nie podejmie działań mających na celu ochrony tego gatunku i jego siedlisk.

Odkryto nowy szczep wirusa świńskiej grypy. Może stwarzać zagrożenie dla ludzi

W Chinach pojawił się nowy, potencjalnie niebezpieczny dla człowieka wirus grypy. Naukowcy twierdzą, że pod wieloma względami, w tym pochodzenia od trzody hodowlanej, jest podobny do wirusa AH1N1, wywołującego tak zwaną świńską grypę. Obawiają się jednak, że po przejściu mutacji może zacząć łatwiej rozprzestrzeniać się między ludźmi, dlatego istnieje ryzyko potencjalnej pandemii.

Wzrost zachorowań na tropikalne choroby. Eksperci łączą to z pandemią

Podczas gdy świat nadal walczy z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19, w rejonie Azji Południowo-Wschodniej gwałtownie rośnie zagrożenie tropikalnymi chorobami. Ludzie zostali w domach, a razem z nimi komary, przenoszące wirusy - wskazują eksperci, łącząc wzrost zachorowań z obostrzeniami wynikającymi z pandemii.

KE: wiele państw członkowskich nie sprosta redukcji zanieczyszczeń powietrza do 2030 roku

- Zbyt wielu obywateli w całej Europie oddycha powietrzem złej jakości - twierdzą przedstawiciele Komisji Europejskiej. Jednak wiele wskazuje na to, że większości krajów członkowskich nie uda się sprostać zobowiązaniom w zakresie redukcji zanieczyszczeń powietrza zaplanowanych do 2030 roku. Komisja Europejska wydała specjalny raport, w którym apeluje do rządzących o więcej skutecznych działań na rzecz czystego powietrza.

WHO: bardzo niepokojący wzrost zakażeń w Europie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o kolejnym wzroście zakażeń koronawirusem w Europie. Więcej przypadków odnotowuje się także w Afryce. Według szacunków, w przyszłym tygodniu całkowita liczba zakażeń przekroczy 10 milionów.