Próby znalezienia form życia na Marsie mogą zakończyć się sukcesem. Amerykańscy naukowcy przestrzegają jednak, żebyśmy nie spodziewali się obcych rodem z filmów, ale... mikrobów. Ponadto bakterie mogą odnaleźć się nie na samym Marsie, tylko na jego księżycu - Fobosie (gr. "Strach").
Po co wyjeżdżać na Karaiby, skoro w Polsce jeszcze przez jakiś czas będziemy mieć to samo? Przez całą pierwszą połowę lipca na termometrach zobaczymy ponad 30 st. Celsjusza! Niestety takie gorąco może mieć też swoje złe strony, np. gwałtowne burze i złe samopoczucie.
Do 12 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burz, jakie przeszły nad wschodnim wybrzeżem USA w piątek wieczorem. W jej wyniku 4 mln osób w dziewięciu stanach nadal pozostaje bez prądu. Oznacza to dla nich poważne kłopoty, ponieważ w ich domach nie działa klimatyzacja, która mogłaby przynieść ulgę podczas rekordowo ciepłych dni.
Fale upałów goszczą nie tylko w Polsce. Wysokie temperatury dotarły także do Węgier. Ze słonecznej aury skwapliwie skorzystali mieszkańcy tego kraju, którzy tłumnie zapełnili plaże - m.in. nad Balatonem - i baseny.
Warunki, w jakich będą poruszać się po polskich drogach kierowcy, mogą okazać się - z rożnych przyczyn - utrudnione. Przede wszystkim zmotoryzowanym we znaki dadzą się burze. Zmęczy ich też upał.
Przed nami kolejny dzień, który upłynie pod znakiem upałów. Temperaturze oscylującej wokół 30 st. Celsjusza w cieniu mogą, niestety, towarzyszyć gwałtowne zjawiska atmosferyczne.
Niedzielna aura dostarczy wypoczywającym w mazurskich i nadmorskich kurortach nie lada emocji. Będzie słonecznie, ciepło ale i burzowo. Dla każdego coś miłego.
Tragiczny wypadek w Tatrach. 64-letni turysta spadł w przepaść na północnych ścianach Orlej Perci. Urazy głowy były na tyle poważny, że mężczyzny nie udało się uratować.
- Burze, które od przedpołudnia niepokoiły mieszkańców Polski północnej, praktycznie ustąpiły - informuje synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski. Grzmi jedynie w Gołdapi. Wcześniej ulewa przeszła m.in. nad Trójmiastem. "Właśnie lunęło, po prostu ściana deszczu przecinana co chwilę błyskawicami i grzmot za grzmotem" - relacjonował internauta ~laawa z Gdyni.
Ponad tysiąc strażaków walczy z ogniem w okolicach Walencji. W akcji gaśniczej bierze udział także wojsko, ochotnicy oraz kilkadziesiąt helikopterów i samolotów. Wszystko przez przypadkowe zaprószenie ognia przez robotników.
Być może już w przyszłym tygodniu poznamy odpowiedź na pytanie, które od dawna nurtuje fizyków na całym świecie. 4 lipca naukowcy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych mają ogłosić, czy w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) udało się odnaleźć bozon Higgsa.
Najlepsi z najlepszych przyjechali do Leszna na VI Piknik Szybowcowy. Przez dwa dni miasto stanie się centrum podniebnych akrobacji. Wystąpią m.in. Royal Jordanian Falcons - grupa pokazowa jordańskich sił powietrznych i Flying Bulls Aerobatic Team pod wodzą 63-letniej pilotki, która określa siebie mianem zwykłej gospodyni domowej z dziwnym hobby.
Niemal tysiąc ochotników uczestniczyło w "Największym sprzątaniu Tatr w historii". Wolontariusze weszli na 129 szczytów najwyższych polskich gór, a schodząc zbierali śmieci.
50 osób nie żyje, a 42 są zaginione na skutek powodzi wywołanych przez wielodniowe ulewy w Chinach. W trudnej sytuacji jest 11 regionów, w dużej części należących do najuboższych obszarów. Woda zniszczyła i uszkodziła dziesiątki tysięcy domów. Duże straty ponoszą rolnicy.
Jedna osoba nie żyje, a 1,5 mln pozostaje bez prądu na skutek przejścia gwałtownych burz nad stanami Maryland i Virginia. Wywołały je wysokie temperatury utrzymujące się nad wschodnim wybrzeżem USA od co najmniej kilku dni. Na najbliższą noc również zapowiadane są gwałtowne zjawiska atmosferyczne związane z falą upałów.
Trzy młode bociany z Przygodzic, które wykluły się w połowie maja i które wraz z rodziną robią furorę w Internecie, zyskały tożsamość. Każdemu z ptaków nadano imię i numer identyfikacyjny. W tym celu na ich kończyny założono obrączki. To niezwykłe wydarzenie podglądał Reporter 24.
Lipiec bez wątpienia zasługuje na miano miesiąca spadających gwiazd. - W lipcu swoją aktywnością popisuje się kilkanaście rojów meteorów, przez co noce z nawet 20 spadającymi gwiazdami na godzinę nie należą do rzadkości - mówi Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Silnie grzmiało i padało tej nocy w woj. zachodniopomorskim. Wyładowania związane były z frontem atmosferycznym w rejonie Bałtyku Zachodniego zahaczającym o północną-zachodnią Polskę. Materiały filmowe z burzowego przedstawienia dostaliśmy od Reporterów 24. Jednocześnie ostrzegamy przed równie silnymi burzami, które synoptycy przewidują dziś na zachodzie w godzinach popołudniowych.
Prezydent USA Barack Obama ogłosił stan klęski żywiołowej w Kolorado, gdzie od tygodnia szaleją gigantyczne pożary. Osobiście obejrzał straty w Colorado Springs i nazwał je "wielkim nieszczęściem". Żywioł zniszczyły już 347 budynków i zmusił 35 tysięcy ludzi do opuszczenia domów.
W Chinach, przy granicy z Kazachstanem, ziemia zatrzęsła się z siłą 6,3 st. w skali Richtera. W wyniku wstrząsów, które trwały zaledwie 10 sekund, obrażenia odniosło 17 osób, głównie turystów. Na miejsce wysłano ekipy ratunkowe.
- Pod powierzchnią Tytana, największego księżyca Saturna, może znajdować się ocean wody - wynika z badań uczonych, którzy przeanalizowali dane przesyłane na Ziemię przez sondę Cassini krążącą po orbicie Saturna. Nie oznacza to jednak, że na Tytanie istnieje życie.
Od rana na sporo słońca mogą liczyć przede wszystkim kierowcy podróżujący po drogach Polski południowej, wschodniej i centralnej. Tam też temperatura będzie szybko rosnąć i po południu przekroczy 30 st. C. Na pozostałym obszarze kraju też będzie ciepło, ale synoptycy przewidują wystąpienie tam gwałtownych burz.
Dziś - w pierwszy dzień wakacji - w całym kraju będzie bardzo ciepło, wręcz upalnie. Na przeważającym obszarze kraju słupki rtęci wskażą około 33 st. Celsjusza. Za tak wysokie wartości temperatury zapłacimy jednak burzami.
Nad Niemcami od ponad doby szaleją burze. Ulewnym deszczom towarzyszy porywisty wiatr. Nie obyło się bez ofiar. W wyniku porażenia piorunem na polu golfowym w Hesji życie straciły trzy kobiety.
Pierwszy prawdziwy dzień wakacji - sobotę - lepiej spędzić nad jeziorami niż nad morzem. W kurortach północnego zachodu będzie przeważnie pogodnie, a nad Bałtykiem pojawia się burze i deszcz.
Zaczął się długi weekend. Nie popadajmy jednak w hurraoptymizm - wiele osób może to przeoczyć. Będziemy mieli zaledwie sekundę więcej na wypoczynek. Wszystko za sprawą sekundy przestępnej.
Sytuacja pogodowa ma wpływ na liczbę popełnianych w danym czasie przestępstw - twierdzą naukowcy z Ameryki Północnej. Z przeprowadzonych badań wynika, że bezpieczniej możemy się czuć zimą niż latem. Musimy mieć się na baczności, fala upałów, która właśnie dotarła do Polski, może "zachęcić" potencjalnych przestępców.
"Zmutowana" trąba powietrzna zachwyciła mieszkańców okolic francuskiego Rouen. Cumulonimbus z wiszącymi u spodu połączonymi lejami to tylko jedna z pamiątek po wichurach i burzach, jakie po południu i w nocy z czwartku na piątek przeszły nad północną częścią Francji.
Pożary lasów, które zmusiły prezydenta USA do ogłoszenia klęski żywiołowej w stanie Kolorado oraz prawie kompletnie zalane irlandzkie miasto Cork to "pogodowe katastrofy", o których będzie mowa w piątkowym odcinku "Meteo News". Poza tym w programie dowiemy się więcej o modelarstwie lotniczym - hobby, w uprawianiu którego często przeszkadza pogoda.