Najnowsze

Najnowsze

Tak szedł pod wodę "niezatapialny". Zobacz ostatni rejs Titanica

Sto lat temu Titanic miał za sobą już ostatni przystanek w Europie - irlandzkie Queenstown - i płynął przez Atlantyk w kierunku Nowego Jorku. Celu nie osiągnął po tym, jak w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku zderzył się z górą lodową. Na animacji przygotowanej przez TVN24 odtworzyliśmy jego dziewiczy rejs.

Brytyjski prąd z islandzkich wulkanów

Islandzkie wulkany mogą już wkrótce zasilić energią brytyjskie domy. Rozmowy w sprawie tego innowacyjnego projektu trwają i zostaną sfinalizowane prawdopodobnie w maju. A to nie koniec nowatorskich rozwiązań. W planach jest też zasilane za pomocą energii słonecznej i wiatrowej z Holandii i Francji.

W ostatni lot na grzbiecie boeinga. Innych pasażerów nie będzie

Wyobraźcie sobie długi lot nieklimatyzowanym samolotem, podczas którego nie macie gdzie usiąść i nie możecie nawet skorzystać z łazienki - pomimo że przysługuje wam status VIP. Podróż właśnie w takich warunkach czeka niebawem wyjątkowych pasażerów - cztery wahadłowce należące do NASA, które trafią do amerykańskich muzeów.

Życie na Marsie może czyhać w jaskiniach

- Na Marsie mogą istnieć jaskinie, w których chronią się mikroorganizmy - uważają badacze z Europejskiej Agencji Kosmicznej, badający trzy prawdopodobne scenariusze powstania tzw. łańcuchów wgłębień na powierzchni Marsa. - W przyszłości z takich schronisk mogliby korzystać astronauci - dodają.

Zaczęło się od tuby, pozostały gruzy

Najpierw z chmur formuje się tuba. Z dala od ziemi powietrze w niej wiruje, powoli tworząc lej. Kiedy zetknie się ze szczytem cumulonimbusa i dotknie ziemi, powstanie tornado. Co zostanie po nim, zobaczycie na powyższym filmie.

Wulkan zaplata warkocze w chmurach

Na początku kwietnia wiejący nad Morzem Grenlandzkim wiatr napotkał na przeszkodę w postaci położonego na wyspie Jan Mayen wulkanu. Dzięki temu spotkaniu utworzył się niesamowity wzór pośród chmur - tzw. ścieżka wirów von Karmana.

Meksyk drży niemal bez przerwy. Cztery silne trzęsienia w miesiąc

Czwarte w ciągu miesiąca i drugie w ciągu doby silne trzęsienie ziemi nawiedziło Meksyk. Wstrząs o sile 6,9 st. w skali Richtera wystąpił w czwartek na ranem w Zatoce Kalifornijskiej. Wcześniej w nocy ziemia zatrzęsła się z siłą 6,5 stopni stanie Michoacan na zachodzie Meksyku. Było je czuć nawet w stolicy kraju. Również w środę silne trzęsienie wystąpiło w Indonezji, a mocniej poruszyła się też ziemia w Oregonie w USA.

58 st. C najwyższą temperaturą powietrza na Ziemi? Niekoniecznie

58, 70,7, a może 80 stopni Celsjusza - jaka jest najwyższa temperatura, jaką osiągnęła ziemska atmosfera. Na razie oficjalny rekord uznawany przez Światową Organizację Meteorologiczną to 58 stopni odnotowane w stacji meteo na libijskiej pustyni. Steve Running, ekolog z Uniwersytetu w Montanie, uważa, że na Ziemi bywa dużo cieplej.

"Nie każde trzęsienie ziemi generuje tsunami"

Alarm przed tsunami ogłoszono w środę w wielu azjatyckich państwach leżących w zasięgu trzęsienia ziemi pod dnem Oceanu Indyjskiego. Zadziałał specjalny system wczesnego ostrzegania rozbudowany po tragicznym tsunami z 2004 roku. Tym razem na szczęście wysoka fala nie przyszła. - Nie każde trzęsienie ziemi generuje tsunami - wyjaśnia Mirosław Rutkowski z Państwowego Instytu Geologicznego.

Niekorzystny biomet i deszcz w większości Polski

Nad polskimi drogami w czwartek przechodzić będzie front amosferyczny. Deszcze o różnej intensywności utrudnią jazdę kierowcom w każdym zakątku kraju poza jego wschodem. Natomiast wszędzie warunki biometeorologicznie niekorzystnie wpłyną na nasze samopoczucie podczas podróżowania.

Wodniakom stuknęła pięćdziesiątka

Ratownicy, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo nad wodą, obchodzą okrągły jubileusz. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma już 50 lat. W tym czasie przeszkolono ponad 350 tys. ratowników.

Piękne i niebezpieczne. Lodowe wiry przy Kamczatce

Z wysokości kilkuset kilometrów wyglądają niewinnie i malowniczo, ale w rzeczywistości mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla pływających tam statków. Olbrzymie lodowe wiry u wybrzeży Kamczatki sfotografowali w marcu kosmonauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Grad padał cały dzień. Kilkanaście centymetrów lodu na ulicach

Niemal cały dzień trwała gradowa burza, jaka rozpętała się we wtorek nad południowo-zachodnimi Chinami. Gdy opady ustały mieszkańcy wzięli się za sprzątanie kilkudziesięciocentymetrowej warstwy lodu. Kule, których średnica wynosiła nawet 3,5 cm, raniły 25 osób, w tym dwie - poważnie.

Deszcz z olszą nie wygra

Z deszczowej pogody zapowiadanej na czwartek mogą skorzystać alergicy. Większy poziom wilgoci sprawia, że w powietrzu jest mniej alergenów niż wtedy kiedy jest sucho. Mimo to pyłki olszy i topoli i tak mogą dać się porządnie we znaki uczulonym na nie osobom.

Ulice opustoszały, ludzie chronili się na dachach

- Ulice w ciągu 40 minut od ogłoszenia alarmu opustoszały. Jest cisza przed burzą. Ludzie po prostu czekają. Wszystko jest pozamykane - relacjonował sytuację na wyspie Phuket w Tajlandii w TVN24 Janusz Urbanowski. Polski turysta, podobnie jak tysiące ludzi w regionie, chronił się przed falą tsunami, która być może dotrze do brzegów Oceanu Indyjskiego. Po trzęsieniu ziemi o sile 8,6 st. w skali Richtera 500 km na zachód od wybrzeży Sumatry wiele państw wydało ostrzeżenia przed falą, później zostały one odwołane.

Będzie trochę chłodniej. Front wejdzie do Polski

W ciągu najbliższej doby Polska znajdować się będzie pod wpływem niżu znad Morza Północnego i związanego z nim frontu atmosferycznego, przemieszczającego się od zachodu w kierunku dzielnic centralnych.

Metrowe fale dotarły do Sumatry. Znoszą alarmy przed tsunami

Po południu polskiego czasu Amerykańskie Centrum Ostrzegania przed Tsunami odwołało na całym regionie Oceanu Indyjskiego ostrzeżenie przed tsunami. Spodziewano się go po tym, jak region nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 8,6 stopnia w skali Richtera, a po nim wstrząsy wtórne o sile nawet 8,8. Epicentrum znajdowało się na Oceanie Indyjskim na zachód od prowincji Aceh na Sumatrze - tej samej, którą potężnie dotknęło tsunami w 2004 roku.

Co trzęsie ziemią? Skąd biorą się tsunami?

Czym są trzęsienia ziemi, które nawiedziły w środę Indonezję i fale tsunami, przed którymi indonezyjskie, tajlandzkie, indyjskie oraz pakistańskie władze ostrzegały swoich obywateli? Odpowiedź znajdziecie w naszym tekście.

Amerykański sen Wietnamczyka. Kupił miasteczko na Dzikim Zachodzie

900 tys. dolarów kosztowało anonimowego Wietnamczyka spełnienie jego marzenia, czyli kupienie miejscowości w Stanach Zjednoczonych. Za tę kwotę po trwającej 11 minut aukcji internetowej został właścicielem miejscowości Buford w stanie Wyoming. Do tej pory w miejscowości żył tylko jeden mieszkaniec.

Alergeny szaleją. Co z cerą i makijażem?

Spuchnięta twarz, czerwony i zakatarzony nos, łzawiące oczy, a do tego makijaż wystawiony na wiosenne zmiany pogodowe. Jak sobie z tym radzić? Na pytania portalu TVN Meteo odpowiada wizażystka Agnieszka Lamcha.

Europa w objęciu niżów

Nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia. Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Morza Północnego, który kieruje do nas ciepłe, polarno-morskie powietrze (PPmc) z południa.

Niemcy: 20 proc. naszych pszczół nie żyje

Złe wieści nadchodzą z niemieckich pasiek: tej zimy mogło zginąć w Niemczech od 20 do nawet 30 proc. wszystkich rojów pszczelich - szacuje niemiecki naukowiec Bernd Gruenewald. Główną przyczyną wysokich strat jest roztocze Varroa destructor.

Płyną śladami Titanica. Towarzyszy im pech

Porywisty wiatr, choroba pasażera - to tylko niektóre z nagłych i nieoczekiwanych zjawisk, które towarzyszą statkowi wycieczkowemu Balmoral w rejsie. Niezwykłym rejsie. Podąża on bowiem dokładną trasą słynnego Titanica. A na jego pokładzie są krewni pasażerów liniowca w 1912 roku. Czyli dokładnie 100 lat temu.

Raz większy, raz mniejszy i zmienia kolory. Księżyc za kołem podbiegunowym

Choć arktyczny krajobraz na Spitsbergenie może wydawać się dość monotonny, badaczom z Polskiej Stacji Polarnej nie brakuje ciekawych widoków. - Od kilku dni Księżyc zaskakuje nas swoją wielkością i kolorami - piszą. I dzielą się na swoim profilu w Kontakcie Meteo nagraniem, na którym sami możemy obejrzeć niebo nad Hornsundem.