Najnowsze

Najnowsze

Zima uderzyła w Berlin. Niemcy zaskoczeni

Wtorek zaskoczył berlińczyków gwałtownymi opadami śniegu. Zamiast spodziewanego 1 cm, spadło pięć, przez co punktualna zazwyczaj komunikacja zanotowała spore opóźnienia. Miasto rzuciło do odśnieżania wszystkie swoje służby. Synoptycy uspokajają, że w najbliższych dniach, podobnie jak u nas, spodziewany jest znaczący wzrost temperatur.

Dużo słońca na alpejskich stokach

Narciarzy w Alpach czeka słoneczny dzień. Pogoda dopisze we wszystkich ośrodkach. Na stokach będzie ciepło, we Włoszech nawet do 8 stopni. Mróz utrzyma się tylko w austriackiej części gór.

Ciepły dzień na polskich stokach

W środę we wszystkich polskich ośrodkach narciarze mogą się spodziewać podobnej, sprzyjającej jeździe pogody. Zza chmur dość często będzie przeświecać słońce, a termometry wskażą dodatnie temperatury.

Testy, symulacje, sterylne warunki - tak sprawdzają Lema

Lem - pierwszy polski satelita naukowy przechodzi kolejne testy przed startem w swoją kosmiczną misję. Ostatnio badano go w komorze bezechowej Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Urządzenie, które pozwoli spojrzeć w gwiazdy, ma znaleźć się na orbicie we wrześniu. - To już prawdziwy program naukowy - mówi tvnmeteo.pl kierujący projektem Tomasz Zawistowski.

Zasypane wsie. Mieszkańcy boją się powodzi

W wielu rejonach powiatu żywieckiego są miejsca, do których dostęp z powodu śniegu jest niezwykle trudny. Najgorsza sytuacja panuje w okolicach Złatnej, Glinki i Soblówki w gminie Ujsoły oraz w Koszarawie. Kompletnie zasypani są także mieszkańcy Zwardonia. Górale najbardziej boją się halnego i nagłej odwilży.

Turyści nie słuchają, ratownicy mają pełne ręce roboty

Nie pomagają apele i ostrzeżenia. W góry nadal wybierają się nieprzygotowani do zimowych warunków turyści. Ratownicy mają pełne ręce roboty. Tylko w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin odnaleźli i bezpiecznie sprowadzili 7 osób. Od początku roku w górach doszło do ponad 900 wypadków.

"Inicjatywa jest kobietą" i hoduje szarańczę

W Lublinie od roku działa hodowla świerszczy i szarańczy. Założyła ją pani Katarzyna Lipska dzięki dotacji unijnej "Inicjatywa jest kobietą". Owady trafiają do paszcz wygłodniałych hodowlanych gadów.

Mrożą, myją, konserwują. Ratują zdjęcia ofiar tsunami

Setki tysięcy zdjęć ocalonych po trzęsieniu ziemi i tsunami czekają na renowację. Oczyszczone trafiają do ośrodków dla poszkodowanych, gdzie często odnajdują swoich właścicieli i pomagają ocalić od zapomnienia tych, którym po marcowej katastrofie przeżyć się nie udało.

Morze Kaspijskie zamarzło po raz pierwszy od lat

Władze rosyjskiego Dagestanu próbują ratować wygłodzone pelikany, które przyleciały z zamarzniętych delt Wołgi i Tereku do Machaczkały. Przy temperaturze od -20 do -30 st. C Morze Kaspijskie zamarzło po raz pierwszy od lat, uniemożliwiając pelikanom połów ryb.

NIK straszy widmem powodzi. Premier przyjrzy się raportowi

Premier Donald Tusk obiecuje, że zapozna się z raportem Najwyższej Izby Kontroli, która zbadała stan wałów przeciwpowodziowych i podobnych inwestycji na Odrze. Wnioski są niepokojące: stan 1/3 wałów jest fatalny, wiele inwestycji nawet nie rozpoczętych i niewykluczone, że mogą się powtórzyć poważne zalania w dorzeczu Odry - alarmuje Izba.

Maleje zagrożenie lawinowe. Maksimum to "trójka"

W Beskidach i Karkonoszach na skutek większych niż w weekend mrozów o poranku zmalało zagrożenie lawinowe. We wtorek ratownicy GOPR obniżyli je z czwartego do trzeciego stopnia. Nie oznacza to, że niebezpieczeństwo minęło. Turyści wybierający się w góry nadal powinni zachować szczególną ostrożność.

Jak się robi takie zdjęcia?

- Powoli, bardzo powoli czołgałem się po mokrym piasku, aż ptaki zaabsorbowane żerowaniem, kompletnie mnie ignorowały - mówił w TVN24 Mateusz Piesiak, wspominając warunki, w jakich zrobił fotografię, która zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Young Wildlife Photographer organizowanym przez BBC. Zdjęcie ostrygojadów wykonane przez 15-latka z Wrocławia na nowojorskiej plaży wygrało z tysiącami fotografii z całego świata.

Zmarła narciarka porwana przez lawinę

Narciarka, jedna z dwóch kobiet porwanych w niedzielę przez lawinę śnieżną w Tatrach, zmarła w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformował wicedyrektor zakopiańskiego szpitala im. Chałubińskiego Marian Papież. Stan drugiej poszkodowanej jest dobry.

W Bieszczadach inwersja. Widzialność na 100 km

W Bieszczadach po raz kolejny tej zimy występuje zjawisko inwersji powietrza, wysoko w górach jest cieplej niż w dolinach. Inwersja sprawia, że we wtorek z połonin widać w promieniu ok. 100 kilometrów.

Gips, szreń, firn. Śnieg ma wiele twarzy

Ponoć śnieg w różnych miejscach świata jest zupełnie inny. Znawcami w tej dziedzinie są podróżnicy, zdobywcy, naukowcy, którzy niejeden śnieg w ręku mieli.

Topniejący lód miażdży łodzie

Gruby lód pokrywający Dunaj na terenie Serbii w wyniku wzrostu temperatur zaczął się topić i przynosić straty rzędu setek tysięcy euro. Szybko płynąca kra niszczy łodzie i zalewa nadbrzeżne restauracje w Belgradzie.

Turystyka łata greckie portfele

Grecja w kryzysie najlepiej zarabia na swoich zabytkach, wyspach i klimacie. Dochody z turystyki w 2011 roku wzrosły w porównaniu z rokiem 2010 roku o 9,45 proc. Daje to łącznie 10 miliardów euro.

Mokry, pochmurny i wietrzny wtorek

Polska znajdzie się pod wpływem ciepłego frontu atmosferycznego, który przyniesie opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Wolna od opadów będzie tylko Rzeszowszczyzna. Temperatura maksymalna wyniesie 5 st. C.

Wirtualny lot nad powstającą górą lodową

Na Antarktydzie powstaje nowa góra lodowa. Wyodrębnia się z lodowca Pine Island. Zespół Operation IceBridge, który monitoruje ten proces, wysłał dane do pracowników NASA, a ci na ich podstawie opracowali animację z cielenia się lodowca.

30 st. C w lutym. Rekord na Florydzie

Na Florydzie zimą jest średnio powyżej 20 st. C. Mieszkańcy Miami z zaskoczeniem i entuzjazmem zareagowali na niedzielną pogodę. Termometry pokazały bowiem 30,5 st. C - pobity został tym samym rekord ciepła z 1988 roku. Synoptycy zapowiadają jednak, że radość nie potrwa długo - już w poniedziałek wieczorem ma być 15 st. C i może padać.

Pierwsze kamienie z Księżyca zaginęły. Leżą na wysypiskach i u złodziei

Księżycowe skały na Ziemię trafiły po raz pierwszy w 1969 roku. Amerykański rząd podjął wtedy decyzję: podzielimy kamienie i roześlemy je m.in. do 160 państw. Po misji Apollo 17 zrobiono tak ponownie. Teraz NASA przyznaje, że wiele kamieni zaginęło. A skoro tak, to pojawili się ich łowcy. - Namierzyłem już 77 - Joseph Gutheinz Jr mówi BBC.

50 lat temu dotarł na orbitę

W poniedziałek mija 50 lat od pierwszego kosmicznego lotu orbitalnego Amerykanina Johna Glenna. W zdobyciu tytułu pioniera kosmosu prześcignęło go dwóch Rosjan, w tym Jurij Gagarin. Jednak to Glenn dożył "złotej" rocznicy. Ma 90 lat.

Spędził noc w zaspie i przeżył

Ratownicy GOPR odnaleźli w poniedziałek pod Turbaczem w Gorcach turystę, który w niedzielę wyszedł w góry i nie wrócił. - Noc spędził w śnieżnej zaspie. Jest skrajnie wyczerpany i wychłodzony, ale przytomny - poinformował szef podhalańskiego GOPR Mariusz Zaród.

Czy to już wiosna? Komentarz synoptyka

Po fali mrozów i śnieżyc, prognoza na najbliższe dwa tygodnie jest niezwykle optymistyczna. Maksymalna temperatura w tym okresie sięgnie nawet 12 stopni powyżej zera. Czy to już wiosna, czy może zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa? Wyjaśnia meteorolog TVN Meteo, Artur Chrzanowski.