Najnowsze

Najnowsze

Przelotne deszcze do znudzenia. Za to będzie ciepło

Przez najbliższe pięć dni będzie słonecznie i ciepło. Ale nie ciągle, bowiem na terenie całej Polski przez ten czas będą występować przelotne deszcze. Pod tym terminem kryją się dodatkowe okoliczności - nagłe zmiany pogody i burze.

Jezioro jak w Afryce znalezione na Tytanie

Solnisko to silnie zasolony akwen, który powstaje w miejscach, gdzie parowanie substancji jest intensywniejsze niż opady. Naukowcy z NASA przy pomocy sondy Cassini odkryli taki na księżycu Saturna - Tytanie. Podobieństwa są uderzające.

Sokoły wypędziły gawrony z Jasła

Trzy przeszkolone sokoły razem ze swoim sokolnikiem zakończyły swoją misję w jasielskim Praku Miejskim sukcesem. Zadanie? Odstraszyć gawrony, bo ludzie nie chcą, by zakładały tam gniazda.

Sprawdź, gdzie w niedzielę uderzą pioruny

Sezon burzowy w Polsce już rozpoczęty. Grzmiało wczoraj, grzmi też od rana. W TVN Meteo na bieżąco relacjonujemy, gdzie nad naszym krajem biją pioruny. Przygotowaliśmy też mapę, na której nasi synoptycy zaznaczyli procentowe prawdopodobieństwo pojawienia się burz w sobotę i niedzielę.

Gwałtowna wiosenna burza na zachodzie

Zgodnie z prognozami synoptyków burze od rana pojawiły się na zachodzie kraju. Zarejestrowały je nie tylko radary wyładowań atmosferycznych, ale również Reporterzy 24.

Pierwsze burze przeszły nad Warszawą

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków spory poziom wilgoci w połączeniu z dość wysokimi temperaturami w piątek po południu zaowocował burzami. Najintensywniejsze przeszły nad Mazowszem, w Warszawie i okolicach lokalnie padał grad.

Uwaga alergicy! Trzy silne alergeny w ataku

Alergikom w Polsce nie jest obecnie wesoło. Na cztery pylące drzewa, trzy robią to bardzo mocno i obecne są w całym kraju. Są to: brzoza, topola i jesion. Tylko alergenu wierzby stężenie w powietrzu jest bardzo niskie.

"Burze zainaugurowały prawdziwą wiosnę"

Piątkowe burze zainaugurowały prawdziwą wiosnę, taką pełnokrwistą, jaka powinna być, z burzami i ciepłem. Kończy się okres zimna i chłodu. Napłynęło nareszcie ciepłe powietrze z południowego-wschodu, z rejonu Morza Czarnego.

Orograficzne stratocumulusy w strumieniu

Kombinacja chmur orograficznych, a konkretniej stratocumulusów utworzyła fantastyczny wzór na firmamencie. Jak zawsze czujny satelita NASA sfotografował zjawisko i teraz możemy je sami zobaczyć. Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo natomiast wyjaśniła nam, co się na tym zdjęciu dzieje.

U nas burze i ciepło, a na Wyspach śnieg

Jeszcze kilkanaście dni temu Polacy mogli zazdrościć Brytyjczykom upalnej pogody. U nas było zimno i padało. Teraz sytuacja jest odwrotna. U nas może i burzowo, ale za to wreszcie ciepło, a na Wyspach Brytyjskich deszcz i niska temperatura. W Manchesterze natomiast spadł śnieg...

Tak pęka lód w olbrzymiej zatoce

Zatoka Hudsona jest zazwyczaj zamarznięta od stycznia do maja każdego roku. W kwietniu lodowa pokrywa zaczyna pękać. Zjawisko to niezwykle prezentuje się z lotu ptaka. Dzięki satelicie NASA wiemy, jak rzeczywiście wygląda.

Balmoral szczęśliwszy od Titanica

Balmoral dokończył to, czego nie zdołał dokonać Titanic. Statek pasażerski, który wyruszył na Atlantyk, aby uczcić ofiary katastrofy liniowca, dopłynął do Stanów Zjednoczonych.

Corrida po koreańsku: bez matadora

Raz w roku w Korei Południowej odbywa się nietypowa corrida. Do walki stają naprzeciw siebie nie byk i matador, a dwa byki. W czasie rywalizacji zwierzętom nie dzieje się krzywda, w każdej chwili mogą zejść z areny.

Atlantyk wściekł się na San Sebastian

Gigantyczne fale, pchane przez wiatr o prędkości ponad 100 km/h, uderzały w środę i w czwartek w północno-zachodnie wybrzeże Hiszpanii. Lokalne władze ogłosiły alarmy ostrzegające przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w kilku prowincjach.

Kamienny statek na brzegu Bałtyku

59 ciężkich głazów ustawionych na szwedzkim klifie nad Bałtykiem odtwarza kształt statku. Większość naukowców uważa Ales Stenar za jedno z wielu miejsc pochówku z późnej epoki żelaza. Ale są też tacy, według których to starsza konstrukcja. Twierdzą, że to kamienny kalendarz z epoki brązu.

Poprawa pogody na Spitsbergenie. Stacja w Hornsundzie zaprasza

Po niemalże tygodniu śnieżyc na Spitsbergenie nareszcie się rozpogodziło. Co oznacza "rozpogodzenie" w fiordzie Hornsund? Minus 13,7 st. Celsjusza, brak opadów śniegu, a także widok ciekawych chmur na słonecznym niebie. Jeśli spodobają się Wam warunki panujące na archipelagu, polski polarnik z bazy w Hornsundzie podpowie wam, jak tam dotrzeć.

Rzeka atmosferyczna niesie więcej wody niż Amazonka

Rzeka atmosferyczna to nowe zjawisko pogodowe. Zostało ono odkryte dzięki analizie zdjęć satelitarnych. O takiej rzece oraz o innych zjawiskach, które powodują wielkie powodzie, opowiadał w programie "Meteo News" gość Tomasza Wasilewskiego, dr hab. Artur Magnuszewski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Nawet 40 procent szansy na burzę

Piątek okaże się pod względem pogody urozmaicony. Będzie padać, jednak od czasu do czasu powinno się również przejaśniać. Na termometrach zobaczymy nawet 19 st. Celsjusza. Tak wysokiej temperaturze mogą towarzyszyć burze.

Góry lodowe na wyciągnięcie ręki

Wyglądasz przez okno a tam... góra lodowa! Taki widok przywitał w środę mieszkańców jednej z miejscowości w kanadyjskiej prowincji Nowa Funlandia. Wraz z wiosennym ociepleniem i wzmożonym cieleniem lodowców coraz więcej gór lodowych wędruje z Arktyki na południe.

Rekin zabił popularnego sportowca. Zawinili filmowcy?

5-metrowy żarłacz biały zaatakował dwudziestolatka pływającego na desce w pobliżu Kapsztadu (RPA) i odgryzł mu nogę. Mężczyzna nie przeżył amputacji kończyny. Lokalna społeczność, wstrząśnięta śmiercią młodego sportowca, obwinia o wypadek grupę filmowców, którzy w okolicy przywabiali rekiny na potrzeby kręcenia dokumentu.

W deszczowy piątek pyłki mniej dokuczliwe

Piątkowe deszcze mogą ucieszyć alergików. Wilgoć w powietrzu oczyści powietrze z pyłków roślin wywołujących nieprzyjemne reakcje. Niestety niektóre drzewa m.in. topola i brzoza będą bardzo intensywnie pylić.

W Bagdadzie nie pamiętają takiej burzy

Po krajach Afryki Północnej burze piaskowe dają się we znaki także na Półwyspie Arabskim. W czwartek chmury pyłu nawiedziły Irak. Mieszkańcy Bagdadu mówią, że to najgorsza burza od lat. Do szpitali trafiło kilkadziesiąt osób z problemami oddechowymi.

W Kalkucie jak w saunie. Mieszkańcy odczuwają 66 st. C

Mieszkańcy Kalkuty żyją jak w saunie. Słupki rtęci w najcieplejszym momencie dnia pokazują prawie 38 st. C, ale ze względu na wysoką wilgotność subiektywne odczucie temperatury jest na znacznie wyższym poziomie. Będzie jeszcze gorzej - zapowiadają tamtejsi synoptycy.