Najnowsze

Najnowsze

Tak pęka lód w olbrzymiej zatoce

Zatoka Hudsona jest zazwyczaj zamarznięta od stycznia do maja każdego roku. W kwietniu lodowa pokrywa zaczyna pękać. Zjawisko to niezwykle prezentuje się z lotu ptaka. Dzięki satelicie NASA wiemy, jak rzeczywiście wygląda.

Balmoral szczęśliwszy od Titanica

Balmoral dokończył to, czego nie zdołał dokonać Titanic. Statek pasażerski, który wyruszył na Atlantyk, aby uczcić ofiary katastrofy liniowca, dopłynął do Stanów Zjednoczonych.

Corrida po koreańsku: bez matadora

Raz w roku w Korei Południowej odbywa się nietypowa corrida. Do walki stają naprzeciw siebie nie byk i matador, a dwa byki. W czasie rywalizacji zwierzętom nie dzieje się krzywda, w każdej chwili mogą zejść z areny.

Atlantyk wściekł się na San Sebastian

Gigantyczne fale, pchane przez wiatr o prędkości ponad 100 km/h, uderzały w środę i w czwartek w północno-zachodnie wybrzeże Hiszpanii. Lokalne władze ogłosiły alarmy ostrzegające przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w kilku prowincjach.

Kamienny statek na brzegu Bałtyku

59 ciężkich głazów ustawionych na szwedzkim klifie nad Bałtykiem odtwarza kształt statku. Większość naukowców uważa Ales Stenar za jedno z wielu miejsc pochówku z późnej epoki żelaza. Ale są też tacy, według których to starsza konstrukcja. Twierdzą, że to kamienny kalendarz z epoki brązu.

Poprawa pogody na Spitsbergenie. Stacja w Hornsundzie zaprasza

Po niemalże tygodniu śnieżyc na Spitsbergenie nareszcie się rozpogodziło. Co oznacza "rozpogodzenie" w fiordzie Hornsund? Minus 13,7 st. Celsjusza, brak opadów śniegu, a także widok ciekawych chmur na słonecznym niebie. Jeśli spodobają się Wam warunki panujące na archipelagu, polski polarnik z bazy w Hornsundzie podpowie wam, jak tam dotrzeć.

Rzeka atmosferyczna niesie więcej wody niż Amazonka

Rzeka atmosferyczna to nowe zjawisko pogodowe. Zostało ono odkryte dzięki analizie zdjęć satelitarnych. O takiej rzece oraz o innych zjawiskach, które powodują wielkie powodzie, opowiadał w programie "Meteo News" gość Tomasza Wasilewskiego, dr hab. Artur Magnuszewski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Nawet 40 procent szansy na burzę

Piątek okaże się pod względem pogody urozmaicony. Będzie padać, jednak od czasu do czasu powinno się również przejaśniać. Na termometrach zobaczymy nawet 19 st. Celsjusza. Tak wysokiej temperaturze mogą towarzyszyć burze.

Góry lodowe na wyciągnięcie ręki

Wyglądasz przez okno a tam... góra lodowa! Taki widok przywitał w środę mieszkańców jednej z miejscowości w kanadyjskiej prowincji Nowa Funlandia. Wraz z wiosennym ociepleniem i wzmożonym cieleniem lodowców coraz więcej gór lodowych wędruje z Arktyki na południe.

Rekin zabił popularnego sportowca. Zawinili filmowcy?

5-metrowy żarłacz biały zaatakował dwudziestolatka pływającego na desce w pobliżu Kapsztadu (RPA) i odgryzł mu nogę. Mężczyzna nie przeżył amputacji kończyny. Lokalna społeczność, wstrząśnięta śmiercią młodego sportowca, obwinia o wypadek grupę filmowców, którzy w okolicy przywabiali rekiny na potrzeby kręcenia dokumentu.

W deszczowy piątek pyłki mniej dokuczliwe

Piątkowe deszcze mogą ucieszyć alergików. Wilgoć w powietrzu oczyści powietrze z pyłków roślin wywołujących nieprzyjemne reakcje. Niestety niektóre drzewa m.in. topola i brzoza będą bardzo intensywnie pylić.

W Bagdadzie nie pamiętają takiej burzy

Po krajach Afryki Północnej burze piaskowe dają się we znaki także na Półwyspie Arabskim. W czwartek chmury pyłu nawiedziły Irak. Mieszkańcy Bagdadu mówią, że to najgorsza burza od lat. Do szpitali trafiło kilkadziesiąt osób z problemami oddechowymi.

W Kalkucie jak w saunie. Mieszkańcy odczuwają 66 st. C

Mieszkańcy Kalkuty żyją jak w saunie. Słupki rtęci w najcieplejszym momencie dnia pokazują prawie 38 st. C, ale ze względu na wysoką wilgotność subiektywne odczucie temperatury jest na znacznie wyższym poziomie. Będzie jeszcze gorzej - zapowiadają tamtejsi synoptycy.

Fala powodziowa idzie na Bogotę

Intensywnie padający deszcz spowodował wystąpienie z brzegów rzeki Chicu, płynącej zaledwie 20 km od stolicy Kolumbii Bogoty. Straty, do jakich powódź doprowadziła w ciągu miesiąca, szacowane są na miliony dolarów. Od początku pory deszczowej w całym kraju doszło do gigantycznych zniszczeń.

Czy JUICE znajdzie życie na Ganimedesie?

Projekt wysłania sondy, która zbadałaby, czy na lodowych księżycach Jowisza może istnieć życie, ma zdaniem specjalistów największe szanse na wygranie flagowego programu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kiedy JUICE dotrze do celu, sprawdzi, czy pod warstwą lodu na Kallisto, Europie i Ganimedesie znajduje się woda w stanie ciekłym.

Gekon jak trzmiel i kolorowe żaby

Nowy gatunek gekona i dwa nieznane dotąd gatunki żab zdołali odkryć i opisać w ostatnim czasie biolodzy. Sprawdźcie, jak wyglądają zwierzęta, o które wzbogaciła się systematyka organizmów.

Wal macha płetwą i nie daje się uwolnić

Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (US Coast Guard) od wtorku usiłuje uwolnić 14-metrowego wala szarego, który zaplątał się w sieci rybackie nieopodal Kalifornii. Jak dotąd ratownicy zdołali usunąć sznury o łącznej długości 35 m, jednak mocno zaciśnięte liny wciąż oplatają głowę i lewą płetwę ssaka.

Półtora miliona przesiedlonych. I będą następni

Do końca 2012 roku swoje domy będzie musiało opuścić 20 tysięcy Chińczyków z prowincji Hubei. Do roku 2017 przesiedlonych zostanie 100 tys. kolejnych. Powód? Zapora Trzech Przełomów, z którą sąsiadują, stwarza poważne ryzyko wystąpienia osunięć ziemi.

Łysej myszy wyrosły ludzkie włosy

Grupa naukowców z tokijskiego uniwersytetu wyhodowała ludzkie włosy na łysej myszy. Badacze osiągnęli to, przeszczepiając pod skórę zwierzęcia zmodyfikowane tkanki. Ich eksperyment daje nadzieję na postęp w leczeniu łysienia.

Nikt nie ucieknie przed czołem pożaru traw

62 tysiące pożarów traw gasili polscy strażacy w krótkim okresie od 1 marca do 17 kwietnia. O tym, jak niebezpieczny jest proceder wypalania traw i kiedy bywa użyteczny, opowiadał w programie "Meteo News" rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej.

Symbol wiosny rozwinął się w Chorzowie

Takich dużych kwiatów nie ma żadne z drzew rosnących w Polsce. Ich pojawienie się na gałęziach jeszcze przed liśćmi to jeden z symboli wiosny. Kwitnące magnolie, bo o nich mowa, mogą już podziwiać mieszkańcy Chorzowa.

Zostań Wielkim Bratem bielika

Nie trzeba ruszać się z fotela, by na żywo śledzić romantyczną historię bielika i jego drugiej "żony" czekających na młode. Dzięki leśnikom spod Kutna w internecie przez całą dobę można oglądać, jak ptaki na zmianę wysiadują jaja, z których potem wyklują się młode. Transmisja jest zaplanowana na 2-3 tygodnie.