Najnowsze

Najnowsze

Lokalny deszcz może utrudnić jazdę

Przed kierowcami - choć nie wszystkimi - pogodny wtorek. Tylko na południowym wschodzie spodziewamy się opadów, za sprawą których warunki drogowe mogą być utrudnione.

Ziemia zatrzęsła się w Beverly Hills

Pod Beverly Hills zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy miały siłę 3,2 w skali Richtera. Wystąpiły w poniedziałek o godzinie 3:26 nad ranem czasu lokalnego. Poczuła je cała metropolia Los Angeles.

Pierwszy deszcz od maja zalał Maltę. Powódź w Kontakcie 24

Malta doświadczyła najsilniejszego od lat ataku żywiołów. Zaczęło się od intensywnych niedzielnych opadów deszczu, po których przyszły silne burze i znów ulewy. Tylko w poniedziałek w ciągu dwóch godzin spadło tyle deszczu, co normalnie spada tam w ciągu całego września. Za załamanie pogody odpowiedzialny jest potężny układ niskiego ciśnienia w basenie Morza Śródziemnego.

Curiosity śmieci na Marsie

Curiosity to prawdziwy bałaganiarz. Po marsjańskim kraterze Gale - jak pokazuje zdjęcie nadesłane przez jedną z sond NASA - wala się m.in. jego spadochron. Kiedy ogląda się zdjęcie powierzchni Marsa wykonane przez lądownik Viking 2, który znalazł się tam 36 lat temu, widać, że kiedyś było tam nieco czyściej.

Ogień trawi Portugalię. Runął śmigłowiec strażaków

Runął helikopter gaśniczy, który leciał na akcję w dystrykcie Santarem w środkowej Portugalii. W wyniku uderzenia maszyny dwóch strażaków zostało rannych. Akcję gaśniczą utrudnia pogoda. Jest już jedna ofiara śmiertelna żywiołu.

Stary wulkan mocno śpi

Poznajcie najmocniej śpiący wulkan świata, położony w najmniejszym paśmie górskim. Sutter Buttes, bo o nim mowa, wznosi się na wysokości 610 m n.p.m. pośród pól uprawnych Doliny Kalifornijskiej. Podejrzeli go astronauci stacjonujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

700-kilogramowy ludojad na plaży w USA

Ciało żarłacza białego - rekina, który jest niebezpieczny dla człowieka - odnaleziono na jednej z plaż amerykańskiego stanu Rhode Island. Ludojad, który rzadko pojawia się w okolicznych wodach, mierzył cztery metry i ważył 726 kg.

Skazili ropą pół tony ziemi

Prawie 500 kg gruntu skażonego odpadami ropopochodnymi wywieziono w poniedziałek z jednego z leśnictwa nieopodal Szczecina. Pojawienie się niebezpiecznych substancji na terenie leśnictwa pracownicy Lasów Państwowych nazywają "kolejnym przejawem ludzkiej bezmyślności i braku poszanowania dla lasu".

Pyłków mniej, ale grzyby nie odpuszczą

W najbliższych dniach sporo aktywnych alergenów roślinnych będzie odnotowywać spadek stężenia. Tak będzie w przypadku bylicy, komosy i traw. We znaki wciąż mogą się dawać silnie uczulające pyłki ambrozji, ale najbardziej dokuczliwe pozostają zarodniki grzybów mikroskopowych.

Tak płonął świat w ostatnich 12 latach

Tegoroczne lato może się okazać sezonem najbardziej niszczycielskich pożarów historii Rosji. To nie jedyne skupisko wielkich pożarów. Gdzie w ciągu ostatnich 12 lat występowały najczęściej, pokazuje animacja stworzona przez NASA.

Ulga dla alergików. Stworzyli kwiat, który nie uczula

Niewykluczone, że już niebawem i alergicy będą mogli bez obaw hodować na swoich balkonach kolorowe pelargonie. Hiszpańskim badaczom udało stworzyć się odmianę tej rośliny, która nie wytwarza uczulających pyłków i jest na dodatek długowieczna.

Windą na Księżyc? Marzenia nabierają kształtów

Sukcesy, jakie odnosi łazik Curiosity na powierzchni Marsa, jeszcze bardziej rozbudził wizje podboju Kosmosu. Kolejnym krokiem w może być budowa kosmicznej windy. Amerykanie przekonują, że to nie science-fiction - potrzeba tylko pieniędzy.

Zaciekła bójka płetwali. Poszło o samicę

Wzburzone fale i efektowne rozbryzgi wody przyciągnęły uwagę pasażerów turystycznego rejsu po Pacyfiku. Okazało się, że w pobliżu toczył się podwodny pojedynek. Dwa płetwale błękitne walczyły o względy samicy, która spokojnie pływała w pobliżu, czekając na wyłonienie zwycięzcy.

Śmiertelnie niebezpieczny wirus w parku Yosemite

Około 10 tys. turystów nocujących w amerykańskim parku narodowym Yosemite zagrożonych jest śmiertelnie niebezpiecznym hantawirusem. Do tej pory zmarły dwie osoby, a w sumie wykryto sześć przypadków infekcji. Wirusa roznoszą mieszkające na terenie parku myszaki.

Amerykańskie wilki tracą ochronę. Można strzelać

Myśliwi w Wyoming będą mogli polować na wilki szare. Amerykański rząd zdecydował o wykreśleniu tych zwierząt z listy zagrożonych gatunków na terenie tego zachodniego stanu. Zmiana przepisów, która nastąpiła po 20 latach trwania programu odbudowy populacji wilka szarego w USA, budzi protesty obrońców przyrody.

Pokropi na niektórych drogach

Kierowcy w niektórych regionach będą musieli dziś uważać na mokrych drogach. Na szczęście opady będą przelotne i krótkotrwałe. Deszczu unikną podróżujący w pasie od Warmii i Mazur po Ziemię Lubuską i Dolny Sląsk.

Sporo słońca na powitanie szkoły

Pogodny i słoneczny - taki będzie pierwszy dzień szkoły w większości miejsc w Polsce. Uczniowie z Wybrzeża oraz południa i południowego wschodu kraju idąc na rozpoczęcie roku szkolnego, powinni zabrać parasole, bo może ich złapać przelotny deszcz. Niepotrzebne będą za to kurtki, bo temperatury będą raczej wakacyjne.

-2,4 st. C w sierpniu. Brytyjczycy posmakowali zimy

W ostatnią sierpniową noc Brytyjczycy mogli nieźle zmarznąć. W niektórych regionach kraju odnotowano wyjątkowo niskie temperatury, bijące lokalne sierpniowe rekordy chłodu. Obserwatorium Braemar w Aberdeenshire odnotowało kojarzącą się bardziej z zimą niż z końcówką lata wartość -2,4 st. C.

Przeżyły tylko najmniejsze walenie

Tylko pięć najmniejszych waleni udało się uratować wolontariuszom z Florydy. Na tamtejszą plażę morze wyrzuciło w sumie dwadzieścia dwa grindwale.

Ptaki też wpadają w żałobę

Niektóre ptaki, podobnie jak ludzie, wydają się organizować swoim zmarłym swoiste pogrzeby. Do takiego odkrycia doszli badacze z Kalifornii.

Chmury nad wodą. Deszcz na Wybrzeżu

Początek tygodnia zarówno nad morzem jak i na Mazurach zapowiada się pochmurny. Łaskawsze oblicze pokaże aura nad jeziorami, gdzie obłoki tylko miejscami przykryją niebo. Nad Bałtykiem synoptycy prognozują natomiast przelotne opady deszczu.

Gaśnie jeden pożar, wybucha kolejny

Z gwałtownym pożarem lasów zagrażającym zamieszkałym obszarom walczyli w nocy hiszpańscy strażacy z regionu Kastylia-La Mancha. Choć niebezpieczeństwa udało się uniknąć, rano w w kilku miejscach ogień wciąż jeszcze sprawiał problemy. Udało się natomiast opanować sytuację na Costa del Sol - zaczęły się powroty ewakuowanych z tamtejszych domów i hoteli.

Wyżowy początek września

W ciągu najbliższych dwóch tygodni rządy w Europie, a na pewno na przeważającym jej obszarze, obejmą wyże. Szczególnie dominować będzie Wyż Azorski, na obrzeżach którego powstaną wtórne wyże, z centrami przemieszczającymi się z zachodu na wschód, w stronę Rosji.

Czy warto było wydać 100 mld dolarów na ISS?

Astronauci mieszkają na orbicie ziemskiej już od 12 lat. Rokrocznie idą na ten cel miliony dolarów. Administracja Busha zamierzała już wstrzymać dofinansowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Obama miał co do niej inne plany i pieniądze nadal płyną w Kosmos szerokim strumieniem. Czy słusznie?

Wrześniowe niebo pełne atrakcji

Miłośnicy astronomii będą mieli we wrześniu dobre warunki do obserwacji Wenus, Urana i Neptuna. Można też liczyć na "spadające gwiazdy" - nawet do dwudziestu na godzinę.