Stany Zjednoczone jeszcze przez jakiś czas będą uzależnione od zagranicznych producentów paliwa. Do efektywnego produkowania biopaliwa z glonów, w którym nadziei upatruje sam Barack Obama, brakuje odpowiednich technologii.
Raport, jaki w środę opublikowało U.S. National Research Council, odbiera Amerykanom nadzieję na to, że w najbliższym czasie staną się niezależni od zagranicznych producentów paliwa. Biopaliwo z glonów, którego gorącym zwolennikiem jest prezydent USA Barack Obama, nie może być jeszcze produkowane w Stanach Zjednoczonych na masową skalę.
Za duże zużycie m.in. energii
Problematyczny, zdaniem ekspertów doradzających rządowi USA m.in. w kwestii paliw, jest brak odpowiednich technologii, dzięki którym wytwarzanie biopaliwa z glonów byłoby opłacalne. Na razie do jego produkcji potrzeba niewyobrażalnie wielkich ilości energii, wody i nawozów, dzięki którym algi mogłyby wzrastać.
Nie zaspokoi potrzeb rynku
- Jesteśmy pewni, że na dzień dzisiejszy produkcja biopaliwa tego typu nie byłaby w stanie zaspokoić nawet 5 proc. zapotrzebowania, które można przeliczyć na 39 mld litrów paliwa - powiedziała Jennie Hunter-Cervera, która kierowała pracami nad raportem.
Choć w raporcie wykluczono możliwość, żeby biopaliwo z glonów w najbliższym czasie trafiło na rynek, podkreślono też potrzebę dalszych prac nad jego powstawaniem.
Nadzieja Obamy
Skąd tak żywe zainteresowanie Amerykanów biopaliwem z glonów?
W 2009 roku amerykański kongres przyznał grant w wysokości 100 mln dolarów koncernowi Sapphire Energy Inc. na budowę fabryki biopaliwa z glonów na użytek komercyjny. Wsparcie finansowe otrzymały też dwie mniejsze firmy zaangażowane w produkowanie biopaliwa.
Kiedy w lutym tego roku ceny paliw zaczęły w Stanach Zjednoczonych wzrastać, prezydent Barack Obama stwierdził, że biopaliwo z glonów ma szansę skończyć z zależnością USA od zagranicznych producentów. Dlatego też jakiś czas temu Departament Energii Stanów Zjednoczonych zlecił U.S. National Research Council sprawdzenie, na jakim etapie znajdują się teraz prace nad zbawiennym biopaliwem.
Autor: map/mj / Źródło: Reuters