Czy zauważyliście, że kiedy dobrze się bawicie, czas leci szybciej, a w kolejce strasznie się rozwleka? Naukowcy są na dobrym tropie, żebyśmy mogli tym czasem manipulować w zależności od potrzeb.
Różne odczucie czasu w odmiennych sytuacjach wynika z tego, że "czasomierze" w naszych mózgach są zdecentralizowane. Składają się z wielu obwodów nerwowych, które z kolei stosują własne mechanizmy odmierzania czasu dla konkretnych działań.
Dokładne zrozumienie tego czasomierza może dać nam w przyszłości możliwość manipulowania percepcją czasu. Naukowcom udało się własnie postawić pierwszy krok na tej drodze.
Klucz leży neuronach
Zjawisko odkryło dwóch naukowców z Uniwersytetu Minnesota w Minneapolis, eksperymentując na rezusach. Najpierw przeszkolili małpy do wykonywania zadania wymagającego przesuwania wzroku między dwoma punktami w regularnych odstępach o długości jednej sekundy.
Na początku eksperymentu małpy miały do pomocy zewnętrzne urządzenia odmierzające czas. Po trzech miesiącach rezusy nauczyły się kontrolować go samodzielnie. Poruszały oczami między dwoma punktami w przedziałach czasowych od 0,0973 do 1,003 sekundy.
Następnie naukowcy rejestrowali aktywność neuronów w mózgach rezusów w rejonach związanych z ruchem oczu.
Odkryli w ten sposób, że aktywność neuronów w czasie sekundowych odstępów między ruchem oczu spadała wolniej lub szybciej w zależności od tego, jak małpy szacowały czas. Wolniejsze tempo spadku aktywności neuronów korespondowało z przeszacowaniem długości sekund, a szybsze zapowiadało, że poruszą oczami zbyt wcześnie.
Tyle wystarczy
- Zmiana szybkości zaniku aktywności neuronów to wszystko, czego potrzebujemy, aby mieć inne poczucie czasu - wyjaśnia główny autor badania Geoffrey Ghose. To z kolei prowadzi do wniosku, że aby wpływać na poczucie czasu, wystarczy wpłynąć na aktywność neuronów. I tu docieramy do sedna, bo już teraz znane są substancje, które wywierają określony wpływ na aktywność mózgu. Jedną z nich jest choćby adrenalina, która go pobudza,a zatem sprawia, że czas płynie szybciej.
Dzięki zauważeniu związku między aktywnością neuronów, a odczuciem czasu, droga do manipulacji nim, stanęła otworem.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: dailymail.co.uk