W nocy i nad ranem wystąpią idealne warunki do powstania gęstej mgły: niewielka prędkość wiatru i duża wilgotność w warstwie powietrza od ziemi do ok. 1000 m. Temperatura w nocy spadnie do 0 st. na Podlasiu i Kielecczyźnie, 1 st., 2 st. w centrum. Na obszarach podgórskich możliwy spadek temperatury do ok. -4 st., przy gruncie nawet do -7 st. Mgła po południu już utworzyła się w rejonie Zatoki Pomorskiej.
Nad Polską wędruje wyż Otto. Jego centrum w godzinach wieczornych znajdowało się nad zachodnią częścią kraju. Analiza pola wiatru pozwala wnioskować, że centrum usadowiło się gdzieś między Wrocławiem, Poznaniem i Kaliszem. W tym rejonie mamy „ciszę” lub wiatr do 2-3 km/godz. Ciśnienie zredukowane do poziomu morza, czyli to teoretyczne, wynosi tam ok. 1035 hPa.
Wyż "przydusi" wilgoć
W nocy centrum wyżu znajdzie się na pograniczu Mazowsza i Lubelszczyzny, a w środę nad Białorusią. Wyż, z jego wolno osiadającymi prądami powietrza, „przydusi”, jak to ujęła nasza redakcyjna koleżanka Omenaa, wilgoć w warstwie przyziemnej.
Idealne warunki dla mgły
Cisza bądź niewielka prędkość wiatru i duża wilgotność w warstwie powietrza od ziemi do ok. 1000 m, to warunki idealne do powstania gęstej mgły i niskiego zachmurzenia. Temperatura w Polsce o godz. 17:00 wynosiła od 4 st. do 7 st. Ale w nocy ma spaść do 0 st. na Podlasiu i Kielecczyźnie, 1 st., 2 st. w centrum, natomiast najcieplej będzie na Wybrzeżu, do 5 st. Natomiast w obszarach podgórskich możliwy spadek temperatury do ok. -4 st., przy gruncie nawet do -7 st.
Nad Polską snuć się będą ławice mgieł
Mgła póxnym popołudniem już utworzyła się w rejonie Zatoki Pomorskiej. Po północy i nad ranem nad całą Polską snuć się będą ławice mgieł. Ich „gęstnieniu”, szczególnie na zachodzie, sprzyjać będzie napływ nieco cieplejszej masy powietrza, ochładzającej się przy ziemi od wyziębionego już gruntu.
Widzialność może spaść do 50 m
Rano na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Pomorzu, a także w centrum kraju oraz na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Ziemi Krakowskiej, widzialność spaść może do nawet 50 m. Utrudnienia w komunikacji lądowej i lotniczej bardzo prawdopodobne.
Pogodę w środę zdominuje „zgniły wyż” z mgłami, zamgleniami oraz niskimi chmurami typu stratus, przesłaniającymi wyższe piętra wieżowców.
Autor: Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziłoek / Źródło: TVN Meteo