Najnowsze

Najnowsze

Madera płonie żywym ogniem

Pożary lasów, które od środy szaleją na portugalskiej Maderze, spowodowały ucieczkę części mieszkańców wyspy i zniszczenie kilkunastu domów. W czwartek z zagrożonych terenów ewakuowano kilkadziesiąt osób. Silne wiatry i upały utrudniają akcję gaśniczą.

Zapach ozonu zwiastuje burzę

Kiedy ludzie mówią, że potrafią wyczuć burzę, mówią prawdę. Niektóre zjawiska atmosferyczne wytwarzają charakterystyczne dla siebie zapachy, które co wrażliwsze nosy są w stanie wyczuć. Wśród tych aromatów znajduje się m.in. geosmina.

Kosmiczna Igła jak Droga Mleczna

Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił, w dużym zbliżeniu, fragment kosmicznej Galaktyki Igła. Stanowi ona cenne źródło odniesienia dla badaczy kosmosu zgłębiających tajniki Drogi Mlecznej, bowiem w dużym stopniu przypomina galaktykę, w której żyjemy.

Polakom nie starcza ryb z Bałtyku

- Europejczycy nie jedzą ryb ze swoich łowisk, ponieważ ich dla nich nie wystarcza - mówią przedstawiciele brytyjskiej organizacji New Economics Foundation. Ich zdaniem z takim samym problemem zmagają się również Polacy, a powodem jest nadmierna eksploatacja wód Starego Kontynentu.

Temperatury w Portugalii biją rekordy

- Wtorek 17 lipca był najcieplejszym dniem w tym roku - podało Portugalskie Biuro Meteorologiczne. Ponadto w kilku większych i mniejszych miastach zostały pobite dotychczasowe lipcowe rekordy ciepła.

Tydzień do igrzysk - pogoda wciąż fatalna

Lato szerokim łukiem omija Londyn, a jak zaznaczają meteorolodzy - jeszcze przez jakiś czas nie zawita do stolicy Wielkiej Brytanii. Z najnowszych prognoz wynika, że co najmniej przez kilka dni będzie wietrznie i deszczowo. Niewykluczone jednak, że pogoda poprawi się na otwarcie Igrzysk Olimpijskich.

Golfsztrom prawie jak bozon Higgsa

Rosyjscy naukowcy są przekonani o odkryciu nowej odnogi Golfsztromu. - Nasze odkrycie może nie ma rangi bozonu Higgsa, ale również jest bardzo ważne dla nauki - powiedział Aleksander Frołow, szef rosyjskiego urzędu meteorologicznego.

Tajfun sparaliżował Koreę. Wstrzymane loty, brak prądu

Jedna osoba nie żyje, dziesiątki tysięcy w całym kraju pozbawionych jest prądu. Seul sparaliżowany. To wynik przejścia tajfunu Khanun nad Koreą Południową. Żywioł przyniósł ulewne opady deszczu i huraganowy wiatr uniemożliwiające dotarcie do pracy mieszkańcom północnych prowincji kraju.

Lodowiec ocielił się po raz drugi. Góra jak dwa Manhattany

Po raz drugi w ciągu dwóch lat ocielił się grenlandzki lodowiec Petermann. Oderwana od niego góra lodowa jest dwukrotnie większa od Manhattanu. Przesuwa się wzdłuż fiordu na północno-zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Jego trasę śledzi satelita Aqua NASA.

"Climategate" zakończona bez efektów

Policja brytyjska zamknęła dochodzenie w sprawie afery klimatycznej. "Climategate" wybuchła trzy lata temu i dotyczyła kradzieży e-maili z serwerów jednego z uniwersytetów. Z elektronicznej korespondencji naukowców wynikało, że globalne ocieplenie nie postępuje tak szybko, jak o tym informowano.

Wyładowania, grad, a nawet trąba. "Potem letniochłodniej"

"Zanim będzie sierpień, jeszcze chwil parę lipca" - pisze Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo. Jego prognoza, choć napisana kwieciście i z przymrużeniem oka, ma też odległe światełko w tunelu: "Od wtorku cieplej i słoneczniej". Nim jednak dotrzemy do wtorku, czeka nas kilka trudnych dni.

Szpon i Lotek już latają. Koniec internetowego fenomenu?

Szpon i Lotek, młode bieliki podglądane na żywo przez tysiące internautów, poczyniły znaczący krok w stronę dorosłości. Udało im się po raz pierwszy opuścić gniazdo. Oznacza to, że niebawem zakończą się transmisje online z ich domu rodzinnego.

Monsunowa powódź zabija w Indiach

Ponad 100 ofiar śmiertelnych ma na swoim koncie powódź nękająca północno-wschodnie Indie. Ponadto żywioł, który jest związany z monsunem, 400 tys. ludzi pozbawił dachu nad głową, a dwa miliony zmusił do ewakuacji.

Burze skupiły się na Dolnym Śląsku

Burze dają znać o sobie mieszkańcom zachodniej Polski. Komórki burzowe przesunęły się w kierunku południowym i można je zaobserwować na Dolnym Śląsku.

"Meteo News": Kominy w zgodzie z ekologią

Wysokie po same niebo kominy wcale nie muszą oznaczać ogromnej ilości zanieczyszczeń emitowanej do atmosfery. Wszystko za sprawą nowoczesnej techniki. O tym jak minimalizowana jest emisja szkodliwych substancji w magazynie "Meteo News".

Saturn jak na dłoni. Najlepsze zdjęcia od lat

Saturn dawno nie prezentował się na zdjęciach tak pięknie, jak teraz. - Po raz pierwszy od dwóch lat mieliśmy naprawdę dobry widok na Saturna i otaczające go pierścienie - przyznają badacze NASA, którzy opublikowali bardzo dokładne zdjęcia gazowego giganta.

Węgorzewo

Węgorzewo to świetne miejsce dla miłośników rekreacji. Miasto i okolice obfitują w liczne szlaki rowerowe i wodne. Położone jest nad jednym z największych polskich jezior - Mamry.

IMGW: "Trąby nie przewidzimy"

Po tym, jak w sobotę 14 lipca trąby powietrzne niespodziewanie nadciągnęły nad pomorskie miejscowości, wiele osób zaczęło się zastanawiać: czy w Polsce istnieje system, który byłby w stanie ostrzec nas przed takimi zjawiskami? Odpowiedzi na to pytanie szuka magazyn "Meteo News".

Sztynort

"Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury" - mówił Ignacy Krasicki zauroczony tym miejscem od czasu swojej pierwszej wizyty. Miejscowość leży nad niewielkim Jeziorem Sztynorckim rozlewającym się po lądzie wciśniętym między trzy jeziora: Dargin, Kirsajty i Mamry.

Ruciane-Nida

Ruciane-Nida turystycznie rozkwita od XIX w., kiedy to uruchomiono szlak wodny prowadzący z Giżycka do Mikołajek i Pisza.