Najnowsze

Najnowsze

CERN oficjalnie potwierdza: "Winny luźny kabel"

Po przełomowym doniesieniu CERN-u o tym, że neutrina są szybsze od światła, pojawiły się dwie teorie obalające ten wynik. Teraz naukowcy pracujący przy Wielkim Zderzaczu Hadronów oficjalnie potwierdzają: "Po naniesieniu poprawek zasugerowanych odnośnie naszych maszyn okazało się, że cząsteczki nie przekraczają prędkości światła".

Narciarzom w Beskidach będzie gorąco

Szusowanie w Polsce w sobotę będzie bardzo przyjemne. Wysokie, często kilkunastostopniowe temperatury i pełnia słońca będą towarzyszyć tym, którzy spędzą dzień na rodzimych stokach. Najwięcej, bo 18 st. Celsjusza, pokażą termometry w beskidzkich Spytkowicach.

Lua idzie na Australię. To cyklon czwartej kategorii. Będzie źle

Początek roku jest dla Australii katastrofalny. Kraj nawiedziły liczne powodzie, a w ląd uderzyły już trzy cyklony. Teraz mieszkańcom północnego zachodu zagraża Lua, sklasyfikowana jako cyklon 4 kategorii w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Meteorolodzy spodziewają się, że zjawisko zrujnuje irlandzkiej mniejszości Dzień św. Patryka.

Sceneria jak z baśni. Morze chmur nad Chinami

Niezwykłą scenę mieli okazję oglądać turyści, którzy spędzili czwartkowy poranek na szczycie góry Daming w południowych Chinach. Pod nimi rozpościerało się zapierające dech w piersiach mlecznobiałe morze chmur.

Mokro na Dzień Świętego Patryka

Nawałnice mogą zdezorganizować sobotnie obchody Dnia Świętego Patryka w Irlandii. Jednak w niedzielę powinno być już sucho, mogą wystąpić tylko przelotne, sporadyczne opady.

400 lat zajęło ustalenie, jak tworzą się płatki śniegu

Badaczom z Niemiec i Wielkiej Brytanii udało się odtworzyć wzór, w jaki tworzą się płatki śniegu. To przełomowe odkrycie może pomóc w badaniach nad tym, w jaki sposób powstają i funkcjonują np. czerwone krwinki i bańki mydlane, czyli powierzchnie zmienne w czasie.

Przebiśniegi, krokusy, rozlewiska. Zima znika z krajobrazu

Zmianę pór roku dzień po dniu coraz wyraźniej widać w krajobrazie. Nie umykają one czujnym oczom internautów. Na Kontakcie Meteo przybywa zdjęć - nie tylko pierwszych wiosennych kwiatów, ale też podmokłych łąk i uwolnionych od lodu rzek.

Ta poczwara z tobą śpi

Pluszowy miś to wcale nie jedyne zwierzątko, jakie może wam towarzyszyć podczas snu. Niewykluczone, że wasze łóżko zamieszkują nieco inne "przytulanki".

Biały klif runął do Kanału La Manche

Zawalił się duży fragment białych klifów Dover. Tony wapiennej skały runęły do Kanału La Manche w pobliżu obszaru znanego jako Bay Crab. Nikt nie został ranny. Miejscowe służby ostrzegają spacerowiczów, żeby unikali przechodzenia pod skałami, bo osunięcia mogą się powtórzyć.

Europejskie łąki bogate jak lasy deszczowe

Europejskie łąki i pastwiska mogą konkurować z lasami deszczowymi o miano najbogatszych w gatunki miejsc na ziemi - twierdzą naukowcy na łamach najnowszego "Journal of Vegetation Science". Oba te typy terenów są w przyrodzie odpowiednikami najbardziej zaludnionych metropolii.

Nowa metoda złodziei - zastraszenie wężem

Bronią bandytów na Madagaskarze coraz częściej stają się... węże, informują tamtejsze media. Wrzucony przez okno do samochodu gad skutecznie wygania kierowców i pasażerów z wnętrza, pozostawiając rabusiom torebki z pieniędzmi, telefony komórkowe i inne cenne przedmioty.

Wielkie Jeziora przestają zamarzać

Kanadyjskie jeziora przestają zamarzać w zimie - donoszą naukowcy na łamach czasopisma "Journal of Climate". Ich zdaniem, jest to odbicie zmian klimatycznych i będzie je pogłębiać. Mniejsza powierzchnia lodu oznacza bowiem zmiany w lokalnym środowisku i wpłynie na obniżenie poziomów wody w jeziorach.

Morza mogą przybrać kilkanaście metrów. To mniej, niż wcześniej zakładano

Podczas globalnego ocieplenia sprzed 400 tys. lat poziom wód podniósł się o jedną-trzecią niżej, niż wcześniej sądzono - donoszą naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. To jednak wciąż może oznaczać nawet kilkanaście metrów, co - gdyby sytuacja się powtórzyła - stanowiłoby katastrofę dla nisko położonych terenów.

Piaski Sahary dotarły nad Sycylię

"Mgła" piasku i pyłu unosiła się na początku marca nad północnym wybrzeżem Afryki oraz Morzem Śródziemnym. Za sprawą silnego wiatru rozciągała się od libijskiej części Sahary aż po Sycylię.

Koszmarna susza pustoszy Hiszpanię

Hiszpania zmaga się z największą od co najmniej 70 lat suszą. Krajobraz pełen jest wyschniętych pól, na których nic nie rośnie. Wysychają także zbiorniki wodne. Na dnie jednego z nich można dojrzeć zatopioną niegdyś wioskę, wraz z odsłoniętym kościołem. Trudna sytuacja panuje i w Portugalii - tylko 13 proc. terytorium uchroniło się od skutków suszy.

Słońce, śnieg i ciepło. Alpy w piątek

W piątek Alpy będą słoneczne, śniegu narciarzom nie zabraknie, a jedną z niższych temperatur pokażą termometry w Chamonix, gdzie słupki rtęci pokażą 2 st. C. W większości kurortów pokażą jednak wartości powyżej 10 st. C. We włoskich i austriackich mogą wynosić nawet do 22 st. C.

Nad polskimi stokami piękne słońce

Polska będzie w piątek sprzyjała narciarzom. Wspaniałe warunki zapanują m.in. w Białce Tatrzańskiej. Po pozostałych polskich stokach będzie się jeździć nieco mniej przyjemnie, ale nadal - co najmniej dobrze.

Budynki stawiają na palach. Czekają na powódź

Powódź, która spustoszyła Tajlandię w 2011 roku była największa od ponad pół wieku. Sprzątanie po kataklizmie jeszcze trwa, ale mieszkańcy szykują się już do kolejnego sezonu monsunowego. Na własną rękę rozpoczęli podnoszenie budynków. - Następnym razem, gdy wielka woda nadejdzie będziemy bardziej przygotowani - tłumaczą.

"Meteo-kobiety mają szósty zmysł"

Naszła mnie dziś refleksja nad zawodem, który wykonuję. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wykonywali go tylko odpowiednio umundurowani (podobnie jak wojskowi czy policja) mężczyźni. Ale wszystko zaczęło się zmieniać od lat 50-tych. Najpierw w USA, a później w krajach Europy, meteorologami obserwatorami oraz synoptykami zaczęły być kobiety.

"Ludzie z Jaskini Rudego Jelenia". Brakujące ogniwo ewolucji?

Skamieniałości, które pod koniec lat 70- tych i 80-tych odkryto w chińskich jaskiniach prowincji Yunnan, a którymi jak dotąd się nie zajmowano, mogą być śladami po nieznanym dotąd gatunku człowieka. "Ludzie z Jaskini Rudego Jelenia" posiadają cechy zarówno człowieka współczesnego, jak i archaicznego, a także takie, z którymi dotąd się nie spotkano.

Pierwsza pomoc dla koali i trzy małe białe misie

Trzy niedźwiedzie polarne urodziły się w moskiewskim zoo i dwa misie koala w ogrodzie w San Diego. Pochodzące z Australii zwierzęta potrzebowały pomocy lekarzy, ale już mają się dobrze. Z kolei opiekunowie pochodzących z arktycznych rejonów ssaków wciąż nie mogą uwierzyć, że przybyło ich aż trzy.