Piątkowa aura nad morzem oraz na Mazurach dość skutecznie zaanonsuje nieuchronnie zbliżająca się jesień. Słupki rtęci w obu regionach nie przekroczą 18 st. C. Przydadzą się parasole, synoptycy prognozują bowiem opady deszczu.
El Niño w najbliższych miesiącach okaże się łagodniejszy niż przypuszczano - prognozuje amerykańska National Weather Service. To dobra informacja dla rolników w Azji, ale już mniej dla firm petrochemicznych wydobywających ropę w Zatoce Meksykańskiej.
Lato wróciło do północnej Hiszpanii. Jako, że o tej porze gość to spotykany coraz rzadziej, skwapliwie skorzystali z jego obecności mieszkańcy nadmorskich miejscowości, którzy tłumnie zapełnili galicyjskie plaże.
Śnieg może zmienić oblicze Ziemi widzianej z Kosmosu. Obrazują to zdjęcia satelitarne wykonane przez urządzenia NASA. Ich wymowa jest tym większa, że dzięki białemu puchowi upodobniają się do siebie obszary skrajnie różne: położona u wybrzeży Australii Tasmania i rosyjska Syberia.
Tuż przed wymarciem dinozaurów na Ziemi mogło dojść do jeszcze jednego wielkiego kataklizmu. Według amerykańskich naukowców, wzmożone erupcje wulkaniczne miały doprowadzić do ocieplenia klimatu i zniszczenia życia na dnie oceanów.
Płock poszukuje partnerów do wspólnej realizacji projektu rozbudowy i zagospodarowania tamtejszego nabrzeża wiślanego z przeznaczeniem na cele turystyczne i rekreacyjne. Inwestycja ma obejmować budowę portu na 218 jachtów wraz z infrastrukturą nad Zalewem Sobótka.
Władze Nikaragui mogą mówić o szczęściu oraz sukcesie. Po środowym trzęsieniu ziemi w Kostaryce wydano ostrzeżenie przed tsunami m.in. dla regionu basenu Morza Karaibskiego. Według władz w Managui, w ciągu dziesięciu minut ewakuowanych zostało 80 procent ludności z zagrożonych terenów. Alert później wycofano.
Huragan Michael przybiera na sile. W czwartek został już zaliczony do trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Jest to jak dotąd najsilniejszy huragan w tegorocznym sezonie na Atlantyku - informuje amerykańskie centrum ds. huraganów w Miami.
Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej schodzą na Ziemię, a konkretnie na wody Atlantyku. Zbadają, jak stan zasolenia oceanu wpływa na ziemski klimat.
Szykuje się wyjątkowo chłodny weekend. W sobotę słupki rtęci w najcieplejszym miejscu Polski pokażą tylko 18 st. C. Tak niskich wartości nie było od dawna. Do chłodu dojdzie deszcz. W sobotę popada na zachodzie i południu, w niedzielę na Warmii i Mazurach.
Wycinanie lasów ma bezpośredni wpływ na wielkość opadów deszczu na okolicznych terenach. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Leeds. Efekty swoich badań opublikowali w czasopiśmie Nature.
Hipopotam karłowaty poważnie ranił swoją opiekunkę. Helikopter przewiózł ją do szpitala. Hipopotamy ze względu na ich poczciwy wygląd uważa się za spokojne, ale w rzeczywistości potrafią być bardzo agresywne.
Okazuje się, że Marsa można eksplorować siedząc przed ekranem domowego komputera. Wszystko za sprawą usługi Google Mars, która powstała przy współpracy informatycznego giganta z naukowcami NASA.
Załodze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) udało się naprawić zepsuty ważny element instalacji elektrycznej i przywrócić pełne zasilanie. Astronauci dokonali tego przy użyciu między innymi starej szczoteczki do zębów i prowizorycznej szczotki zrobionej z kabla.
Monsunowy deszcz zalewa Pakistan. W środę nękane opadami były przede wszystkim dwie duże prowincje kraju - Azad Dżammu i Kaszmir oraz Sindh. Deszcz sprawił, że jak dotąd co najmniej 20 osób zginęło, a w największym mieście Pakistanu zapanował chaos komunikacyjny.
Przelotne i słabe opady deszczu pojawią się dziś w całej Polsce, ale kierowcy mogą też liczyć na sporo przejaśnień i rozpogodzeń. Podczas opadów widzialność będzie ograniczona, a drogi śliskie, dlatego apelujemy o ostrożność.
Front atmosferyczny zmierzający na wschód zafunduje nam w czwartek zmienną pogodę. Będzie i deszcz, i słońce. A wszystko z niemiłą dokładką chłodu. Na termometrach niektórzy mieszkańcy Polski zobaczą dziś tylko 16 st. C.
35 lat temu, 5 września 1977 w Kosmos została wystrzelona sonda Voyager 1. Obecnie sonda jest najdalej znajdującym się i działającym obiektem wysłanym w przestrzeń kosmiczną przez człowieka.
- Najważniejsze w tej chwili to zachować spokój - zaapelowała po silnym trzęsieniu ziemi w Kostaryce prezydent kraju Laura Chinchilla. Według informacji Czerwonego Krzyża, w wyniku trzęsienia ziemi życie straciło 2 osoby.
Trochę słońca, trochę opadów, ale też kilka miejsc, w których przez cały dzień utrzyma się duże zachmurzenie. Poza tym niewysoka temperatura. Właśnie tak, w przybliżeniu, będą wyglądać warunki w czwartek nad morzem i nad jeziorami.
Wody w polskich rzekach ubywa - na warszawskim odcinku Wisły w środę padł rekord. Poziom wody wyniósł jedynie 63 cm. Jak ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, grozi nam susza hydrologiczna, która może prowadzić m.in. do braku wody w ujęciach powierzchniowych.
Im Ziemia gorętsza, tym większa panująca na niej bioróżnorodność - ustalili brytyjscy naukowcy. Do takich wniosków badacze doszli przyglądając się skamieniałościom z początku paleozoiku.
Pojazdy napędzane siłą ludzkich mięśni bardziej kojarzą się z samochodem Freda Flinstona z popularnej kreskówki niż z helikopterem. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych trwa zacięta walka o stworzenie napędzanej ręcznie maszyny latającej, która przez co najmniej minutę utrzymałaby się w powietrzu.
Zmiany klimatu spowodują drastyczny cen skok żywności do 2030 r. - wynika z raportu międzynarodowej organizacji zajmującej się walką z głodem Oxfam. W wyniku podwyżek najbardziej ucierpią najbiedniejsi, którzy już teraz na jedzenie wydają 75 proc. swojego dochodu.
Nowo odkryta planetoida o średnicy 350 metrów 14 września przeleci blisko Ziemi - informuje serwis SpaceWeather.com. Naukowcy zaklasyfikowali ją do obiektów potencjalnie zagrażających naszej planecie.
Fragmenty biżuterii, ceramiki i żelaznych narzędzi pochodzące sprzed tysięcy lat odkryto w Dakarze. To nieoczekiwane efekty powodzi, która dwa tygodnie temu nawiedziła stolicę Senegalu. Znaleziska mogą pochodzić nawet sprzed 7 tys. lat przed naszą erą.
W Łochowie (woj. mazowieckie) płonie hala produkcyjna styropianu. Na zewnątrz wydostaje się chmura toksycznego dymu. Według synoptyk TVN Meteo, Arlety Unton-Pyziołek, niebezpieczne związki kierują się na wschód, w słabo zaludnione tereny.
W religii i wierzeniach Koreańczyków lato to czas, w którym duchy przodków schodzą na ziemię. Wykorzystują to parki strachu, do których masowo o tej porze roku ściągają tłumy żądne wysokiego poziomu adrenaliny. Mieszkańcy Korei twierdzą, że strach w dużych dawkach zmrozi im krew w żyłach i tym samym pomoże przetrwać upalne dni i noce.