Najnowsze

Najnowsze

Ernesto zabija w Meksyku

Sztorm tropikalny Ernesto uderzył w nocy z czwartku na piątek w wybrzeże Meksyku, powodując śmierć co najmniej trzech osób. Uszkodzonych zostało około sto budynków. Choć jego siła osłabła, podążają za nim obfite deszcze, powodujące utrudnienia w transporcie morskim i w eksporcie ropy naftowej.

Są już kolorowe zdjęcia Marsa

Łazik "Curiosity", który w poniedziałek wylądował na Marsie, w czwartek przesłał pierwsze kolorowe zdjęcia swojego otoczenia. Wcześniej łazik zsyłał na Ziemię słabej jakości czarno-białe fotografie. Z najnowszych ujęć powstała zapierająca dech w piersiach panorama krateru Gale'a.

Pożar lasu zagraża bośniackiej fabryce amunicji

Do fabryki amunicji Igman w mieście Konjic w Bośni i Hercegowinie zbliżają się dwa pożary lasów. Akcja strażaków jest utrudniona z powodu zaminowania terenu - poinformowały w czwartek bośniackie władze.

Burze przesunęły się na wschód

- Burz przybyło - informowała po południu synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Pierwsze wyładowania atmosferyczne, które odnotowano na Mazowszu, wystąpiły ok. godz. 12.00. Potem grzmiało m.in. na Podlasiu, Górnym Śląsku i na Ziemi Łódzkiej. Późnym wieczorem grzmiało na Lubelszczyźnie, Podlasiu i we wschodniej części Małopolski.

Vis mieliśmy vis-à-vis

Drugi odcinek comiesięcznego Magazynu Żeglarskiego już 16 sierpnia. Tym razem wybierzemy się na chorwacką wyspę Vis, by popróbować sił w łowieniu gigantycznych tuńczyków. Potem powrócimy na Bałtyk, aby pożeglować bardzo szybkim i luksusowym katamaranem Wave 58.

Takie obrazki tylko w kosmosie

To niesamowite zdjęcie pochodzi z filmu, który udało się nagrać jednemu z należących do NASA satelitów. Co przedstawiają zarówno film, jak i zdjęcie dowiecie się po przeczytaniu naszego tekstu. Koniecznie zobaczcie też zapierające dech w piersiach nagranie.

Po bozonie supersymetria. Ona wyjaśni wszystko

Po odkryciu domniemanego bozonu Higgsa, badacze Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) mają zamiar zająć się tzw. SUSY, czyli supersymetrią. Odkrycie SUSY, która wzbudza wśród naukowców wiele kontrowersji, pomogłoby sfinalizować tzw. teorię wszystkiego.

Burzowy rok. Aura nas nie oszczędzała

Takiego roku pod względem warunków pogodowych nie mieliśmy już dawno. Aura pokazała nam swoje najróżniejsze oblicza, nie szczędząc gwałtownych kataklizmów. Najbardziej intensywne zjawiska wystąpiły w lipcu. Wtedy nękały nas burze, tornada, gradobicia oraz trąby powietrzne.

Pyli bylica, bez chusteczek ani rusz

To przede wszystkim bylica sprawi, że alergicy będą kichać jak Polska długa i szeroka. O tym, jakie inne pyłki dadzą się im we znaki dowiecie się z naszego komunikatu.

W weekend spójrz w niebo, a dostrzeżesz coś niezwykłego

W najbliższy weekend szykuje się gratka dla miłośników astronomii. W nocy z soboty na niedzielę dojdzie do potrójnej koniunkcji na niebie, informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Warunki do obserwacji zjawiska w Polsce będą wyśmienite.

Mars "uderzająco podobny do Ziemi"

- Pierwsze wrażenie to uderzające podobieństwo tego krajobrazu do ziemskiego - tak John Grotzinger z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego komentuje pierwsze zdjęcia z Marsa. Przesyła je Curiosity - łazik, który od trzech dni przebywa z misją na Czerwonej Planecie.

Weekend chłodny i mokry. Cieplej od niedzieli

Początek weekendu nie będzie sprzyjać aktywności na świeżym powietrzu. Niemal w całym kraju niebo skryją deszczowe chmury, a temperatura daleka będzie od komfortowej, zwłaszcza na północy kraju. Zdecydowana poprawa pogody nastąpi w niedzielę. Zrobi się słonecznie i ciepło. Niemal w całym kraju słupki rtęci poszybują powyżej 20 st. C.

Podziemne wody zagrożone. Zużywamy ich za dużo

Ekolodzy od dawna alarmują, że zużywamy więcej wody niż powinniśmy. Dotyczy to również zasobów wód, które znajdują się pod powierzchnią ziemi. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w "Nature", ludzie niewłaściwe eksploatują podziemne zasoby.

Syberia w ogniu. Pogoda nie sprzyja strażakom

Ponad 117 tys. hektarów zdążył już w tym roku strawić pożar we wschodniej Syberii. Przyczyną szybkiego rozprzestrzeniania się ognia są wysokie temperatury i wiatr. Niszczycielską pracę żywiołu śledzą satelity Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA).

Jedziecie na zachód? Nastawcie się na deszcz i burze

Przelotny deszcz i lokalne burze dadzą się dziś we znaki kierowcom podróżującym na zachodzie kraju. Na skutek opadów drogi zrobią się śliskie, a widzialność ograniczona. Dodatkowo biomet będzie niekorzystny, utrudniający koncentrację za kółkiem.

Przydadzą się parasole. Dzień z przelotnym deszczem

Bez parasola nie powinni dziś wychodzić mieszkańcy północy i lokalnie centrum kraju. Po południu deszcz towarzyszący burzom może pojawić się także w rejonie Śląska. Ponieważ napływa do nas chłodne powietrze polarno-morskie, przyda się cieplejsza odzież, szczególnie rano i pod wieczór.

W górę maszt! Curiosity gotowy do pracy

Curiosity zaraz po wylądowaniu na Marsie zabrał się do roboty. Dziś z dachu łazika wysunął się wysoki na ponad dwa metry maszt, dzięki któremu największy na Marsie ziemski pojazd będzie robił zdjęcia o wysokiej rozdzielczości.

Tak gorąco w Stanach jeszcze nie było

Lipiec 2012 roku był najcieplejszym lipcem w historii kontynentalnej części USA. Jak podaje Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA), to nie jedyny rekord jaki ustanowiły tegoroczne upały.

Aura będzie mało wakacyjna

Czwartek w kurortach Pomorza, Wybrzeża oraz Warmii i Mazur będzie słoneczny, ale nie wolny od przelotnych opadów deszczu. Niestety także temperatura nie będzie sprzyjać plażowaniu.