Najnowsze

Najnowsze

Gigantyczna trąba wodna na Antypodach

Ogromna kolumna wodna pędziła na miasteczko Batemans Bay w Australii. To jeden z przejawów burzowej pogody, jaka nie daje spać mieszkańcom wschodniej części kontynentu.

Efektowny kryzys w życiu gwiazdy

Gwiazdy w swoim niezwykle długim żywocie mają okresy lepsze i gorsze. Jeden z najbardziej efektownych momentów powstawania mgławicy planetarnej uchwyciły teleskopy NASA. Ten "moment" trwa kilkaset tysięcy lat.

Tańcząc na linie we mgle

Tło dla linoskoczka, morze mgieł czy naturalny filtr dla promieni słonecznych. Takie oblicze potrafią mieć mgły w Szwajcarii.

Zza mgieł wyjrzy słońce dla kierowców

W niedzielę najtrudniejsze zadanie czeka kierowców nad ranem. Wtedy bowiem będą się zmagać z zamgleniami, które mogą znacznie ograniczyć widoczność. Później się rozpogodzi.

Rekiny wpłynęły do Fontanny di Trevi

Charakterystyczna trójkątna płetwa rekina zataczająca kręgi w słynnej Fontannie di Trevi straszyła w sobotę przed południem turystów w Rzymie. To element kampanii na rzecz ochrony tych drapieżników.

Jesienią brzoza prawdę Ci powie

"Dopóki brzoza liści nie zrzuci całkowicie to i zimy nie będzie" - przypomina ludową mądrość synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski. Jak pisze na swoim blogu, w nadchodzącym tygodniu zimy nie widać.

Otto słabnie, "możemy liczyć na poprawę pogody"

- W następnych dniach możemy liczyć na poprawę pogody. Przez najbliższe dziesięć dni będziemy mieć całkiem ciepłą jesień - zapowiada Tomasz Wasilewski z TVN Meteo. Zwłaszcza na południu Polski, możemy liczyć na temperatury oscylujące wokół 10 st. C.

Twardy jak szkło, giętki jak guma. Superpolimer zatrzymuje pociski

Nowoczesne, superwytrzymałe kamizelki kuloodporne czy lekkie i niezwykle odporne pokrycie samolotów - to tylko niektóre zastosowania substancji odkrytej przez naukowców teksańskiego Rice University. Polimerowe tworzywo z wyglądu przypomina szkło, ale nie kruszy się i nie pęka jak ono. Może zatrzymać rozpędzony pocisk, a na dodatek częściowo "naprawić" spowodowane przez niego uszkodzenia.

Po nocnej śnieżycy musieli chwycić za szufle

Zimny front przemieszczający się na wschód nad Chinami zmusił do intensywnego odśnieżania mieszkańców północnego Sinciangu. - Mamy trochę problemów z tym, żeby wyjść z domów i pójść do pracy - opowiadał jeden z nich. Z utrudnieniami walczą też kierowcy, którym oprócz śniegu we znaki dała się też gęsta mgła.

4 tys. piorunów w jednej burzy

Około 4 tys. piorunów doliczyli się mieszkańcy australijskiego Brisbane podczas burzy, która przeszła w sobotę przez miasto. Oprócz spektakularnych efektów żywioł wywołał sporo problemów. Tysiące domów pozostawił bez prądu, wiele budynków zostało uszkodzonych, a na ulicach zaległy połamane gałęzie.

Tornado w Portugalii? Wirująca kolumna nagrana

Lejowata, wirująca kolumna chmur przeszła przez nadmorskie tereny regionu Algarve ma południu Portugalii. Towarzysząca jej silna wichura zrywała dachy, łamała gałęzie, uszkodziła wiele budynków, a nawet przewracała samochody. Rannych zostało osiem osób.

Droga do Morskiego Oka pod kontrolą. Chipy i kamery będą śledzić wozy

Popularne wśród turystów konne zaprzęgi jeżdżące do Morskiego Oka od przyszłego sezonu letniego będą kontrolowane z pomocą systemu kamer. Konie zostaną przypisane do wozów, a furmani będą musieli skanować chipy zwierząt po dotarciu do "pętli". Władze TPN zdecydowały się na takie rozwiązanie po wykryciu szeregu nieprawidłowości ze strony wozaków.

Sześć młodych w oku kamery. Znaczny przyrost nosorożca z Jawy

Ekolodzy oraz władze jawajskiego Parku Narodowego Ujung Kulon mają powody do radości. Niedawne nagranie z kamery ukrytej w tropikalnym lesie pokazało aż sześć młodych nosorożca jawajskiego. Taki przychówek to świetna wiadomość dla krytycznie zagrożonego gatunku, który obecnie liczy tylko około 40 osobników.

Szybkie Leonidy rozświetlą sobotnie niebo

Nawet do 72 km/s może sięgać prędkość Leonidów, które rozbłyskują w połowie listopada na niebie. Te niewielkie meteory tworzą najszybszy znany rój. Na sobotę przypada maksimum jego aktywności.

Prawdziwe Indie w blasku Diwali. NASA odpowiada na fake z sieci

Przez pięć dni w roku Indie zamieniają się w kraj światła. Wszystko za sprawą Diwali - święta, w czasie którego na Półwyspie Indyjskim rozświetlone zostają obszary na co dzień skrywane w mroku. Zdjęcie podczas tego niezwykłego okresu wykonał satelita Suomi NPP. NASA odpowiedziała tym samym na krążący w sieci obraz, który miał przedstawiać Indie w Diwali, choć w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym.

Na drogach bez zmian: mgły nie odpuszczają

Kierowcy nie będą mieli w sobotę łatwego życia. Od rana muszą się zmagać z gęstymi mgłami, a mocne ograniczenia widzialności utrzymają się do południa. Jednak nawet w ciągu dnia jazdę mogą utrudniać zamglenia.

Sobota mglista i pochmurna. Temperatura do 11 st. C

Sobotnie prognozy są niezbyt korzystne dla wyruszających w podróże samochodowe albo lotnicze. Dzień zdominują mgły, które co najmniej do południa poważnie ograniczą widzialność. Pocieszeniem może być to, że wywołujące je wilgotne powietrze będzie dość ciepłe - termometry pokażą od 3 do 11 st. C.

Zrzucą ponad 20 ton trucizny na Galapagos

Ekwador zrzuca ponad 20 ton trutki na szczury na Wyspy Galapagos. Wszystko po to, żeby wytępić miliony tych gryzoni, które rozmnożyły się na archipelagu. Według rządu zagrażają one tamtejszym unikalnym gatunkom ptaków i gadów, które zainspirowały twórcę teorii ewolucji.

Nowy Jork: reglamentacja paliwa, powalone drzewa, brud i brak ogrzewania

Nowy Jork wciąż nie doszedł do siebie po ataku huraganu Sandy. Żywioł, który dwa tygodnie temu uderzył we Wschodnie Wybrzeże USA, pozbawił domów tysiące ludzi i pozostawił po sobie ogromne zniszczenia. Wciąż duża część mieszkańców spustoszonych terenów nie ma ogrzewania, reglamentowane jest paliwo, na ulicach zalegają powalone drzewa i góry śmieci.

Zimą nadmiar sztucznego światła szkodzi zdrowiu

Nadmiar sztucznego światła w okresie jesienno-zimowym może doprowadzić do depresji i problemów z nauką - uważa profesor Samer Hattar z USA. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby pracujące w biurach, które w krótkie zimowe dni nie mają szans na kontakt ze światłem słonecznym.

Mgły opóźniły loty. Modlin wciąż sparaliżowany

Zgniły wyż znów popsuł nam poranek. Powstałe w jego wyniku gęste mgły paraliżowały ruch na lotniskach i przyczyniały się do powstawania większych niż zazwyczaj korków na trasach dojazdowych do pracy. Po południu mgły ustąpiły, ale na lotnisku w Modlinie wciąż daje się we znaki niska podstawa chmur.