Najnowsze

Najnowsze

Zamglona Polska w obiektywach Reporterów 24

Od kilu dni Polska zmaga się z mgłami. Ograniczona widoczność w godzinach porannych i wieczornych stała się normą. Zdjęcia mglistej aury na bieżąco nadsyłają do nas Reporterzy 24.

Wraca mgła. Pokryje Polskę aż do czwartku

Mgły nad Polską nie odpuszczają. Po godzinie 18.00 widzialność znów spadła do kilkudziesięciu metrów. Synoptyk Tomasz Wasilewski zapowiedział na antenie TVN24, że taka sytuacja na terenie całego kraju może potrwać do czwartku.

Pasma lodu formują się w spiralne sploty

Zima powoli dociera już do Grenlandii. Spadające temperatury powietrza i wody powodują tworzenie się wielkich tafli lodowych nieopodal fiordów. Niepowtarzalne zdjęcia tego zjawiska opublikowała NASA.

Nie tylko Polska skryta w kłębach mgły

Nie tylko nasz kraj spowiły gęste mgły. Również Wielka Brytania zmaga się zamgleniami, które znacznie ograniczają widoczność. Sytuacja taka potrwa co najmniej trzy dni.

Portugalia gwarantuje surferom wysoką falę

Portugalia będzie zwracać koszty powrotu do domu zagranicznym turystom, którzy przyjechali w celu uprawiania surfingu, lecz nie znaleźli odpowiednio wysokich fal. Wypłata odszkodowań przez Portugalską Organizację Turystyczną ruszyła w poniedziałek.

Pierzasta powłoka miękkiej szadzi

Nawet o 10 st. C w krótkim czasie spadły temperatury w północnych Chinach pod wpływem zimnego frontu atmosferycznego. W niektórych rejonach Mongolii Wewnętrznej pojawiły się śnieg i szadź. W wielu miejscach silnie wieje.

Trzęsienie wywołane przez budowę studni. Zginęło w nim dziewięć osób

Do trzęsienia ziemi w pobliżu hiszpańskiej miejscowości Lorca, które w 2011 r. pochłonęło dziewięć ofiar śmiertelnych, mogła przyczynić się działalność człowieka - twierdzą naukowcy. Liczne głębokie studnie kopane na tym rolniczym terenie doprowadziły do znacznego spadku poziomu wód gruntowych. To wywołało przesunięcia w uskoku Alhama de Murcia.

Wieczorem w Warszawie powtórka: widzialność znowu na 100 metrów

Poprawiły się nieco warunki na warszawskim Lotnisku Chopina. Rozrzedzająca się mgła umożliwia wykonywanie startów i części lądowań. Jednak już wczesnym wieczorem można się spodziewać nasilenia utrudnień. Około godz. 18.00 widzialność w stolicy może zostać ograniczona do 100 m. Mgły powrócą też w południowej Polsce.

Pogoda uderza w winogrona. Będzie mniej wina

Europejscy winiarze mają nie lada kłopot. Jak podkreślają, przez niekorzystne warunki pogodowe, tegoroczne zbiory winogron w niektórych regionach mogą być najmniejsze od półwiecza. Może to oznaczać, że mniejsi producenci trunku nie utrzymają się na rynku, a ceny wina znacznie wzrosną.

Mapa trzęsień ziemi w Ameryce

We wschodniej części USA trzęsienia ziemi są rzadsze niż na zachodzie kraju. Dzieje się tak, bo obszary połączone na wschód od Gór Skalistych leżą z dala od granic jakichkolwiek płyt tektonicznych.

Trudny poniedziałek w trasie

Wyruszających rano w podróż czeka trudna jazda w gęstej mgle. Ograniczenia widoczności mogą się utrzymać do południa. Potem warunki drogowe się poprawią i tylko na północnym wschodzie jazdę może utrudnić deszcz.

Nikotynoid przerwał lot trzmiela

Pestycydy powszechnie używane przez rolników poważnie szkodzą bombosom, jak wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców. Poddane działaniu tych środków owady po pierwsze pracują mniej efektywnie, a po drugie... wymierają.

Idzie gwałtowne ochłodzenie. Niepokojąco blisko zera stopni

Przed nami jeszcze kilka dni, podczas których termometry wskażą po kilkanaście stopni Celsjusza. Już w piątek 26 października temperatura drastycznie spadnie. Okres zimna, podczas którego za dnia spodziewamy się tylko 1 st. C, potrwa przez kilka dni. We Wszystkich Świętych na pewno zmarzniemy.

Synoptyk: mgła nie odpuści

Nadeszły mgliste dni. Radiacyjne nocne mgły w wyżowej cyrkulacji utrzymują się miejscami do godzin okołopołudniowych.

Maksimum aktywności roju Orionidów

Teraz jest najlepszy czas do obserwacji Orionidów - roju meteorów związanych z kometą Halleya. Niewykluczone, że i my zobaczymy takie spadające gwiazdy jak ta, która przeleciała nad bułgarską wioską.

Wodny świat Katalonii i Nawarry

Nie ustają ulewy nękające północną Hiszpanię. Woda zalewa kolejne tereny. Coraz więcej problemów sprawiają rzeki wezbrane po kilkudniowych ulewach.

Odwołany, opóźniony, oczekiwany. Mgła zamieszała w rozkładach

Dłużej niż zwykle utrzymywały się poranne mgły w wielu miejscach Polski i przyniosły komplikacje w ruchu lotniczym. Odwołane, opóźnione bądź przekierowane zostały połączenia na poznańskiej Ławicy. Opóźnienia pokazały też rozkłady lotów na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu.

Morze skryte pod powierzchnią lodu

W części potężny lodowiec szelfowy, a w części lód morski skrywają przed naszym wzrokiem wody antarktycznego Morza Rossa. Te odległe, mroźne obszary sfotografował z orbity spektroradiometr MODIS. Zdjęcie pokazuje, że pokrywająca je biel tylko z pozoru jest jednolita.

Uciekali przed trzęsieniem, zgubili aparat. Ślubne zdjęcia przetrwały cudem

Kiedy w nowozelandzkim Christchurch potężnie zatrzęsła się ziemia, młode małżeństwo wraz z tysiącami ludzi rzuciło się do ucieczki. W ferworze zgubiło aparat fotograficzny zawierający ich ślubne zdjęcia. Zdążyli się już pogodzić ze stratą, kiedy po 18 miesiącach nie tylko znaleźli urządzenie, ale też zdołali odtworzyć fotografie zapisane na karcie pamięci.

Rząd nagrodzi noblistę. Dostanie nową pralkę

Japoński rząd postanowił nieco odciążyć tegorocznego noblistę w dziedzinie medycyny Shinya Yamanaka w kwestii prozaicznych, codziennych spraw. Podaruje naukowcowi w tym celu nową pralkę. To nawiązanie do chwili, w której laureat otrzymał wiadomości o wyróżnieniu przez Komitet Noblowski - zajmował się wtedy naprawą swojej starej maszyny.

Wyprodukowali benzynę z powietrza i wody

Małej brytyjskiej firmie udało się wynaleźć sposób na pozyskiwanie benzyny z... powietrza i wody. Być może właśnie ta technologia umożliwi w przyszłości produkcję tzw. zielonego paliwa na skalę przemysłową.