Najnowsze

Najnowsze

Fale mogą łamać wiatraki jak zapałki

Fale mogą łamać wiatraki jak zapałki - przestrzegają norwescy naukowcy i tłumaczą, że rytmicznie uderzająca o maszt woda wprawia turbinę wiatrową w rezonans. Nieznajomość zasad fizyki może kosztować koncerny energetyczne grube miliony.

Satelita NASA zgubił Kretę

Wschodnią część Morza Śródziemnego przykrył pył znad Sahary. Zdjęcie wykonano 22 lutego z satelity Aqua należącego do amerykańskiej agencji kosmicznej.

Woda w różnych postaciach blokuje Austrię

Woda w różnych postaciach dręczy Austrię. Południe kraju zasypał śnieg; w Villach spadło go ponad pół metra w jeden dzień. Z kolei na wschodzie doszło do poważnych powodzi.

Ma wielkość walizki. Zapoluje na asteroidy

Jest wielkości walizki, kosztował 25 mln dolarów i będzie strzegł bezpieczeństwa Ziemi. Mowa o satelicie NEOSSat, który w kosmosie zapoluje na asteroidy. Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) wystrzeliła go w poniedziałek z bazy w Indiach.

Jest ich na Ziemi 13 mln. Mogą być wszędzie

13 mln niezidentyfikowanych gatunków żyje pośród nas. Największe ich skupisko znajduje się w krajach o dużej różnorodności biologicznej, położonych w okolicy równika. Ich poznanie i opisanie zajęłoby 2 tys. lat.

Dwa razy więcej "Mai w ogrodzie"

Idzie wiosna! Najwyższy czas wziąć się za porządki w ogrodzie. Od czego zacząć i w jakim kierunku zmierzać, podpowie Maja Popielarska w nowych odcinkach "Mai w ogrodzie". W tym sezonie aż dwie premiery w tygodniu.

Już wiadomo, co zbombardowało Czelabińsk i skąd pochodziło

Astronomowie ustalili pochodzenie skały, która po wejściu w atmosferę ziemską eksplodowała i spowodowała obrażenia ponad tysiąca osób w centralnej Rosji 15 lutego br. W swoim dochodzeniu wykorzystali amatorskie nagrania wideo z Czelabińska oraz proste obliczenia trygonometryczne.

Kolejne nagrania z kolizji z wielorybnikami. Widać, jak Japończycy atakują ekologów

Nie milkną echa kolizji statku obrońców środowiska i japońskich wielorybników, do której doszło w minionym tygodniu na Oceanie Antarktycznym. Ekolodzy z organizacji Sea Shepherd Conservation Society opublikowali nowe nagranie z incydentu. Bronią się przed zarzutami Japończyków, którzy stwierdzili, że to obrońcy przyrody zaatakowali wielorybników i odpowiadają za zatarg.

Mży na południu. Mokro na drogach

Zmotoryzowani muszą dziś pamiętać o mokrych drogach. Regiony w pasie od Dolnego Śląska przez Ziemię Świętokrzyską po Podkarpacie zdominowała mżawka. W najbliższych godzinach opadów deszczu można się też spodziewać w innych częściach kraju.

Zanurzą się w psychice mamuta

Rosyjscy naukowcy chcą dowiedzieć się więcej o mamucim zachowaniu, dlatego zamierzają zbadać mózg zwierzęcia, którego zwłoki znaleziono zachowane w wyjątkowo dobrym stanie. Badania przeprowadzą na mamucie o wdzięcznym imieniu Yuka.

Zimowe burze nad Teksasem. Zagrożenie śnieżnymi tornadami

Nawet do 60 cm śniegu spadło w niektórych rejonach Teksasu podczas śnieżycy, która nawiedziła w nocy z poniedziałku na wtorek południową część amerykańskich Wielkich Równin. Ograniczające widzialność śnieżyce i silny wiatr wstrzymały ruch na większości dróg w Teksasie, Oklahomie i południowym Kansas, a także sparaliżowały połączenia lotnicze w regionie. Burzowy front przemieszcza się na północny wschód.

Fale planetarne zwalniają przez globalne ocieplenie

Za morderczą falą upałów, jaka nawiedziła Europę w 2003 roku, stoi globalne ocieplenie, które spowalnia przepływ fal planetarnych - olbrzymich mas powietrza cyrkulujących nad półkulą północną - uznali badacze z niemieckiego Poczdamu.

W Chorwacji zaspy sięgają czterech metrów

Chorwacki Gorski Kotor zasypała kilkumetrowa warstwa śniegu. W regionie nie brak miejsc, gdzie zaspy wznoszą się na cztery metry. Choć ogłoszono stan klęski żywiołowej, ludzie starają się funkcjonować normalnie.

Puszczyk przejechał 400 km na gapę

Do lasów Puszczy Knyszyńskiej trafił puszczyk, który przyjechał na Podlasie… na gapę. Ptak pokonał niemal 400 km schowany między kabiną a naczepą tira jadącego z południa Polski do Białegostoku - poinformowały Lasy Państwowe.

Fragment zatopionego kontynentu odkryty pod Mauritiusem

Popularne wśród turystów wyspy Mauritius i Reunion skrywają pamiątkę sprzed milionów lat. Naukowcy odkryli, że pod ich wierzchnią warstwą zachowały się pozostałości prehistorycznego mikrokontynentu - Mauritii. To z niego powstały dzisiejsze Indie i Madagaskar, a także - jak się okazało - część wysp na Oceanie Indyjskim.

Złociste oceany, niebieskie lądy. Słońce odwróciło kolory Ziemi

Astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znów udało się zrobić niecodzienne zdjęcie. Oglądając je musimy zapomnieć, że zwykle niebieski kolor oznacza wody, a żółty - ląd, bo w tym wypadku jest całkiem na odwrót. Za ten efekt odpowiada odbicie promieni słońca tuż przed zachodem.