Najnowsze

Najnowsze

Portugalia pod białą pierzyną. Najwięcej śniegu od lat

W Portugalii niecodzienne zjawisko - ulice pokryła gruba warstwa śniegu. Na tyle zaskoczyło to Portugalczyków, że ze względów bezpieczeństwa trzeba było zamknąć szkoły i urzędy. Ekipy drogowców nie nadążają usuwać błota pośniegowego, stąd wiele dróg jest nieprzejezdnych.

Helodermy wylęgły się na Mazowszu

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (woj. mazowieckie) wykluły się helodermy meksykańskie. Te jadowite jaszczurki, żyjące na wolności w Ameryce Środkowej, płockie zoo hoduje jako jedyne w Polsce.

Dzikie stada z Gdańska trafią do Słupska

Bezkarnie żerowały w gdańskim parku i dokonywały kosztownych zniszczeń, dlatego miasto zdecydowało, że dziki muszą zmienić miejsce zamieszkania. Odłowione dzięki specjalnym urządzeniom zwierzęta, zostaną przesiedlone w okolice Słupska.

Opady mogą zwiększyć natężenie

Aktualnie mży w niewielu miejscach kraju. Wśród tych miejsc jest Opolszczyzna. Ostrzegamy jednak, że w dalszych godzinach dnia niewykluczone są opady o nieco bardziej intensywnym charakterze.

Fale mogą łamać wiatraki jak zapałki

Fale mogą łamać wiatraki jak zapałki - przestrzegają norwescy naukowcy i tłumaczą, że rytmicznie uderzająca o maszt woda wprawia turbinę wiatrową w rezonans. Nieznajomość zasad fizyki może kosztować koncerny energetyczne grube miliony.

Satelita NASA zgubił Kretę

Wschodnią część Morza Śródziemnego przykrył pył znad Sahary. Zdjęcie wykonano 22 lutego z satelity Aqua należącego do amerykańskiej agencji kosmicznej.

Woda w różnych postaciach blokuje Austrię

Woda w różnych postaciach dręczy Austrię. Południe kraju zasypał śnieg; w Villach spadło go ponad pół metra w jeden dzień. Z kolei na wschodzie doszło do poważnych powodzi.

Ma wielkość walizki. Zapoluje na asteroidy

Jest wielkości walizki, kosztował 25 mln dolarów i będzie strzegł bezpieczeństwa Ziemi. Mowa o satelicie NEOSSat, który w kosmosie zapoluje na asteroidy. Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) wystrzeliła go w poniedziałek z bazy w Indiach.

Jest ich na Ziemi 13 mln. Mogą być wszędzie

13 mln niezidentyfikowanych gatunków żyje pośród nas. Największe ich skupisko znajduje się w krajach o dużej różnorodności biologicznej, położonych w okolicy równika. Ich poznanie i opisanie zajęłoby 2 tys. lat.

Dwa razy więcej "Mai w ogrodzie"

Idzie wiosna! Najwyższy czas wziąć się za porządki w ogrodzie. Od czego zacząć i w jakim kierunku zmierzać, podpowie Maja Popielarska w nowych odcinkach "Mai w ogrodzie". W tym sezonie aż dwie premiery w tygodniu.

Już wiadomo, co zbombardowało Czelabińsk i skąd pochodziło

Astronomowie ustalili pochodzenie skały, która po wejściu w atmosferę ziemską eksplodowała i spowodowała obrażenia ponad tysiąca osób w centralnej Rosji 15 lutego br. W swoim dochodzeniu wykorzystali amatorskie nagrania wideo z Czelabińska oraz proste obliczenia trygonometryczne.

Kolejne nagrania z kolizji z wielorybnikami. Widać, jak Japończycy atakują ekologów

Nie milkną echa kolizji statku obrońców środowiska i japońskich wielorybników, do której doszło w minionym tygodniu na Oceanie Antarktycznym. Ekolodzy z organizacji Sea Shepherd Conservation Society opublikowali nowe nagranie z incydentu. Bronią się przed zarzutami Japończyków, którzy stwierdzili, że to obrońcy przyrody zaatakowali wielorybników i odpowiadają za zatarg.

Mży na południu. Mokro na drogach

Zmotoryzowani muszą dziś pamiętać o mokrych drogach. Regiony w pasie od Dolnego Śląska przez Ziemię Świętokrzyską po Podkarpacie zdominowała mżawka. W najbliższych godzinach opadów deszczu można się też spodziewać w innych częściach kraju.

Zanurzą się w psychice mamuta

Rosyjscy naukowcy chcą dowiedzieć się więcej o mamucim zachowaniu, dlatego zamierzają zbadać mózg zwierzęcia, którego zwłoki znaleziono zachowane w wyjątkowo dobrym stanie. Badania przeprowadzą na mamucie o wdzięcznym imieniu Yuka.

Zimowe burze nad Teksasem. Zagrożenie śnieżnymi tornadami

Nawet do 60 cm śniegu spadło w niektórych rejonach Teksasu podczas śnieżycy, która nawiedziła w nocy z poniedziałku na wtorek południową część amerykańskich Wielkich Równin. Ograniczające widzialność śnieżyce i silny wiatr wstrzymały ruch na większości dróg w Teksasie, Oklahomie i południowym Kansas, a także sparaliżowały połączenia lotnicze w regionie. Burzowy front przemieszcza się na północny wschód.

Fale planetarne zwalniają przez globalne ocieplenie

Za morderczą falą upałów, jaka nawiedziła Europę w 2003 roku, stoi globalne ocieplenie, które spowalnia przepływ fal planetarnych - olbrzymich mas powietrza cyrkulujących nad półkulą północną - uznali badacze z niemieckiego Poczdamu.

W Chorwacji zaspy sięgają czterech metrów

Chorwacki Gorski Kotor zasypała kilkumetrowa warstwa śniegu. W regionie nie brak miejsc, gdzie zaspy wznoszą się na cztery metry. Choć ogłoszono stan klęski żywiołowej, ludzie starają się funkcjonować normalnie.