Najnowsze

Najnowsze

Natura uwzięła się na Węgrów

U nas trąby powietrzne, a u Węgrów grad wielkości kurzych jaj. Średnica lodowych kul sięgała kilku centymetrów. Gwałtowne zjawiska pogodowe dają się we znaki całej Europie Środkowej.

80 kilometrów ognia. Exodus setek Amerykanów

Amerykańscy strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającymi się pożarami lasów w stanach Kolorado i Nowy Meksyk. Setki mieszkańców musiały w pośpiechu opuścić swoje domy. Nakaz ewakuacji dostały kolejne dwa tysiące. Pożar objął już obszar o powierzchni 80 km kw.

Niedźwiedź się bawił, szyba ledwo wytrzymała

Niewiele brakowało, by młody niedźwiedź polarny Vick wydostał się na wolność z akwarium w rotterdamskim zoo. Dwaj zwiedzający nagrali moment, kiedy jedna ze szklanych tafli zbiornika pękła uderzona kamieniem rzuconym przez misia. Przedstawiciele zoo przekonują, że Vick nie próbował się oswobodzić, a rzucanie skalnymi odłamkami to po prostu taka zabawa.

Przed południem zagrzmiało na Podkarpaciu

Aktywny nad wschodnią częścią Polski front atmosferyczny skutkuje pierwszymi poniedziałkowymi burzami. Uaktywniły się one na Podkarpaciu i przesuwają się na północ. Burzowo-deszczowa pogoda to efekt niżu, który od niedzieli przemieszcza się nad Polską.

Bądź lepszy od Kopernika, złap Merkurego

Podobno nie dostrzegł go sam Mikołaj Kopernik, teraz każdy miłośnik astronomii może poczuć się lepszy od słynnego Polaka, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Merkury, bo o tej planecie mowa, jest teraz szczególnie jasnym i dogodnym obiektem do obserwacji. Na dodatek żeby go oglądać, nie trzeba się zrywać o świcie.

2,8 m wody w stanowym więzieniu

Ponad 500 litrów deszczu na metr kwadratowy spadło miejscami na Florydzie. Niedzielne ulewy w północno-wschodniej części stanu i na wybrzeżu Alabamy w wielu miejscach spowodowały podtopienia, zniszczenia dróg i uszkodzenia budynków. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści - intensywne opady szybko nie ustaną.

Ile wody na Ziemi? Mniej, niż nam się wydaje

Jak bogate są ziemskie zasoby wody? Gdyby zebrać je i zamknąć w hipotetycznej "bańce", jej średnica wynosiłaby 1384 km. W porównaniu z wielkością kuli ziemskiej to niewiele. Na dodatek okazuje się, że ilość wody pitnej, z której realnie jesteśmy w stanie skorzystać, to zaledwie maleńka kropka na ilustracji.

Fronty w podkowę przyniosły burze

Po pogodnej i ciepłej pierwszej części dnia w niedzielne popołudnie w wielu miejscach kraju trzeba było wyciągnąć parasole i kurtki przeciwdeszczowe. Za sprawą towarzyszących niżowi frontów atmosferycznych przez południe i wschód kraju przez cały wieczór i część nocy nad południową i wschodnią Polską przetaczały się burze. Najmocniej grzmiało na Śląsku, w świętokrzyskiem, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Mazowszu.

Nawałnica niszczyła domy. "To była trąba powietrzna"

"To trwało ze trzy minuty. To była trąba powietrzna", "Szyby w oknach ledwo wytrzymywały napór"- mówią o niedzielnej nawałnicy, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Burze, jakie szalały po południu w okolicach Kielc zostawiły za sobą kilka zniszczonych budynków, zerwane linie energetyczne i powalone drzewa.

Deszcz da się we znaki kierowcom

W poniedziałek prawie w całym warunki jazdę będą utrudniać opady. Z silniejszym deszczem i lokalnymi burzami muszą się liczyć szczególnie podróżujący po południowym wschodzie kraju.

Przydadzą się parasole. Tydzień zacznie się deszczem

Sporo deszczu i lokalne burze - taka pogoda czeka dziś mieszkańców wschodniej i południowej części kraju. Parasole przydadzą się też na zachodzie, choć tam pokropi słabiej i tylko przelotnie. Jedynymi w pełni pogodnymi strefami będą dziś Wielkopolska i Dolny Śląsk.

Zmienna pogoda na Wybrzeżu i Mazurach

Poniedziałkowa pogoda nie będzie zbyt zachęcająca ani nad morzem, ani na Mazurach. Choć pojawią się chwile rozpogodzeń, dzień będą psuły powracające opady - efekt wpływu aktywnego nad Polską frontu atmosferycznego. Temperatury zbliżą się do zaledwie 20 stopni.

Pyłki traw intensywnie wirują w powietrzu

Poniedziałek najbardziej zapamiętają uczuleni na pyłki traw. Będą one pylić bardzo mocno na terenie praktycznie całego kraju. Wciąż w natarciu będą zarodniki grzybów mikroskopowych, które bardzo aktywnie będą wirować w powietrzu.

Trzęsienie ziemi na Morzu Egejskim. 60 rannych

W silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w niedzielę południowo-zachodnie wybrzeże Turcji, rannych zostało ok. 60 osób - poinformowała turecka agencja Anatolia. Wstrząsy o sile 6 w skali Richtera odnotowano w pobliżu popularnego kurortu Oludeniz, a także m.in. w portowym mieście Izmir i północnej części Cypru.

Deszcze nad piłkarską Polską

Trzeciego dnia Euro 2012 rywalizacja piłkarzy wraca do Polski. Już o godzinie 18 kibiców do czerwoności powinni rozgrzać zawodnicy Włoch i Hiszpanii, którzy zagrają w Gdańsku. O godzinie 20.45 rywalizacja przeniesie się do Poznania, gdzie Chorwacja zmierzy się z Irlandią. Podczas obydwu spotkań może padać.

To mogą być pierwsze obiekty, jakie powstały we Wszechświecie

- Jesteśmy zdania, że trafiliśmy na świadków bardzo dawnych czasów - mówi Alexander Kashlinsky z NASA. Należący do Agencji Kosmiczny Teleskop Spitzera prawdopodobnie wypatrzył grupę pierwszych obiektów, jakie powstały po Wielkim Wybuchu, z którego zdaniem niektórych wyłonił się Wszechświat. Mogą sobie one liczyć nawet 13 mld lat.

Euro 2012 we Wrocławiu. Prognoza długoterminowa

Stadion Miejski we Wrocławiu będzie areną zmagań drużyn w grupie A. Jedno spotkanie w stolicy Dolnego Śląska zagra reprezentacja Polski. Na Stadionie Miejskim zmierzą się również reprezentacje Rosji, Grecji i Czech. Piłkarze prowadzeni przez Michala Bilka zagrają we Wrocławiu wszystkie mecze grupowe. Obiekt na Maślicach jest na co dzień użytkowany przez piłkarzy Śląska Wrocław. Stadion może pomieścić 44 308 widzów.

Upał wypaczy wynik meczu?

Arbitrzy sędziujący mecze piłki nożnej mogą miewać problemy z podejmowaniem decyzji, kiedy jest im zbyt ciepło bądź zbyt zimno. Przykładem może być pomyłka Malijczyka Komana Coulibaly'ego, który dwa lata temu sędziował mecz pomiędzy USA a Słowenią.

Trąba powietrzna przeszła nad Lubelskiem?

Nietypowa, wyglądająca jak zaczątek trąby powietrznej chmura zawisła w sobotę na niebie nieopodal Lubartowa (Lubelszczyzna). Czy nad okolicą faktycznie przeszła trąba powietrzna, zapytaliśmy synoptyka oraz miejscowych strażaków.

Tak się bawią amerykańskie dzieciaki

Kilkuset uczniów z amerykańskiego stanu Oregon w nietypowy sposób spędziło sobotni, wolny od szkoły poranek. Rywalizowali oni ze sobą w wyścigach samochodzików napędzanych energią słoneczną, które sami zaprojektowali i wykonali.

Niepowstrzymana szarańcza idzie na Mali

Roje szarańczy pustynnej splądrowały Libię i Algierię i pojawiły się już w północnym Mali i Nigrze. ONZ chciałaby pomóc, ale w Mali trwa konflikt i dostęp do północnych rejonów kraju jest utrudniony.

Tornado czy nawałnica? Nawet eksperci nie wiedzą

Uczniowie Absegami High School w Galloway Township (New Jersey) na pewno nie zapomną czwartku siódmego czerwca. Z dwóch powodów. Po pierwsze odebrali swoje dyplomy ukończenia szkoły, po drugie - towarzyszyła im przy tym potężna nawałnica, a być może nawet tornado.

Nie mogą się doczekać pogorszenia pogody

Monsun, który do tej pory powinien już dotrzeć do Indii, jest już mocno spóźniony. Brak deszczów szczególnie dotkliwie odczuwają mieszkańcy wschodnich rejonów kraju, zwłaszcza Zatoki Bengalskiej. Im później monsun się pojawi, tym dłużej Hindusi będą zmagać się z upałami i tym większe będą straty dla rolnictwa.

Sygnał z komórki nawodni Afrykę

Technologia komórkowa wkrótce pomoże wiejskim społecznościom w Afryce lepiej korzystać ze źródeł wody. Brytyjscy naukowcy storzyli nadajniki do montowania w ręcznych pompach studni - będą one wysłać wiadomości o awarii urządzenia. "Inteligentne" pompy już w lipcu będą testowane w 70 kenijskich wioskach.