Najnowsze

Najnowsze

Łężczok jak nowy. Czeka na ptaki

Do śląskiego rezerwatu Łężczok po kilkunastu miesiącach wreszcie wraca spokój. Opuściły go maszyny, które przez prawie półtora roku ratowały tamtejsze stawy przed wyschnięciem. Teraz miejsce, które jest domem dla ponad połowy gatunków ptaków żyjących w Polsce, czeka na wiosenne przyloty skrzydlatych mieszkańców.

Dwukrotnie większy przyrost temperatury. Wyciekły dane z raportu ONZ

Naukowcy są bardziej niż kiedykolwiek przekonani, że to człowiek jest odpowiedzialny za globalne ocieplenie klimatu i negatywne zjawiska, które się z tym wiążą - wynika z przecieków z raportu ekspertów ONZ, który ma być opublikowany w przyszłym roku. Ujawnili je blogerzy sceptyczni wobec takich tez.

Koniec świata: biznes, jakich mało

Zapowiadany na 21 grudnia początek nowej ery to dla Meksyku i krajów regionu wielka operacja turystyczna. Oczekuje się z tej okazji napływu 2 mln turystów, którzy przyjadą na koncerty i przeróżne spektakle organizowane na stanowiskach archeologicznych.

NASA roztrzaska swoje sondy o Księżyc

Dziewięć miesięcy ciężkiej pracy, a NASA odpłaca im się tragicznym finałem. Bliźniacze sondy GRAIL zostaną roztrzaskane o Księżyc już w najbliższy poniedziałek. Zabrakło im paliwa do dalszej pracy. Misję docelową już zakończyły, i to z powodzeniem.

Kruchy lód na wodach. Lepiej trzymać się z daleka

Lód, który pojawia się u brzegów rzek i akwenów wodnych w pierwszych miesiącach zimy, jest bardzo niebezpieczny - podkreśla Mazowiecki Urząd Wojewódzki, ostrzegając przed wchodzeniem na cienką i kruchą pokrywę. Szczególnie dotyczy to wędkarzy, dla których zaczyna się sezon zimowych połowów. W najbliższych dniach zagrożenie wzrośnie ze względu na zapowiadane ocieplenie.

Wódka uchroniła słonie przed odmrożeniami

10 litrów wódki wypiły na spółkę dwie słonice z polskiego cyrku w jednej z syberyjskich wiosek. Alkohol połączony z wodą zastosowano jako doraźną ochronę przed wyziębieniem i odmrożeniami, jakich Jenny i Magda mogły się nabawić na 40-stopniowym mrozie. Nietypową kurację wymusił pożar ciężarówki, którą podróżowały zwierzęta.

Silny wiatr na Półwyspie Iberyjskim. Samoloty nie mogą lądować

Krytyczna sytuacja pogodowa panuje na Półwyspie Iberyjskim przez silny wiatr i ulewny deszcz. Na północy Portugalii obowiązuje czerwony alert pogodowy, oznaczający skrajne ryzyko, a na pozostałym obszarze oraz w Hiszpanii alert pomarańczowy. Spokojnie jest tylko na południu półwyspu.

Prognoza na koniec świata: chaos oraz bezwzględne zero

Im bliżej do 21 grudnia, tym więcej mówi się o niewątpliwej według jednych, a według innych niemożliwej zagładzie. Wątek rzekomo przepowiedzianego przez Majów końca świata przewija się już niemal w każdej sprawie. Jak się okazuje, uwzględniają go nawet niektóre prognozy pogody.

Opór materii złamany. Granit i guma w jednym

Tworzywo twarde jak granit i elastyczne jak guma. Szwajcarscy naukowcy twierdzą, że udało im się połączyć te dwie cechy w jednym materiale. Odkrycie może zrewolucjonizować rynek począwszy od urządzeń elektronicznych, smartfonów i ogniw słonecznych aż po implanty medyczne.

Kosztowne wino ze zmrożonych winogron

Istnieją specjalne odmiany winogron, które zbiera się dopiero wtedy, gdy przyciśnie mróz. Hoduje się je m.in w winnicy na północnym wschodzie Chorwacji.

Śnieg sparaliżował północne Włochy. Miejscami spadło pół metra

Mamma mia, ile śniegu - narzekają od rana Włosi z północnej części Półwyspu Apenińskiego. Intensywne opady kompletnie ich zaskoczyły. Białego puchu było tak dużo, że ograniczono ruch na lotniskach, nakazano używanie opon zimowych, a na terenach górskich łańcuchów. Sparaliżowany jest ruch w miastach, pociągi mają spore opóźnienia.

Od weekendu odwilż. Cieplej, ale mokro

Po krótkim odpoczynku od śniegu już w weekend musimy się przygotować na powrót opadów. Niestety, oprócz śniegu czeka nas również deszcz i deszcz ze śniegiem. Pluchę spowoduje ocieplenie - na termometrach pojawią się dodatnie temperatury. W środę z kolei temperatura znów spadnie.

Gołoledź, halny i zamiecie w sobotę

Przed sobotnim załamaniem pogody ostrzega synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. Tego dnia lokalnie może dochodzić do zawiei i zamieci śnieżnych, a na drogach i chodnikach będzie tworzyć się niebezpieczna gołoledź. W górach spodziewamy się halnego.

Wybierasz różowe wino? Pewnie przesiadujesz na Facebooku

Pijący czerwone wino są bogatsi, lepiej wykształceni i szczęśliwsi niż przeciętni ludzie. Miłośnicy białego są praktyczni, ale nieśmiali i mniej ambitni, za to preferujący różowe nie mogą żyć bez portali społecznościowych. To tylko niektóre wnioski z najnowszych badań.

Deszcz spadających gwiazd za nami

Geminidy nocą rozświetlały niebo nad Stanami Zjednoczonymi, Węgrami i Izraelem, a także w wielu innych krajach położonych na półkuli północnej - w tym także w Polsce. Dla tych, którzy spali, mamy film.

Koniec świata według Majów? "To wymysł New Age"

Koniec świata nie nastąpi 21 grudnia 2012 roku. A przynajmniej nie ten, który rzekomo mieli przepowiedzieć Majowie. Jak zaznacza archeolog Jarosław Źrałka, koniec świata mający nastąpić 21 grudnia roku to wymysł filozofii New Age.

Pogodna noc ułatwi obserwację Geminidów

Pierwsza od dłuższego czasu noc bez śniegu ucieszy miłośników astronomii. Pogodne niebo i księżyc w nowiu ułatwią obserwację maksimum Geminidów, czyli ostatniego obfitego roju meteorów w tym roku. Szykuje się ciekawe widowisko, bo możemy liczyć na około 100 "spadających gwiazd" na godzinę.

Fotka na Facebooka z lawą w tle

Narażają życie, ignorują znaki ostrzegawcze i w dodatku słono płacą za kilka chwil spędzonych w pobliżu aktywnego wulkanu. Na Kamczatce uaktywnił się Płoski Tołbaczyk, ściągający setki Rosjan, którzy marzą o zdjęciu na tle płynącej lawy.

Rzeka metanu na Tytanie do złudzenia przypomina ziemski Nil

Miniaturową, pozaziemską wersję Nilu odkryli na zdjęciach z sondy Cassini naukowcy z NASA. Spora, licząca ponad 400 km dolina rzeki rozciąga się na Tytanie - księżycu Saturna. To pierwsze widoki dużego systemu rzecznego spoza Ziemi w tak wysokiej rozdzielczości.

Cambridge udostępnia online najważniejsze dzieła w dziejach ludzkości

Uniwersytet Cambridge udostępnia online i zupełnie za darmo dostęp do najważniejszych dzieł w dziejach ludzkości. Oryginalne prace największych myślicieli zostały zeskanowane i wrzucone do cyfrowej biblioteki. Znajdziemy obok siebie rękopisy Nowego Testamentu i matematyczne czy filozoficzne rozważania Newtona.

Największe gwiazdy zagrały dla ofiar Sandy

"Moje miasto ruin". Tak brzmiał tytuł piosenki, którą Bruce Springsteen otworzył galę poświęconą ofiarom huraganu Sandy. Pośród gwiazd, które wsparły poszkodowanych przez żywioł, znalazł się również Mick Jagger. Bilety na uroczystość na czarnym rynku kosztowały nawet 30 tysięcy dolarów.