Najnowsze

Najnowsze

Lato wróciło na molo

Sopockie molo jest w ostatnich dniach oblegane niczym w szczycie letniego sezonu. Spacerowiczom sprzyja pogoda - wysoka, jak na październik, temperatura oraz słoneczna aura.

Mgły ograniczą widzialność do 100 m

Kierowcy którzy wyruszą w podróż wczesnym rankiem, muszą się przygotować na kilka godzin jazdy w trudnych warunkach. Gęste mgły miejscami ograniczają widzialność nawet do 100 m. Po ich ustąpieniu podróży nie powinny zakłócać już żadne zjawiska atmosferyczne.

Na Ziemię spadnie burza meteorów

24 maja 2014 roku naszym oczom ma szansę ukazać się nie deszcz, a prawdziwa burza meteorów, jakiej nigdy wcześniej nie oglądano. Spadające gwiazdy, których liczba może sięgać nawet tysiąca na godzinę, pochodziłyby z niedawno odkrytej komety 209P/LINEAR.

20 wnyków i sarna w zamrażarce

Warmińsko-mazurscy leśnicy znaleźli w lesie 20 wnyków i ślad martwej sarny. Po akcji obserwacyjnej udało im się zatrzymać kłusownika i przekazać go w ręce policji. Grozi mu teraz do pięciu lat więzienia.

150 cm wody w Lourdes. Ulewy nawiedziły francuskie Pireneje

Jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego - francuskie miasteczko Lourdes - zalała powódź. W sobotę na miejscowości francuskiej części Pirenejów spadło po kilkaset litrów deszczu na metr kwadratowy. Pielgrzymi zostali ewakuowani.

Śnieg zablokował drogi w Portugalii

Pierwszy śnieg i pierwsze związane z nim kłopoty pojawiły się w Portugalii. W czwartek rano zaczęło prószyć na północy, potem nagle rozpadało się na wschodzie. Spowodowało to utrudnienia na kilku regionalnych drogach w obu częściach kraju.

"Koniec lata tej jesieni. Idzie zimno"

Kilka dni temu gruchnęła nowina, że w Polsce niedługo zima. Trwoga ogarnęła starych i młodych. Mnie też. Więc jedną z pierwszych czynności jakich dokonałam po przyjściu dziś do pracy, było sprawdzenie, czy to aby prawda. Nie ma rady, to prawda!

Powódź dręczy północną Hiszpanię

Burze z ulewnymi deszczami nękają północne obszary Hiszpanii. Najbardziej ucierpiały regiony Katalonia, Aragonia i Nawarra. W jednym z miast trzeba było ewakuować 110 uczniów ze szkoły, w której osłabiony przez wodę dach groził zawaleniem.

Nagły spadek temperatury o 10 stopni. Lodowisko na chińskiej autostradzie

Nagły nocny spadek temperatury o 10 st. C spowodował, że deszcz padający w chińskim Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur zmienił się w śnieg. Mokre nawierzchnie dróg natychmiast pokryła "szklanka", powodując korki na drogach. Korek tirów na autostradzie prowadzącej do stolicy regionu ciągnął się kilometrami.

Polska przegrała rywalizację o 100 mld dol.

Koreę Południową wybrano na gospodarza nowego ONZ-owskiego Zielonego Funduszu Klimatycznego. Ma on wspierać redukcję emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się kwotą 100 mld dol. rocznie. Wybór ma zostać zatwierdzony podczas konferencji klimatycznej ONZ w Doha, podczas której poznamy także gospodarza przyszłorocznego szczytu.

Wielkie poszukiwania w dżungli w Peru

Wciąż nie odnaleziono 20 osób zaginionych po zejściu lawiny błotnej, do którego doszło w środę w peruwiańskiej wiosce El Porvenir. Na miejscu pracują służby ratownicze z psami. Do niemal odciętej wioski dotarł też prezydent Peru Ollanta Humala, który zapowiedział dalszą pomoc.

Twierdzi, że poznał sekret pioruna kulistego

Ich powstawanie wiązano z promieniowaniem mikrofalowym, utlenianiem się cząsteczek, ale także energią jądrową, a nawet czarnymi dziurami. Pioruny kuliste od dawna fascynują naukowców. Australijski badacz twierdzi, ze znalazł przekonujące wyjaśnienie zagadki ich powstawania.

Strefa śmierci od zwrotnika do zwrotnika

Po tym, jak w okresie tzw. wymierania permskiego życie na Ziemi zostało "zgładzone", nastał wyjątkowo długi czas, w którym nie mogło się ono odnowić. Przyczyną trwającej 5 mln lat "martwej strefy", jak udało się wykazać międzynarodowemu zespołowi badaczy, była temperatura, dochodząca do 60 st. Celsjusza.

Ostre słońce na bezchmurnym niebie

Mnóstwo słońca zobaczymy na bezchmurnym lub prawie bezchmurnym niebie. Będzie bardzo ciepło: to już druga połowa października, a temperatura przekroczy 21 st. C.

"Syjamskie" borowiki w stargardzkim lesie

Trzy zrośnięte ze sobą prawdziwki znalazł w lesie nieopodal Stargardu Szczecińskiego jeden z internautów. Szczególną uwagę przykuwa najmniejszy borowik, który wyrasta wprost z kapelusza drugiego grzyba.

Chroniony żółw wielkim przysmakiem Kostarykańczyków

Na plażach Kostaryki masowo zabijane są żółwie morskie. Do tego zbierane są ich jaja. Mieszkańcy tego środkowoamerykańskiego państwa polują na żółwie przede wszystkim dla mięsa o dużych walorach smakowych. Robią to pomimo, że są one w ich kraju chronione.

Burze na północy Hiszpanii. Nie żyje Polka porwana przez falę

37-letnia Polka zginęła w katalońskim Lloret da Mar, porwana przez wysoką falę podczas jednej z silnych burz, które przeszła w nocy z czwartku na piątek przez północ Hiszpanii. Trwają poszukiwania Francuza, który zaginął w czwartek podczas wędkowania. Gwałtowne burze z ulewami, wichurami i wysoką falą prognozowane są do niedzieli.

Coraz lepsza transmisja basów w oceanach

O tym, że globalny wzrost temperatur bezpośrednio wpływa na zakwaszenie oceanów, słyszeliśmy nie raz. Ale naukowcy ustalili także, że ocieplenie zmienia akustyczne właściwości wody morskiej.

Brytyjskie szczury mutanty są nie do pokonania

Nowa generacja zmutowanych szczurów panoszy się na Wyspach Brytyjskich. Są odporne na powszechnie stosowane trutki i tę odporność przekazują następnym pokoleniom. Może dojść do tego, że już za 10 lat szczury będą niezniszczalne, alarmują naukowcy.

Tornado podeszło cichcem w nocy

Co najmniej osiem osób ucierpiało w następstwie przejścia serii silnych burz z kilkoma tornadami w środę i w nocy ze środy na czwartek w Dolinie Missisipi. Służby odebrały prawie 100 zgłoszeń o zniszczeniach spowodowanych przez warunki pogodowe. Na obszarze kilku stanów spadł 2,5-centymetrowy grad.