Najnowsze

Najnowsze

Aktywność sejsmiczna we Włoszech może potrwać jeszcze kilka lat

Sześćdziesiąt wtórnych wstrząsów zanotowano od północy w regionie Emilia-Romania we Włoszech, gdzie we wtorkowym trzęsieniu ziemi zginęło 17 osób, a 350 zostało rannych. Naukowcy ostrzegają, że obecna faza aktywności sejsmicznej jeszcze się nie skończyła, a być może potrwa nawet kilka lat. Zdarzyło się to już w XVI w. - wstrząsy w okolicach Ferrary trwały wówczas cztery lata.

Kruche i fascynujące piękno korali. Artystyczna podróż pod wodę

Co łączy tranzyt Wenus z rafą koralową? Niezwykły film australijskiej artystki pokazuje, że morskie głębiny, chociaż bliższe niż ciała niebieskie, są przez nas równie słabo poznane. "Coral: rekindling Venus" to próba zachwycenia nas pięknym i złożonym mikroświatem, który może nie przetrwać, jeśli nie roztoczymy nad nim opieki. Przekonać nas o tym mają wyjątkowej urody kadry i piosenka Antony'ego Hegarty'ego.

Wymiera cała populacja czapli

W salwadorskich lasach wymierają czaple. W ciągu ostatnich kilku tygodni rolnicy znaleźli ponad 30 martwych ptaków. Na razie nie wiadomo na pewno, co jest przyczyną ich śmierci. Organizacje zajmujące się ochroną środowiska przyczyny upatrują w nadmiernym użyciu pestycydów w tym regionie.

Mokro tylko na południu kraju

W środę tylko kierowcom podróżujący po południu i południowym wschodzie kraju pogoda utrudni jazdę. W tych rejonach będzie przelotnie padać, mogą też wystąpić burze. Na pozostałych terenach ma być pogodnie.

Pogodnie, ale niezbyt ciepło. Najwyżej 21 stopni.

Po deszczowej nocy dzień w większości kraju będzie pogodny. Tylko południe i południowy wschód pozostaną pod wpływem frontu atmosferycznego i tam może dziś popadać. Mimo słonecznej pogody czeka nas dość chłodny dzień - temperatury sięgną najwyżej 21 stopni.

Rośnie bilans ofiar trzęsienia. Wciąż szukają ludzi pod gruzami

Ratownicy odnaleźli kolejne ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi we Włoszech. Nie żyje 16 osób, 5 uznano za zaginione, a 200 jest rannych. Region Emilia Romania został we wtorek po raz kolejny w tym miesiącu zdewastowany przez kataklizm. Tym razem odnotowano trzy groźne wstrząsy ziemi, każdy silniejszy niż 5,0 st. R.

Spokojniej na niebie. Burze ucichły

Po południu grzmiało w pasie od Mazowsza po Warmię i Mazury. Wyładowania były o natężeniu słabym i umiarkowanym. Później front burzowy przesunął się na wschód i osłabł w okolicach Warszawy. Burze obecnie wygasły.

Pochmurny i wietrzny Bałtyk, na Mazurach spokojniej

Nadbałtyckie kurorty będą w srodę najchłodniejszymi miejscami w kraju, z temperaturą maksymalną na poziomie 16 st. C. Odczucie chłodu wzmogą tam porywy wiatru dochodzące do 40 km/h. Spokojniej ma być na Mazurach, tam zza chmur częściej wyglądać będzie słońce, a temperatura wody miejscami przewyższy temperaturę powietrza.

Patriotycznie i plażowo. Długi weekend na wschodnim wybrzeżu

Długim weekendem cieszą się Amerykanie - wszystko przez obchodzony w ostatni poniedziałek maja Memorial Day. Wielu z nich chętnie skorzystało z dodatkowego wolnego dnia, bo na Wschodnim Wybrzeżu zaczął się właśnie letni sezon. Na oficjalne otwarcie plaż był najwyższy czas, bo termometry pokazały tam w ostatnich dniach 30 stopni.

Plaża w Czołpinie otwarta. Ale wciąż pod obserwacją

Plaża w Czołpinie została otwarta dla turystów - poinformowała we wtorek dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego. Zakaz wstępu na 13-kilometrowy odcinek Wybrzeża wprowadzono 22 maja z powodu zanieczyszczenia substancją niewiadomego pochodzenia.

Ferrari wstrzymało produkcję po trzęsieniu ziemi

Fabryka Ferrari zawiesiła produkcję po silnym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło we wtorek północne Włochy. Wszyscy pracownicy są cali i zdrowi, jednak sytuacja w rejonie jest na tyle poważna, że dyrekcja postanowiła skrócić czas pracy.

Lazurowe Wybrzeże zasypane gradem

Niedzielne popołudnie plantatorzy wina z południa Francji zapamiętają na długo. W niedzielę rejon nawiedziła potężna burza z intensywnymi opadami gradu. Zniszczonych zostały tysiące hektarów.

Amerykanie wyłowili napromieniowane tuńczyki. To skutki katastrofy w Fukushimie

Niewielkie ilości radioaktywnych izotopów cezu znaleziono w organizmach 15 tuńczyków wyłowionych w zeszłe lato u wybrzeży Kalifornii. Po przeprowadzeniu badań naukowcy stwierdzili, że obecność tych pierwiastków to skutki katastrofy w japońskiej elektrowni w Fukushimie, do której doszło w marcu 2011 r. Oznacza to, że ryby przenoszą radioaktywne substancje szybciej niż woda i wiatr.

Dawno miało go tam nie być. Pierwszy okaz od 60 lat

60 lat temu po raz ostatni widziano w polskich lasach miedzika tamaryszkowego. Botanicy już dawno postawili na tym gatunku wątrobowca krzyżyk. Niepotrzebnie. Roślinę znalazł w zachodniopomorskim lesie holenderski botanik, który prowadził w nim inwentaryzację mszaków. - To fantastyczne odkrycie - skomentowali polscy naukowcy.

Dwie trąby powietrzne w 15 minut

Kanadyjska prowincję Quebec nawiedziły w niedzielę dwie trąby powietrzne. Wystąpiły w odległości 32 kilometrów od siebie. Władze prowincji szacują, że przyniosły kilka milionów dolarów kanadyjskich strat.

Przelotny deszcz, na Podlasiu lokalne burze

Od rana w Polsce ma być na ogół pogodnie. Później w północnej i centralnej części kraju mogą wystąpić przelotne deszcze, które wpłyną na komfort jazdy. Na Podlasiu mają pojawić się burze, w czasie których wiatr osiągnie prędkość do 80 km/h.

Chiny zwiększają moc reaktorów. To "granica zdrowego rozsądku"

Chińczycy prą do przodu z energią jądrową. Po katastrofie w Fukushimie ponownie uruchomili wszystkie swoje reaktory. Chcą też zwiększyć ich moc do 70 GW w 2015 roku. Przeciwni drastycznemu zwiększaniu potencjału energetycznego są specjaliści ds. energii jądrowej i opinia publiczna.

Burze ucichły. Kolejne możliwe w nocy

Zgodnie z zapowiedziami naszych synoptyków burze w poniedziałek po południu pojawiły się w Polsce południowej. Wiatr w porywach osiągał nawet 80 km/h, a w niektórych miejscowościach spadł grad. wieczorem burze ucichły, ale synoptycy przestrzegają, że w ciągu nocy pojawić się mogą kolejne: na Podlasiu i lokalnie na południu.

Sosna pyli najmocniej

Sosna pyli obecnie najmocniej i jest praktycznie w każdym zakątku naszego kraju oprócz gór. Na drugim miejscu znajdują się trawy - te jednak nie pylą już w Suwałkach.

Ukraińskie rakiety rozproszą chmury

Jeśli pogoda będzie zagrażać meczom w czasie Euro 2012, które zaplanowano na Ukrainie, władze tego kraju wystrzelą w powietrze rakiety. Zabieg ma rozproszyć deszczowe chmury, które ewentualnie zawisną nad ukraińskimi stadionami.