Najnowsze

Najnowsze

"Wyrok na sejsmologów spowoduje paraliż służb kryzysowych"

Wyrok skazujący na 6 lat więzienia sejsmologów i ekspertów za "nieumyślne spowodowanie śmierci 309 osób" podczas trzęsienia ziemi we włoskiej L'Aquili w 2009 roku sparaliżuje pracę służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe w obliczu katastrof naturalnych - skomentowali decyzję członkowie Komisji ds. Wielkich Zagrożeń przy Obronie Cywilnej, spośród których wywodzili się skazani. Do dymisji poddało się już trzech jej członków.

Wrak jednego z najwspanialszych statków Pacyfiku odnaleziony

Odnaleziono wrak statku określanego jako jeden najwspanialszych, jakie pływały po Pacyfiku. George E. Billings, bo tak nazywa się jednostka, zatonął ponad 70 lat temu u wybrzeży amerykańskiego stanu Kalifornia. Poszukiwano go od początku lat 90-tych.

Front zakręcony jak cyklon. Spektakularny układ nad Ukrainą

Widowiskowa spirala rozciągała się w czwartek 18 października nad Ukrainą. Meteorolog NASA jest zdania, że utworzył ją tzw. front zokludowany. Pojawia się, kiedy spotykają się ze sobą dwa fronty atmosferyczne - ciepły i chłodny. Ten wyglądał niezwykle okazale, bo przypominał cyklon tropikalny.

Weekend będzie już zimowy

Środa i czwartek to ostatnie dni tego tygodnia, podczas których temperatura maksymalna będzie sięgała kilkunastu stopni Celsjusza. Od piątku do niedzieli termometry z trudem wspinać się będą powyżej zera. Spodziewamy się także opadów śniegu bądź śniegu z deszczem.

"Morze mgieł" u stóp Reporterki 24

Gęste mgły, z trudem przebijające się przez nie słońce, a także różnokolorowe liście kontrastujące z intensywnym błękitem nieba. Takie wspaniałe widoki ukazywały się oczom Reporterki 24, zanim weszła na Trzy Korony, najwyższy szczyt Pienin. Potem dostrzegła morze mgieł, które rozpościerało się u jej stóp.

"Stajesz się nagle bardzo mały". Rozmowa z Feliksem w TVN24

14 października podczas niesamowitego skoku spadochronowego ze stratosfery ustanowił trzy rekordy. Jak sam jednak przyznał, wcale nie o osiągnięciach myślał tuż przed rzuceniem się w dół z 39 km. Co jeszcze czuł tuż przed skokiem i jakie widoki zostały mu w pamięci, dowiecie się dziś o godz. 19.25 z "Faktów po Faktach" w TVN24. Z Feliksem Baumgartnerem będzie rozmawiał Kamil Durczok.

Trójka w drodze na ISS. Dwóch robi to po raz pierwszy

Dwóch "żółtodziobów" w przestrzeni kosmicznej wyruszyło dziś w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Obok nich na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz znajduje się doświadczony amerykański kosmonauta. Wszyscy dołączą do załogi 33 ekspedycji na ISS.

Grota Objawień w Lourdes otwarta po powodzi

Trzy dni po powodzi, która nawiedziła południowo-zachodnią Francję, otwarto ponownie słynną Grotę Objawień w Lourdes - podały we wtorek francuskie media. Według administratorów sanktuarium straty są szacowane na około 2 miliony euro.

Zatankują samoloty wodą morską?

Amerykańskie myśliwce startujące z lotniskowców są na dobrej drodze, by latać na wodę morską. Naukowcy pracujący dla US Navy opracowują metodę wytwarzania z niej paliwa lotniczego. To kolejny ujawniony ostatnio projekt, którego celem jest produkcja benzyny z wody.

Powódź po ulewie. Trzy osoby nie żyją

Trzy osoby zginęły w powodziach, do których w rejonie Luleburgaz na północy Turcji doprowadziły poniedziałkowe ulewy. Woda podtopiła budynki i samochody, wymywając z nich część rzeczy.

Sandy sunie na Jamajkę. Może uderzyć już jako huragan

Powstała w poniedziałek na Morzu Karaibskim depresja tropikalna Sandy w ciągu sześciu godzin zmieniła się w burzę tropikalną. Zjawisko się nasila i może stać się huraganem w środę, kiedy według prognoz dotrze do Jamajki. Na tej i innych wyspach w regionie prognozowana są silny wiatr i ulewy o natężeniu nawet do 250 l/mkw.

Bolid przeleciał nad wschodnią Polską. "Jaśniejszy niż Księżyc w pełni"

Roje meteorów warto oglądać nie tylko ze względu na zagęszczenie "spadających gwiazd". Wśród kilkudziesięciu podobnych do siebie obiektów spadających podczas godziny czasem trafi się bardziej spektakularny widok. Udowadnia to relacja internauty Mysma, który na Kontakcie Meteo zamieścił zdjęcie silnego bolidu, jaki kilka nocy temu rozświetlił niebo nad wschodnią Polską.

Mgły zniknęły. Wrócą wieczorem

Poranne mgły ustąpiły z południowej Polski. Poza kłopotami katowickiego lotniska w Pyrzowicach, z którego nie wystartowały cztery samoloty, nie wywołały innych utrudnień w ruchu lotniczym i komunikacji. Jak zapowiada synoptyk TVN Meteo, wieczorem mgły powrócą na południu i zachodzie kraju, ale nie będą silne.

Rano słaba widoczność, w dzień popada

Wtorkowe podróże będą wymagały od kierowców skupienia i ostrożności. Rano w południowej Polsce we znaki dadzą się gęste mgły, a w północnej - zamglenia. W ciągu dnia w centrum i na południu nawierzchnie będą mokre od deszczu i mżawki.

Zamglona Polska w obiektywach Reporterów 24

Od kilu dni Polska zmaga się z mgłami. Ograniczona widoczność w godzinach porannych i wieczornych stała się normą. Zdjęcia mglistej aury na bieżąco nadsyłają do nas Reporterzy 24.

Wraca mgła. Pokryje Polskę aż do czwartku

Mgły nad Polską nie odpuszczają. Po godzinie 18.00 widzialność znów spadła do kilkudziesięciu metrów. Synoptyk Tomasz Wasilewski zapowiedział na antenie TVN24, że taka sytuacja na terenie całego kraju może potrwać do czwartku.

Pasma lodu formują się w spiralne sploty

Zima powoli dociera już do Grenlandii. Spadające temperatury powietrza i wody powodują tworzenie się wielkich tafli lodowych nieopodal fiordów. Niepowtarzalne zdjęcia tego zjawiska opublikowała NASA.

Nie tylko Polska skryta w kłębach mgły

Nie tylko nasz kraj spowiły gęste mgły. Również Wielka Brytania zmaga się zamgleniami, które znacznie ograniczają widoczność. Sytuacja taka potrwa co najmniej trzy dni.

Portugalia gwarantuje surferom wysoką falę

Portugalia będzie zwracać koszty powrotu do domu zagranicznym turystom, którzy przyjechali w celu uprawiania surfingu, lecz nie znaleźli odpowiednio wysokich fal. Wypłata odszkodowań przez Portugalską Organizację Turystyczną ruszyła w poniedziałek.

Pierzasta powłoka miękkiej szadzi

Nawet o 10 st. C w krótkim czasie spadły temperatury w północnych Chinach pod wpływem zimnego frontu atmosferycznego. W niektórych rejonach Mongolii Wewnętrznej pojawiły się śnieg i szadź. W wielu miejscach silnie wieje.

Trzęsienie wywołane przez budowę studni. Zginęło w nim dziewięć osób

Do trzęsienia ziemi w pobliżu hiszpańskiej miejscowości Lorca, które w 2011 r. pochłonęło dziewięć ofiar śmiertelnych, mogła przyczynić się działalność człowieka - twierdzą naukowcy. Liczne głębokie studnie kopane na tym rolniczym terenie doprowadziły do znacznego spadku poziomu wód gruntowych. To wywołało przesunięcia w uskoku Alhama de Murcia.

Wieczorem w Warszawie powtórka: widzialność znowu na 100 metrów

Poprawiły się nieco warunki na warszawskim Lotnisku Chopina. Rozrzedzająca się mgła umożliwia wykonywanie startów i części lądowań. Jednak już wczesnym wieczorem można się spodziewać nasilenia utrudnień. Około godz. 18.00 widzialność w stolicy może zostać ograniczona do 100 m. Mgły powrócą też w południowej Polsce.

Pogoda uderza w winogrona. Będzie mniej wina

Europejscy winiarze mają nie lada kłopot. Jak podkreślają, przez niekorzystne warunki pogodowe, tegoroczne zbiory winogron w niektórych regionach mogą być najmniejsze od półwiecza. Może to oznaczać, że mniejsi producenci trunku nie utrzymają się na rynku, a ceny wina znacznie wzrosną.