Najnowsze

Najnowsze

Ulewy przyszły o tydzień za wcześnie

Po kilku dniach nieprzerwanych ulew gwałtownie wylały rzeki na północy i zachodzie Panamy, powodując wyjątkowo dotkliwą powódź. Woda zniszczyła kilkaset budynków, odcięta jest część dróg i mostów. Spowodowane przez opady osunięcie gruntu zabiło dwie osoby.

Dwie planety spotkają się nad horyzontem

We wtorek rano Wenus i Saturn spotkają się nad południowo-wschodnim horyzontem. Najlepsze warunki do obserwacji będą na godzinę przed wschodem Słońca, około godziny szóstej rano. Zaraz obok znajdzie się wówczas także Merkury.

Pogoda zabija na Wyspach. Zalane setki domów. A to nie koniec

Z powodzią i z huraganowym wiatrem mierzą się od czwartku mieszkańcy południowego zachodu Wielkiej Brytanii. Fatalne warunki pogodowe pozbawiły życia trzy osoby, zalały ponad 800 domów, a także sprawiły, że zamknięto wiele dróg i autostrad. Ponadto sparaliżowały kolej i doprowadziły do licznych ewakuacji.

Złapał śmiertelnie jadowitego węża gołymi rękami

Reporterzy telewizyjni nagrali, jak lekarz z południowochińskiej wsi Chenzhou bez żadnego specjalnego wyposażenia łapał śmiertelnie jadowitego grzechotnika. Choć mężczyzna nie pierwszy raz mierzył z takim zadaniem, przyznał, że był przerażony. Mimo strachu zdecydował się zaryzykować życiem, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom swojej wioski.

Dobre warunki na zachodnich trasach

Rano kierowcom we wschodniej, północno-wschodniej i południowej Polsce będą się dawać we znaki mgły. Ograniczenia widzialności utrzymają się do południa. Najlepsze warunki drogowe będą w zachodniej Polsce.

Ten dzień zaliczymy do przyjemnych

Początek dnia może wydać się nam niezbyt przyjemny: pojawią się mgły, a na południu kraju popada. Jednak w ciągu dnia niebo będzie się przecierać. Po południu możemy liczyć na rozpogodzenia.

Żółknące liście zwabiły tysiące osób

Żółknące liście Ginkgo biloba zwabiły tysiące Japończyków na jedną z tokijskich alejek. Podziwiali oni szpaler roślin, które jesienią wyglądają szczególnie pięknie.

Wiatr dał się pięknie sfotografować

W niedzielę po raz pierwszy tej jesieni Holandię nękały nawałnice. Bardziej niż deszcz mieszkańcom tego kraju dokuczał wiatr, miejscami wiejący z prędkością 110 km/h. Taka pogoda malowniczo wygląda na zdjęciach.

Graniczna data: 30 listopada

W środę na południu Polski temperatury wzrosną do nawet 12 st. Celsjusza. Napływ ciepłego powietrza skończy się jednak w ostatnim dniu listopada i wtedy pojawią się opady śniegu.

To ich dzień! Dostały nawet lody

Bankiet dla 3 tysięcy małp urządzili Tajowie z prowincji Lopburi. To feta w ramach dorocznego festiwalu na cześć tych zwierząt, które w Tajlandii uważa się za święte.

Mgły i chmury uziemiły samoloty w Modlinie

Gęsta mgła, która od wczorajszego wieczora utrzymywała się nad Polską, spowodowała utrudnienia w krajowym i międzynarodowym ruchu lotniczym. Najtrudniejsza sytuacja panowała na lotnisku w Modlinie, gdzie oprócz gęstej mgły bardzo nisko zalegały chmury. Lotnisko było sparaliżowane mniej więcej do 14.30.

Tandem niżów nad Wyspami. Franziska w odwrocie, w natarciu Gabrielle

Katastrofę pogodową zgotował Wyspiarzom niż Franziska, który powoli oddala się w kierunku Danii. To jednak nie koniec gonitwy żywiołów. Umacnia się już kolejny układ niskiego ciśnienia - Gabrielle, który namiesza także u nas. O szczegółach sytuacji pogodowej w Wielkiej Brytanii: Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Efekt Pinokia to prawda? Ustalono związek kłamstwa z nosem

Badania nad fizjologią częściowo potwierdzają bajkę o Pinokiu: kłamczucha rzeczywiście można poznać po nosie. Hiszpańscy naukowcy ustalili, że kiedy kłamiemy, nasze nosy co prawda nie wydłużają się, ale za to robią się cieplejsze.

Wyspa Świętej Heleny rozdarła pasat na pół

Te same wiatry, które pozwoliły odkryć Wyspę Świętej Heleny w XVI wieku, zwróciły teraz na nią uwagę satelity NASA. Pasaty i lokalne wzniesienia terenu sprawiły, że w zalegających nad wyspą chmurach pojawiły się bardzo widowiskowe wiry.

To nie jest niedziela dla niedzielnych kierowców

Poranną jazdę, zwłaszcza na południu, w centrum i na wschodzie, utrudnią mgły. Potem rozpogodzi się i warunki drogowe powinny się poprawić. Z kolei na zachodzie i północy kraju niedzielna jazda będzie utrudniona przez deszcz i wiatr, dochodzący do 60 km/h.

Mglisto, pochmurno i bardzo mokro

W niedzielny poranek mgły dadzą się we znaki w Polsce centralnej, wschodniej i południowej. Z kolei do województw zachodnich i północnych wkroczy front atmosferyczny, przynosząc opady deszczu. Będzie ciepło, termometry wskażą od 4 do 11 st. C.

Samonapełniająca się butelka: wodę pobierze z powietrza

Samonapełniającą się butelkę, która ma wybawić świat od niedoboru wody, chcą stworzyć młodzi Amerykanie. Inspirację dla nich stanowi pewien afrykański chrząszcz, który potrafi pozyskiwać wodę w ekstremalnie suchych warunkach.

Na Marsa za pół miliona dolarów?

Amerykańska spółka SpaceX, która skonstruowała orbitalny statek transportowy, będzie pracować nad zbudowaniem pojazdu załogowego będącego w stanie kursować pomiędzy Ziemią i Marsem. Właściciel firmy, miliarder Elon Musk przedstawił swoją wizję skolonizowania Czerwonej Planety. Bilet miałby kosztować pół miliona dolarów.

Ocieplenie kosztowniejsze od kryzysu finansowego

Europa zaczyna dotkliwie odczuwać efekty zmiany klimatu. Rośnie liczna katastrof naturalnych, które coraz więcej kosztują. Jeśli globalna temperatura Ziemi wciąż będzie rosnąć, czeka nas niewyobrażalny kryzys, czytamy w raportach Europejskiej Agencji Środowiska i Organizacji Narodów Zjednoczonych, opublikowanych na tydzień przed konferencją klimatyczną w Katarze.

NASA prosi internautów o pomoc

Nowinki z Kosmosu, najnowsze badania dotyczące Ziemi i Wszechświata, odkrycia technologiczne - to wszystko razem ze zdjęciami i innymi mediami znajdziemy na internetowej stronie amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Zespół NASA chce jednak, żeby ten ogromny zbiór treści działał lepiej i sprawniej, dlatego o opinie i pomysły poprosił internautów.

Ratownicy wolą być górscy niż narciarscy

Nie ma chętnych do zawodu ratownika narciarskiego - w całej Polsce takie uprawnienia ma tylko 18 osób. O zdrowie na stokach narciarskich nadal będą dbać ratownicy górscy.

W Sudetach jak w Alpach. Mają skipass

20 km tras, 17 wyciągów i 2 snowparki czekają na narciarzy w trzech sudeckich ośrodkach: Czarnej Górze, Karpaczu i Zieleńcu, które połączyły siły i będą sprzedawać wspólny karnet o nazwie "SudetySKI". Na Podhalu, w Bieszczadach i Beskidach na tego rodzaju rozwiązanie narciarze będą musieli jeszcze poczekać.

Zebrali 8 ton śmieci z Mt. Everestu. Powstały z nich rzeźby

Posąg hinduskiego bóstwa ze szczątków rozbitego śmigłowca, medale z denek puszek po piwie - to tylko niektóre z 75 dzieł z nietypowej wystawy rzeźb powstałych z 8 ton śmieci zebranych ze zboczy najwyższej góry świata. Nepalczycy chcą dzięki niej zwrócić uwagę na stan Mount Everestu, na którym przybywa "pamiątek" po coraz liczniejszych zdobywcach.