Najnowsze

Najnowsze

Żniwa po afgańsku: zbierają mak

Afgańczycy z prowincji Helmand rozpoczynają żniwa. Kwiecień to miesiąc zbioru soku mlecznego z niedojrzałych makówek. Kryzys ekonomiczny zmusił mieszkańców wiosek do powrotu do uprawy tej rośliny, z której potem produkowane jest opium i heroina.

Ostry nawrót zimy. Śniegu na 60 cm

Od 15 do nawet 60 cm świeżego śniegu, zawieje, oblodzone i śliskie drogi. Kwietniowy atak zimy mocno dał się we znaki nie tylko kierowcom. Śnieżyce pozbawiły prądu około 20 tys. odbiorców w środkowych stanach USA.

Ćwierć wieku na pigułce szczęścia. Prozac obchodzi urodziny

Już od 25 lat prozac poprawia samopoczucie ludzi na całym świecie. To pierwszy lek nowej generacji stosowany w leczeniu depresji, który zarówno zmienił postrzeganie tej choroby, jak i zapoczątkował modę na środki poprawiające nastrój. Nazwano go "pigułką szczęścia".

"Jest cieplej i widać słońce"

Za sprawą słońca ślady zimy w Polsce coraz szybciej znikają. Synoptyk Artur Chrzanowski przyznaje jednak, że na pełnię wiosny trzeba jeszcze trochę poczekać. Zapowiada też, że już w weekend mogą nas czekać pierwsze wiosenne burze.

Sezon jeszcze trwa. Sprawdź, gdzie można jeździć na nartach

Sezon narciarski może w tym roku potrwać nawet do 5 maja i osiągnąć miano jednego z najdłuższych w historii. Jeśli w nocy temperatura nadal będzie utrzymywać się na niewielkim minusie, i jeśli w najbliższych nie będzie intensywnie padać deszcz, to może się okazać, że wyniesie 150 dni.

W środku dżungli surfują na fali pływowej

Na rzece Araguari w Amazonii co roku na wiosnę pojawia się wyjątkowo wysoka fala pływowa. Kiedy wystąpią warunki sprzyjające jej utworzeniu, na miejsce zjeżdżają się surferzy z całego świata. Zobaczcie, jak radzą sobie na gigantycznej fali.

Rozpoczął się sezon wiosennych burz

Potężne burze przetoczyły się minionej nocy przez środkowy zachód USA. W ich wyniku kilkadziesiąt tysięcy osób nie ma prądu, doszło do lokalnych podtopień. Świadkowie mówili też o przejściu tornada.

Polska przyjazna turystom jak Czad i Ekwador

Islandia, kraj zawdzięczający swoją nazwę pokrywającym go lodowcom, okazała się miejscem, które jest najbardziej na świecie przyjazne, jak wynika z najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Polska znalazła się w końcówce rankingu.

"To odkrycie życia". Jest jak borsuk ze skrzydłami

W chwili, kiedy go zobaczyłam, wiedziałam, że to odkrycie życia - powiedziała biolog DeeAnn Reeder o niezwykłym okazie nietoperza, który spotkała podczas badań w Sudanie Południowym. Zwierzę ma niezwykłe czarno-białe umaszczenie, przez które przypomina miniaturowego borsuka ze skrzydłami. Jest tak niezwykły, że trzeba było dla niego stworzyć nowy rodzaj.

Bobry nie miały litości dla brzozy

Żadne drzewo nie jest zbyt wielkie dla bobrów. Gryzonie śmiało wzięły się za wycinkę potężnej, 10-metrowej brzozy w bawarskim Lengenwang. To nie jest ich pierwsza ofiara w tej miejscowości. Podobnie rozprawiły się z innymi kolosami rosnącymi w okolicy.

Tajemniczy obiekt na dnie Jeziora Galilejskiego

Na dnie Jeziora Galilejskiego leży tajemnicza kamienna struktura. Izraelczycy, którzy od 10 lat zajmują się jej badaniem, wciąż nie mają pewności, do czego służyła. Ostatnie zejście pod wodę ekipy badawczej odsłoniło rąbka tajemnicy, ale więcej informacji uda się uzyskać dopiero po wyłowieniu skały. To jednak wydaje się być arcytrudne, wręcz niemożliwe.

Pluskwy w pociągu? Pomogą liście fasoli

Jeszcze do niedawna pluskwy wydawały się niemal wytępione, ale ostatnio zaczynają powracać, dając się we znaki nie tylko pasażerom polskich pociągów, ale też Amerykanom. Okazuje się, że można łatwo uchronić się przed ich nieprzyjemnymi ugryzieniami - świetną pułapką na te owady są... liście fasoli. Naukowcy pracują teraz nad stworzeniem syntetycznego materiału naśladującego te niezwykłe właściwości rośliny.

NASA zbada, czy da się przyholować asteroidę

W tym tygodniu prezydent USA Barack Obama wystąpi do NASA o przeznaczenie 105 mln dolarów z budżetu Agencji na specjalną misję - donosi "Washington Post". Astronauci mieliby złapać niewielką asteroidę, przyholować ją w pobliże Księżyca, pobrać próbki i je zbadać.