Najnowsze

Najnowsze

Orbirter odszukał ślady radzieckiej misji na Marsa?

Zdążył wysłać jedno zdjęcie z Marsa, a potem utracono z nim łączność. Mowa o radzieckim lądowniku, który na początku lat 70. jako pierwszy wylądował bezpiecznie na Czerwonej Planecie. Grupa Rosjan prawdopodobnie odnalazła lądownik na jednym ze zdjęć udostępnionych przez NASA.

Sobota z podtopieniami. Strażacy czuwali całą noc

Zalane podwórka i piwnice. W Bielsku Podlaskim roztopy spowodowały lokalne podtopienia. W Ciechanowcu (woj. podlaskie) strażacy workami z piaskiem zabezpieczyli posesje i stadion miejski. Lokalne władze spodziewają się, że poziom rzeki Nurzec może jeszcze wzrosnąć.

Bukiem i sosną chcą zabić "smoga krakowskiego"

Małe buki i sosny sadzili w w sobotę w położonej niedaleko Krakowa Lanckoronie uczestnicy akcji "Zabij smoga nad Krakowem". Tym przedsięwzięciem chcą zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenie powietrza w Krakowie i jego najbliższych okolicach.

Baszkirzy uczą bartnictwa podlaskich leśników

Bartnicy z Baszkirii na Uralu pomagała leśnikom z północno-wschodniej Polski odtworzyć tradycyjne bartnictwo. Założyli nowe barcie w kilku podlaskich nadleśnictwach. Leśnicy i pszczelarze przekonują, że przywrócenie tej dawnej, unikalnej formy chowu pszczół może nie tylko służyć środowisku, ale też przynosić dochód osobom, które się nim zajmują.

Za adaptację do zmian klimatu zapłacimy ponad 80 mld zł

Polska będzie musiała wydać ponad 80 mld zł na przystosowanie się do zmian klimatycznych - wynika z dokumentu przedstawionego przez ministerstwo środowiska. Brak odpowiednich inwestycji może nas kosztować ponad dwa razy więcej. Najbardziej narażone na zmiany klimatyczne są: rolnictwo, gospodarka wodna i przestrzenna, transport, budownictwo i zdrowie.

Mimo fali bankructw nadal ufamy biurom podróży

Zdaniem eksperta z Polskiej Izby Turystyki, ubiegłoroczna fala bankructw biur podróży nie sprawiła, że Polacy stracili zaufanie do tych przedsiębiorstw. Ekspert zaznacza, że o to, czy wrócimy do kraju z zagranicy - w przypadku problemu touroperatora - nie powinniśmy się martwić.

Etna wybuchła po raz dziesiąty

Po raz dziesiąty w tym roku wybuchła Etna. Ta erupcja była zaskakująca dla ekspertów - z jej charakteru wynika, że wulkan się zmienia.

Dwutlenek węgla trzeba będzie "odsysać"?

Niewykluczone, że trzeba będzie "odsysać" gazy cieplarniane z powietrza, jeśli do 2030 roku nie uda się ograniczyć ich emisji - wynika z fragmentów najnowszego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, który w całości zostanie opublikowany w 2014 roku.

Cała prawda o płatkach śniegu

Nie są takie idealne, rzadko nawet symetryczne - do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Utah, którzy przez 2 lata fotografowali padający śnieg. Użyli specjalnej kamery 3D i podzielili płatki na różne kategorie. Ich ustalenia pozwolą opracować nowe modele pogodowe.

Pada od trzech tygodni i nie przestaje

Co najmniej 32 osoby zginęły, a ponad 18 tys. musiało opuścić swoje domy po nagłych powodziach w Kenii. To efekt ulew, które nękały kraj przez ostatnie trzy tygodnie.

Tornada i gwałtowne burze nękają Amerykanów

Tornada, wichura, ulewa i grad - południowe i środkowo-wschodnie stany USA zaatakowała gwałtowna burza. Zginęło kilka osób, a w niektórych rejonach doszło do poważnych zniszczeń. Ekstremalne zjawiska pogodowe nie dają Amerykanom odpocząć - w tym samym czasie centrum kraju walczyło ze śnieżycami.

Pogoda na weekend: deszcz, a po nim słońce

W sobotę musimy liczyć się z przelotnymi opadami, a nawet lokalnymi burzami, ale to jedyne nieprzyjemne elementy prognozy pogody na weekend. Już w niedzielę niemal w całym kraju się rozpogodzi. Na dodatek temperatury będą konsekwentnie rosnąć, dzięki czemu w niektórych regionach termometry pokażą 18 st. C, a po weekendzie dobrną do 20 st. C.

Arystoteles "hamulcowym" badania meteorytów

- Arystoteles okazał się "hamulcowym" badania meteorytów - opowiadał prof. Andrzej Manecki z Krakowa, który rozpoczął dwudniowe seminarium meteorytowe w Morągu. Zjechali na nie pasjonaci meteorytów z całej Polski.

W Tatrach zrobiło się niebezpiecznie

Śnieg w Tatrach jest mokry i grząski, miejscami występują oblodzenia, pada deszcz i silnie wieje - ostrzegają ratownicy TOPR i wprowadzili w piątek trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna jest słabo związana, a wyzwolenie lawiny możliwe jest już przy małym obciążeniu dodatkowym.