Najnowsze

Najnowsze

Wulkan wybuchł tuż nad głowami geologów

Peruwiański wulkan Ubinas wybuchł, wyrzucając w powietrze masy pyłu. Tuż przy kraterze pracowali naukowcy z Instytutu Geofizyki, którzy zarejestrowali moment erupcji z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów.

Jednym przeszkodzi deszcz, innych oślepi słońce

W środę słabego deszczu można spodziewać się tylko na zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze będzie słonecznie i pogodnie, a jazda samochodem będzie należała do przyjemności. Chwilami jednak słońce może być oślepiające.

Źle widzisz? To przez piękne oczy

Duże oczy od dawna wpisane są w kanon piękna, dlatego zwykło się uważać, że ci, którzy je posiadają, należą do grupy szczęśliwców. Jednak nowe badania dowodzą, że duże oczy niekoniecznie muszą być powodem do radości, bowiem są one bardziej narażone na choroby i prowadzą do krótkowzroczności.

Żaba, która słyszy ustami

Żaba seszelska (Seychelles Gardiner) jest jednym z najmniejszych płazów na świecie, mierzy nieco ponad 1,2 cm. Ale wyjątkowość tych stworzeń objawia się nie tylko w niewielkich rozmiarach. Jak wynika z nowych badań, ten gatunek nie posiada ani błony bębękowej, ani ucha środkowego, a mimo to ma doskonały słuch.

Wielkomiejski styl życia rozwija. Gryzoniom rosną większe mózgi

Podczas badań gryzoni miejskich i wiejskich naukowcy zauważyli dziwną właściwość: mózgi mieszczuchów okazują się o 6 proc. większe niż ich wiejskich pobratymców. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy to kwestia ewolucji, czy łatwiejszego dostępu do pożywienia.

Przekroczony stan alarmowy na Dolnym Śląsku

Deszcz, który dotknął w ostatnim czasie naszych południowych sąsiadów, doprowadził do podwyższenia stanu wód również w Polsce, dlatego IMGW wydało dzisiaj ostrzeżenie 3. stopnia dla zlewni w województwie dolnośląskim. Rzeka Witka przekroczyła tam stan alarmowy o 30-40 cm.

Złote rybki odróżniają Bacha od Strawińskiego

Ryby może i głosu nie mają, ale jak wynika z najnowszych badań - słuch owszem. Naukowcy przeprowadzili eksperyment, podczas którego dowiedli, że zwierzęta te potrafiły rozróżnić barokowe dźwięki Bacha od XX-wiecznego baletu Strawińskiego.

Asteroida zrobiła z ludzi rolników

- Pierwsza globalna zmiana klimatu była związana z upadkiem asteroidy lub komety w Quebec - dowodzą badacze z Dartmouth College. Kataklizm spowodował wymarcie dużych ssaków, co najprawdopodobniej doprowadziło do zmiany trybu życia ludzi.

"Lato powraca w wielkim stylu". Sobota z 28 st. Celsjusza

- Z każdym kolejnym dniem temperatura będzie wzrastać. Do tego dorzucamy spore porcje słońca, dużo błękitnego nieba - zapowiedziała na antenie TVN24 Omenaa Mensah. Synoptycy prognozują pod koniec tygodnia nawet 28 st. C. - Lato powraca w wielkim stylu - podsumowuje Mensah.

Złota polska jesień tuż-tuż

Spadające liście, czerwona jarzębina, rosnące tu i ówdzie grzyby - aura z letniej powoli zmienia się w jesienną. Z każdym dniem zielone łąki, a także lasy zaczynają przybierać złotawe i rudawe barwy.

Gdzie czuć jeszcze oddech lata?

W Europie we wtorek pogoda będzie w kratkę. Ostatnie westchnienia lata będzie czuć na Półwyspie Iberyjskim, we Francji i w krajach bałkańskich. Jednak im dalej na wschód, tym więcej opadów.

Włochy: blisko 100 trzęsień ziemi dziennie

- Tego lata Włochy odnotowały rekordową liczbę wstrząsów sejsmicznych - podał krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii. W samym lipcu ziemia zatrzęsła się prawie 3 tysiące razy. Na szczęście te wstrząsy w większości nie były groźne.

Drogi niebezpiecznie mokre

Wtorek na drogach będzie dość niebezpieczny przez przelotne opady deszczu, które mogą wystąpić w większości regionów. Najintensywniej jednak padać będzie na wschodzie, południu i zachodzie Polski. Jazdę dodatkowo utrudni wiatr.

Chińczycy wystrzelili satelity. Amerykanie zaniepokojeni

Chińczycy wystrzelili na orbitę okołoziemską rakietę nośną z satelitami naukowo-teledetekcyjnymi. W poniedziałek satelity z powodzeniem zaczęły nadawać sygnał - podaje oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua, która zapowiada, że będą one służyć nauce. Specjaliści uważają jednak, że pożytek z nich będzie miał głównie wywiad.

Trojańczyk na orbicie gazowego olbrzyma

Kosmos wciąż zaskakuje naukowców. Tym razem o ból głowy przyprawiła naukowców planetoida 2011 QF99, zmuszając do wyjaśnienia niezwykłego fenomenu, jakim sposobem 60-kilometrowa bryła skały i lodu znalazła się na orbicie Urana.

Honorowy Zielony Laur dla Mai

Lata pracy Mai Popielarskiej nad popularyzowaniem pasji ogrodniczej na antenie TVN Meteo zostały uhonorowane prestiżową nagrodą.