Najnowsze

Najnowsze

Kilkaset gospodarstw odciętych, tysiące hektarów pod wodą

W gminie Hanna na Lubelszczyźnie nie można dojechać do 120 gospodarstw - poinformowało w środę popołudniu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. 1,85 tysięcy hektarów ziem znalazło się tam pod wodą. W gminie Sławatycze (woj. lubelskie) zalało z kolei 1,7 tys. ha.

Toruń coraz bliżej alarmu. Zrzucają wodę we Włocławku

Niewykluczone, że nocą w Toruniu Wisła przekroczy stan alarmowy. To dlatego, że płynie do niej woda zrzucana ze zbiornika retencyjnego we Włocławku. Jak informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, na Mazowszu z powodu podtopień ewakuowano kilka osób.

"Ludzie muszą zrozumieć, że z rzeką trzeba współżyć. Trzeba się od niej odsunąć"

Lubelszczyzna walczy z rozlewającym się na wsie Bugiem, a Witold Sumisławski, szef Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, tłumaczy: "Rzeki na wschodzie kraju nie są uregulowane, dlatego w czasie wezbrań naturalnie rozlewają się na okoliczne tereny". Według niego rozwiązaniem jest odsunięcie się ludzi od rzeki, nie budowanie domów w jej pobliżu. - Rzeka musi mieć miejsce - podkreślił w TVN24.

Z Duchem Świętym przez Włochy

Dowiozą, opowiedzą, pokażą. Włoskie biura wprowadziły ofertę La Strada del Papa - śladami papieża. Jak się okazuje, wiele osób zaintrygowała możliwość poznania okolic Piemontu, skąd pochodzi dziadek papieża Franciszka.

Zrewidowali model i wyliczyli: deszczu w tropikach będzie więcej

Badając charakter i chcąc przewidzieć zmiany w natężeniu tropikalnych deszczów, naukowcy napotykali dotąd na problem z oceną, który z dwóch znanych im mechanizmów ma większy wpływ na to zjawisko pogodowe. Salomonowe rozwiązanie na dziś brzmi: oba mechanizmy się uzupełniają. Jeden działa sezonowo, drugi w dłuższej skali - dowodzą naukowcy z Hawajów i San Diego. Co to oznacza?

"Wyhodowane" nerki zadziałały w ciałach szczurów

Naukowcom z General Hospital w Bostonie udało się stworzyć w warunkach laboratoryjnych szczurzą nerkę, która po przeszczepieniu do organizmu prawidłowo podjęła pracę. Narząd powstał dzięki nowej metodzie osadzania komórek macierzystych na rusztowaniu z białek włóknistych. Jeśli w podobny sposób uda się zbudować ludzką nerkę, pozwoli to na lepsze leczenie cierpiących na niewydolność nerkową.

Ropuchę wiaderkiem, czyli jak gdańszczanie chronią swoje płazy

Gdańszczanie chcą chronić ropuchy szare, które rozpoczęły okres godowy. Gdy płazy wędrują do zbiorników wodnych, grozi im rozjechanie przez samochody. Dlatego też w mieście rozstawiono specjalne siatki, a w teren wysłano wolontariuszy, którzy będą przenosić ropuchy na drugą stronę jezdni.

Kolorowe, ale niebezpieczne meduzy zajęły plaże

Na plażach w Galicji na północnym zachodzie Hiszpanii pojawiły się groźne meduzy. Pomimo tego, że lokalne władze zakazały kąpieli, wiele osób, nie zważając na niebezpieczeństwo, np. surfowało.

Skomplikowana tektonika wywołuje silne wstrząsy

Za wtorkowe trzęsienie ziemi w Iranie odpowiada znajdujący się w tym regionie styk trzech płyt tektonicznych. Takie położenia sprawia, że do bardzo silnych wstrząsów dochodzi tam co kilkadziesiąt lat. Sejsmolog z PAN zaznacza jednak, że konsekwencje byłyby znacznie gorsze, gdyby ziemia zatrzęsła się bliżej morza, wywołując falę tsunami.

Prognoza pogody na pięć dni: "kulminacja kwietniowego upału"

- Napłynie do nas powietrze, którym teraz oddychają Hiszpanie. To będzie kulminacja kwietniowego upału - zapowiadał na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski z TVN Meteo mówiąc o tym, co czeka nas w czwartek. Będzie nie tylko gorąco, lecz także burzowo. Weekend zapowiada się chłodniej.

"Nie spodziewaliśmy się tak dużej wody"

- Żeby woda wdarła się na nasze podwórka, brakuje 10 cm - mówił we wtorkowe popołudnie mieszkaniec gminy Hanna na Lubelszczyźnie. To właśnie tam obecnie sytuacja jest najcięższa. Z kolei wzbierająca na Mazowszu woda zagraża m.in. Toruniowi.

"Wszystko zaczęło bardzo mocno drgać". Polka z Dubaju o trzęsieniu ziemi

- Jedyne, co chwyciłam, to telefon, oczywiście pieska i wybiegliśmy - opisuje ewakuację jednego z osiedli w Dubaju mieszkająca tam Polka. Ludzie opuszczali budynki po wstrząsach, jakie wczesnym popołudniem nawiedziły Azję Południową i rejon Zatoki Perskiej. Choć epicentrum trzęsienia znajdowało się w Iranie, odczuli je również mieszkańcy okolicznych krajów.

Takiego blasku astronomowie jeszcze nie widzieli

Przestrzeń kosmiczną rozświetla właśnie najjaśniejszy blask, jaki astronomowie kiedykolwiek zaobserwowali we Wszechświecie. Wyemitował go blazar o egzotycznie brzmiącej nazwie Markarian 421.

Jak przebiega sakura-zensen? Japończycy śledzą z atencją

Podczas gdy my z uwagą oczekujemy informacji na temat pogody, Japończycy z taką samą atencją podchodzą do prognoz, ale tych dotyczących rozkwitu wiśni. Od początku sezonu po głównym wydaniu wiadomości emitowane są szczegóły na temat tego, jak przebiega "wiśniowy front" i gdzie w najbliższych dniach zrobi się biało-różowo.

Wycieńczyła go długa zima. Był bezsilny

Przedłużająca się zima doprowadziła bielika z okolic Olsztyna do skrajnego wycieńczenia. Zwierzę było na tyle słabe, że nawet nie próbowało bronić się przed ludźmi. Trafiło do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce koło Olsztyna.

Rzeki przekraczają stany alarmowe. W Płocku alarm powodziowy, Hanna odcięta od świata

Przybywa miejsc, w których rzeki przekroczyły stany alarmowe i ostrzegawcze. Nadal wzrasta poziom Wisły, szczególnie w okolicach Płocka, a także Bugu i Odry. W poniedziałek 30 gospodarstw w jednej z gmin na Lubelszczyźnie zostało odciętych od świata po tym, jak w ciągu doby Bug przybrał w tamtym rejonie pół metra. - Lokalnie mogą być problemy, ale takiego zagrożenia krajowego dla jakiejś dużej powodzi nie ma - uspokaja minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Najazd ślimaków-gigantów. Przegryzają się nawet przez gipsowe ściany

Afrykańskie ślimaki lądowe zaatakowały południową Florydę. Te mięczaki uważane są za jeden z najbardziej niszczycielskich gatunków, bo żywią się ponad 500 gatunkami roślin i zjadają niemal wszystko na swojej drodze. Przegryzają się nawet przez gipsowe ściany, bo potrzebują wapnia, który stanowi budulec ich muszli.