Najnowsze

Najnowsze

"Wiele osób jest w szoku". Przeżyli trzęsienie ziemi w symulatorze

Trzęsące się meble, naczynia wypadające z szafek, utrata gruntu pod nogami - to tylko niektóre efekty wstrząsów, które w każdej chwili mogą poczuć mieszkańcy aktywnych sejsmicznie rejonów. Jak niebezpieczny podczas trzęsienia ziemi może stać się nawet własny dom, mogli przekonać się ci, którzy skorzystali z pokazów w mobilnym symulatorze. To pomysł sejsmologów z amerykańskiej Indiany na oswajanie ludzi z potencjalnym zagrożeniem.

Miedwiediew oddał pensję powodzianom. Coraz gorsza sytuacja nad Amurem

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał swoje miesięczne wynagrodzenie na rzecz poszkodowanych w powodzi na Dalekim Wschodzie Rosji. W jego ślady poszło wielu innych pracowników rządu i kancelarii prezydenta. Mimo płynącej pomocy materialnej sytuacja mieszkańców obszarów nad Amurem jest bardzo trudna - poziom rzeki ciągle rośnie, a domy na zalanych terenach musi opuszczać coraz więcej ludzi.

Odkryto nowy gatunek "chodzącego" rekina

Australijscy badacze odkryli w wodach wschodniej Indonezji "chodzącego" rekina. Jest to trzeci znany gatunek rekina, który zamiast pływać czasami "chodzi", odnaleziony w tym rejonie w ciągu ostatnich sześciu lat.

"Roboty zrobiły pierwszy krok ku wspaniałej przyszłości"

Naukowcy wysyłają w kosmos wiele robotów. Każdy ma ściśle określony cel i spełnia swoje zadanie. W sierpniu wysłali do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 34-centymetrowego Kirobo, który po prostu jest towarzyszem astronautów. Dotąd, jak zapewniają, znakomicie udaje mu się spełniać swoją misję.

Idą bardzo chłodne noce i ciepłe dni

Polska znajduje się w zasięgu wyżu, stąd tyle słońca i wysokich temperatury w ciągu dnia. Jednak nocą nie jest już tak przyjemnie. Gdy do kraju wkracza wyż, odchodzą chmury, a tym samym znika pokrywa, która zatrzymuje ciepło przy powierzchni Ziemi.

Wyż rozpogodził Europę

Pogodnie, sucho i ciepło - to prognoza dla większości krajów naszego kontynentu. Taką aurę zapewni wyż, dzięki któremu i w Polsce po krótkim jesiennym epizodzie wraca lato. Deszczowy i chłodny niż da się teraz we znaki mieszkańcom Rosji.

Prognoza pogody na dziś: lato znów o sobie przypomni

Pogodę przez najbliższe dni będzie kształtować wyż, który sprawi, że zrobi się słonecznie i pogodnie. Czwartek będzie tego najlepszym przykładem - w całym kraju temperatura sięgnie nawet 25 st. C, niebo pozostanie czyste, a synoptycy wykluczają opady deszczu.

Przebadali czarcie kręgi. Konkurencja między roślinami to klucz do zagadki?

Afrykańskie czarcie kręgi nie dają spokoju naukowcom. Od lat pojawiają się kolejne teorie, próbujące wyjaśnić, co powoduje powstawanie regularnie rozmieszczonych, okrągłych miejsc pozbawionych roślinności na stepie pustyni Namib. Według najnowszej to efekt konkurencji między roślinami o wodę i substancje odżywcze, która skutkuje wykształceniem pewnego wzoru ich organizacji w krajobrazie.

Jedz jak Grek, a unikniesz demencji

Wprowadzając do swojego jadłospisu dietę śródziemnomorską dłużej zachowasz dobrą formę umysłu, bo składniki tej diety hamują rozwój m.in. demencji - dowiedli niedawno naukowcy.

"Obcinacz jąder" znów straszy. Tym razem w Sekwanie

Jeszcze niedawno szwedzkie i duńskie władze przestrzegały przed kąpielami w Bałtyku, ponieważ w wodach cieśniny Sund grasowała niebezpieczna ryba, popularnie zwana "obcinaczem jąder". Teraz ten rzadki gatunek został znaleziony ponownie: ryba przemierzała wody Sekwany.

Potężne burze na Saturnie wysysają wodę z dolnych partii atmosfery

Obserwacje atmosfery Saturna, które wykonywane są przez sondę Cassini, to źródło coraz ciekawszych analiz. Trzy lata temu dzięki przekazom satelitarnym można było śledzić burze na szóstej planecie od Słońca, teraz dzięki zdjęciom wykonywanym w podczerwieni można dokładniej zbadać jej atmosferę.

Zbliża się do Ziemi co 22 lata. Będzie widoczna przez lornetkę

- Planetoida Bamberga o średnicy ponad 200 kilometrów będzie niedługo widoczna przez zwykłą lornetkę. Na tak małą odległość do Ziemi nie zbliża się żaden tak duży obiekt. Bamberga robi to raz na 22 lata - wyjaśnił dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Komunikat dla alergików

W słoneczne dni nadal narażeni będziemy na średnie stężenie silnie uczulających zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria.

Piękna pogoda. Nawet na Wyspach Brytyjskich

Lato jeszcze w wielu krajach Europy nie powiedziało ostatniego słowa. Dowód? Sporo słońca, a także temperatura miejscami osiągająca nawet 34 st. Celsjusza. Synoptycy przewidują, że środa będzie miejscami wręcz upalnym dniem.

Wulkan wybuchł tuż nad głowami geologów

Peruwiański wulkan Ubinas wybuchł, wyrzucając w powietrze masy pyłu. Tuż przy kraterze pracowali naukowcy z Instytutu Geofizyki, którzy zarejestrowali moment erupcji z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów.