"Rozumiem, że sytuacja znowu jest bardzo poważna potencjalnie i niespodziewana. Ostrzeżeniem jest to, co się dzieje w Warszawie, ale rozumiem, że możemy się spodziewać znacznie poważniejszych zdarzeń" - powiedział Donald Tusk w trakcie obrad Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W tym czasie nad Warszawa przeszła gwałtowna ulewa. Według prognoz, w ciągu następnych 36 godzin może spaść tyle wody, ile normalnie spada w dwa miesiące. Służby są w gotowości, ściągają już posiłki.
Premier zapewnił, że służby podległe MSW oraz sam resort są przygotowane, jeśli zaszłaby potrzeba ścisłej koordynacji i współpracy z sąsiadami Polski.
Już jadą posiłki
W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, które nawiedzą tereny województwa dolnośląskiego w dniach 27-28 maja, wszystkie służby ochrony cywilnej postawione są w stan nadzwyczajnej gotowości na wypadek powstania lokalnych podtopień.
Dodatkowo z Bydgoszczy oraz z Poznania do Wrocławia wyruszą kompanie ze sprzętem do zwalczania skutków powodzi i grupą kilkudziesięciu kadetów szkół pożarniczych.
Fala kulminacyjna wpłynęła do Bałtyku 26 maja, jednak prognozy meteorologów zdecydowały o kolejnym spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska. Obfite ulewy sprowadzone przez przesuwający się nad Polską front grożą kolejnymi podtopieniami i zalaniami.
Do 150 litrów deszczu
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że w ciągu 36 godzin (27 -28 maja) ulewne deszcze o opadach do około 100 – 150 mm (100-150 l/mkw.) są przewidywane w województwach: lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim i mazowieckim.
Średnia miesięczna suma opadów w maju dla tych województw wynosi 50 – 70 mm.
Jak po południu informowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, w poniedziałek 26 maja stan alarmowy był przekroczony w dorzeczu Wisły na 5 stacjach wodowskazowych. Najwyższy odnotowano na Wiśle w Przegalinie (Gdańsk) - sięga o 46 cm. wyżej. Z kolei stan ostrzegawczy jest przekroczony na 8 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.
Potencjalnie niebezpieczne
- Front zacznie przesuwać się na południe przepychany przez układ wysokiego ciśnienia - wyjaśniał nadbryg. Janusz Skulich, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - To właśnie na styku tych dwóch mas spodziewamy się wystąpienia takich zjawisk konwekcyjnych takich jak: deszcz, burze, opady gradu i silny wiatr - wymieniał w trakcie zebrania.
- Pamiętajmy, że będą to zjawiska burzowe - zaznaczył Skulich podkreślając wiążące się z nadchodzącymi opadami ryzyko. - Jeśli opady wystąpią w regionie zurbanizowanym lub obszarze gdzie rzeka ma szybki spływ to możemy mieć do czynienia z sytuacją groźną - powiedział Skulich.
Stany wody w rzekach (informacje z 26.05, godz. 12)
Dorzecze Wisły
Stan wody (26.05.2014) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody średniej. Stan wysoki zanotowano na dolnej Wiśle, na Wieprzu i Krznie oraz lokalnie na środkowej Wiśle, na Dunajcu, Kamiennej, Pilicy i Bugu. Stan niski obserwowano na Supraśli, Omulwi, Orzycu, Nurcu, Wkrze i Drwęcy oraz lokalnie na Przemszy, Sole, Rabie, Białej Tarnowskiej, Wisłoku, Narwi, Biebrzy, Pisie i Liwcu.
Dorzecze Odry
Stan wody (26.05.2014) w dorzeczu Odry układa się w strefie wody średniej. Stan wysoki notowano na Odrze na odcinku od ujścia Baryczy do ujścia Warty i na Kaczawie oraz lokalnie na Nysie Łużyckiej, Prośnie i Noteci. Stan niski obserwowano na Kłodnicy, Strzegomce, Kwisie, Widawce i Nerze oraz lokalnie na Małej Panwi, Bobrze, Warcie i Noteci.
Rzeki Przymorza
Stan wody (26.05.2014) w rzekach Przymorza układa się w głównie strefie wody średniej. Stan niski zanotowano na Słupi i Gubrze oraz lokalnie na Łynie.
Bieżące ostrzeżenia hydrologiczne
- 3 stopnia (wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych) dla województw:
lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego
- 2 stopnia dla województw:
podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego.
Ostrzeżenia związane są z prognozowanymi opadami na najbliższe dwa dni (wtorek i środa).
Autor: kt,mb/aw,map,mj / Źródło: PAP