Najnowsze

Najnowsze

Nawet 54 st. C. Rekordowe upały w USA

Fala rekordowych upałów nawiedziła zachodnie stany USA. Według piątkowych zapowiedzi meteorologów, podczas weekendu temperatury jeszcze wzrosną, do poziomu zagrażającego zdrowiu ludzi.

Prognoza pogody na dziś: popada w wielu miejscach

Spodziewamy się dość mokrej soboty, lokalnie z przejaśnieniami. Deszczowo będzie na zachodzie kraju, na południu z kolei należy spodziewać się burz. Najcieplejsze będzie Podkarpacie, gdzie słupki rtęci wskażą 24 st. C.

Polak strąci miedź z piedestału?

Dzięki Polakowi pracującemu na Uniwersytecie Cambridge uznawane za najlepiej przewodzące prąd elektryczny kable miedziane mogą stracić palmę pierwszeństwa. Kiedy opracowane przez niego i jego kolegów kable z nanorurek węglowych zaczną być produkowane na masową skalę, dojdzie do prawdziwej rewolucji.

Toksyczna chmura nad cieśniną Sund. Pożar elektrośmieci ugaszony

Strażacy ugasili w piątek wieczorem pożar, który wybuchł dzień wcześniej w stacji recyklingu w porcie w Malmoe. Ogień spowodował powstanie chmury toksycznego dymu. Nie zagraża ona jednak mieszkańcom miasta, bo przemieściła się nad cieśniną Sund między Szwecją a Danią.

Klątwa wodza Saków? Pogodowe plagi nękają kazachską dolinę

Powodzie, susze, śnieżyce, straty bydła od 10 lat nawiedzają jedną z kazachskich dolin. Naukowcy tłumaczą anomalie pogodowe zmianami klimatu, jednak lokalni mieszkańcy mają na ten temat inne zdanie. Według nich to klątwa wodza Saków, którego kurhan archeolodzy rozkopali w 2003 roku, i wymogli na władzach powtórny pochówek starożytnych szczątków.

Moskwa w niewoli upałów

Poszukiwanie sposobu na to, by się ochłodzić było w piątek głównym zajęciem mieszkańców Moskwy. Upał był prawie rekordowy. Mężczyźni chodzili bez koszulek, dzieci pluskały się w fontannach, służby miejskie rozdawały wodę.

Kara śmierci za zanieczyszczanie środowiska

Chińskie władze dały sądom możliwość skazywania na karę śmierci winnych bardzo poważnego zanieczyszczania środowiska. To, jak twierdzą Chińczycy, potężna broń w walce o lepszą jakość powietrza w kraju, który uchodzi za jeden z największych producentów zanieczyszczeń, m.in. dwutlenku węgla, na Ziemi.

Wiało 143 km/h. Krajobraz jak po katastrofie

Zerwane linie energetyczne spadały m.in. na budynki i drzewa przez co wybuchały pożary. Groźne nawałnice przeszły przez dwa hrabstwa w stanie Kansas zostawiając po sobie katastroficzny krajobraz.

Tak daleko jeszcze nie byliśmy

Sonda kosmiczna Voyager-1 dryfuje na krawędzi Układu Słonecznego i lada chwila go opuści - wynika z najnowszych ustaleń naukowców. Już teraz jest najdalej wysłanym i funkcjonującym obiektem wysłanym w kosmos przez człowieka. Jeśli opuści heliosferę, pobije kolejny rekord.

Nowa słoneczna misja NASA

NASA uruchomiła w czwartek najnowsze obserwatorium solarne, czyli statek kosmiczny IRIS. Jego misją jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie, które od lat zadają sobie astronomowie, czyli w jaki sposób słońce emituje taką ogromną ilość energii.

Zniszczone domy, porzucone samochody. Woda zalała miasto

Oberwanie chmury nad Tuxtla Gutierrez w południowym Meksyku. Ulewny deszcz, który padał ok. dwóch godzin, podtopił miasto i okolice. Zalane zostały 43 domy, porzucono 113 samochodów. Mieszkańcy uciekali przed zalewającą miasto rzeką.

Bezcenne odkrycie Polaków. Wieści o nim obiegły świat

Polscy badacze odnaleźli w Peru pierwszy, królewski grobowiec cywilizacji Wari. Archeolodzy znaleźli także 63 dobrze zachowane szkielety (głównie kobiece) i ponad 1200 bezcennych przedmiotów. Odkrycie jest na tyle przełomowe, że może rzucić zupełnie nowe światło na historię preinkaskiej cywilizacji Wari i rolę kobiet w społeczeństwie. O odkryciu Polaków piszą media na całym świecie.

Most załamał się pod pociągiem. Cysterny z trucizną runęły w dół

Pięć wagonów pociągu przewożącego szkodliwe substancje ropopochodne runęło razem z mostem na rzece Bow w Calgary. Po tym, jak przeprawa niespodziewanie się załamała, niebezpieczny ładunek znalazł się bardzo blisko wody, z której czerpią miejscowe wodociągi. Ekipy ratunkowe pracują nad ściągnięciem cystern na brzeg i zapewniają, że nie stwierdzono żadnego wycieku.

Mokra i chłodna Europa. Upał tylko na "peryferiach"

Mapa pogodowa Europy pokryła się odcieniami niebieskiego. To oznaka deszczowych stref, które w piątek zdominują niemal cały kontynent. Bastionami słonecznej i gorącej aury pozostają tylko jego skrajne półwyspy: Iberyjski i Bałkański oraz śródziemnomorskie wyspy.

Jazdę utrudnią opady deszczu i burze

Tylko kierowcy poruszający się po środkowej części kraju i Pomorzu Gdańskim mogą liczyć na dobrą pogodę w piątek. Na pozostałym obszrze kraju będzie padać deszcz, a na południu w drugiej części dnia można spodziewać się burz.

Prognoza pogody na dziś: mocno się zachmurzy. Mokro

W piątek pochmurno we wschodniej części kraju, tam też spodziewamy się opadów deszczu. Po południu padać będzie także na zachodzie, a na południu można spodziewać się burz. Termometry wskażą od 17 st. C na Suwalszczyźnie do 23 st. C w centrum.

Gigantyczny pióropusz widoczny z kosmosu. Tak pożary pustoszyły Kolorado

Pożary, które przetoczyły się w pierwszej połowie czerwca przez zachodnie obszary USA były tak intensywne, że z łatwością dawało się je zaobserwować z orbity. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sfotografowali potężny pióropusz dymu i wysoko wypiętrzoną przez gorąco chmurę pirocumulus. Jeszcze większe wrażenie robi satelitarny widok obszarów spustoszonych przez pożar w Black Forest, uznany za najgorszy w historii Kolorado.

Lodowiec pod płachtą zaprasza do środka

Szwajcarzy mieszkający w pobliżu Lodowca Rodanu w środkowych Alpach co roku na własną rękę walczą ze zmianami klimatu. Każdego lata pokrywają lodowiec płachtami, a w dodatku pozwalają zajrzeć do jego wnętrza.

Pogoda na weekend: kapryśna, z deszczem i burzami

W nadchodzący weekend pogodnej aury doczekamy się tylko w niektórych regionach. Przez Polskę będą się przemieszczać strefy chmur i opadów, a do tego wrócą burze, które na krótko dały nam od siebie odpocząć. Za to zacznie się ocieplać, ale powracające gorąco wyraźniej odczujemy dopiero na początku nowego tygodnia.

Kirobo. Robo-nadzieja japońskich kosmonautów

Za niewiele ponad miesiąc astronauta po raz pierwszy porozmawia w kosmosie z robotem. Zaledwie 34-centymetrowa maszyna, która uczy się nowych słów w trakcie rozmowy, będzie towarzyszyła japońskim astronautom.

Policja na pomoc TOPR. Użyczy śmigłowca

W czasie wakacji tatrzańscy ratownicy będą korzystać z policyjnego śmigłowca. Słynny Sokół musi przejść gruntowny remont. Ten potrwa pół roku, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyłoży na niego 3,7 mln zł.