Najnowsze

Najnowsze

Pawlak zachęca do "prosumpcji" energii słonecznej

Niedobory mocy w Polsce można z powodzeniem uzupełnić energią słoneczną wytworzoną z ogniw fotowoltaicznych - uważa były wicepremier i były minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem energia słoneczna to przyszłość. Pomoże zwiększyć liczbę tzw. prosumentów - czyli producentów i konsumentów w jednym.

Prognoza pogody na dziś: przydadzą się parasole

Dzisiaj warto zabrać ze sobą parasol. Kropić może w centrum, na wschodzie i południowym-zachodzie kraju. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie będzie padać intensywniej, nawet do 20 l wody na metr kwadratowy. W pozostałych regionach powinno być pogodnie.

Łąka, grill, rowery. Polacy poczuli lato

Nawet 25 st. C w cieniu pokazywały dziś termometry. Kto mógł, spędzał wolny czas na świeżym powietrzu, aura była prawdziwie letnia. Ta sielanka już za chwilę się skończy. Zrobi się chłodniej, będzie wiosna.

Udało się uratować podmywany most. Trwa walka z wodą na Lubelszczyźnie

Połowicznym sukcesem zakończyła się wielogodzinna walka o utrzymanie jednego z mostów w gminie Hanna. Przeprawę udało się zabezpieczyć przed zmyciem przez wodę, ale zamknięto prowadząca nim drogę, stanowiącą jedyny dojazd do kilku gospodarstw. To właśnie na Lubelszczyźnie panuje najtrudniejsza sytuacja na rzekach. Nie znaczy to, że inne miejsca nie są zagrożone - w rejonie ujścia Wisły wydano po południu ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia.

Tysiące pożarów na terenie całej Polski

Płoną pola, łąki i lasy na terenie całego kraju. Zaczęło się właśnie wiosenne wypalanie traw - nielegalne i karalne. Tylko w środę straż pożarna zanotowała 1252 pożarów na terenie całego kraju. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Państwowa Straż Pożarna apelują - nie bądźmy lekkomyślni.

Lasy wyjątkowo suche. Mamy duże zagrożenie pożarowe

W lasach na przeważającym obszarze Polski występuje duże zagrożenie pożarowe - ostrzega Instytut Badawczy Leśnictwa. Ściółka po zimie jest wyjątkowo sucha. Ogień może łatwo się rozprzestrzenić. Leśnicy apelują o zachowanie dużej ostrożności podczas spacerów po lesie.

Mały rozmiar, duża moc, szybsze ładowanie. Rewolucyjne mikrobaterie z USA

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois wynaleźli nowy typ baterii, który ma zrewolucjonizować sposoby zasilania naszych urządzeń elektronicznych i pojazdów. Dzięki nowej technologii akumulatory znacząco zmaleją, zachowując dotychczasową moc. Specjaliści uważają, że może to być przełomowy wynalazek, ale przed wprowadzeniem na rynek wymaga jeszcze znacznego dopracowania.

Mały zawór unieruchomił rakietę. Gra idzie o miliardowy kontrakt

Nie udało się wystrzelić w kosmos prywatnej rakiety Antares. Miała wynieść na orbitę próbny ładunek i tym samym zagwarantować firmie Orbital Sciences Corp kontrakt z NASA na prawie dwa miliardy dol. O niepowodzeniu zadecydowała drobna, ale bardzo ważna część rakiety.

Setki ludzi bez dachu nad głową

Wtorkowe trzęsienie ziemi w Pakistanie zniszczyło setki domów, pozbawiając ludzi dachu nad głową. Dla tych ludzi straty są ogromne - wielu z nich jest bardzo ubogich, a proste domy były całym posiadanym majątkiem.

Trwają poszukiwania rowerzysty porwanego przez Bug

Nadal ani śladu rowerzysty porwanego przez Bug. Dochodzą za to nowe szczegóły dotyczące zdarzenia: mężczyźnie usiłowała pomóc 20-letnia kobieta, która nie zdołała utrzymać go w wartkiej wodzie.

W kilka dni od zimy do lata. Skąd ta zmiana?

Niespełna dwa tygodnie temu w Polsce było zimno i śnieżnie. Na czwartek prognozuje się prawdziwie letnie gorąco. Jak tłumaczył Tomasz Wasilewski na antenie TVN24, ta zmiana pogody wiąże się ze zmianą położenia wyżu i niżu.

Zapis eksplozji gwiazdy w bakteriach

Ślady po supernowej najprawdopodobniej odnaleziono w skamieniałościach bakterii z dna Pacyfiku. Jeśli odkrycie się potwierdzi, będzie to oznaczać, że mamy pierwsze biologiczne "zapisy" po eksplodującej gwieździe.

Milion zdjęć w 12 lat. Ziemia z perspektywy ISS

Ta mapa to ślad każdego zdjęcia, jakie astronauci wykonali podczas swojej 12-letniej bytności w kosmosie. Wyraźnie zarysowuje się na niej cały świat, a szczególnie wyraźnie widać Zatokę Meksykańską, wschodnie wybrzeże USA i Arktykę.

Wiosna w pełni, a tam wciąż lód

Zima nie wszędzie chce odpuścić. Są jeszcze takie miejsca w kraju, gdzie jeziora są skute lodem. Zdjęcia zamarzniętego zakątka Polski dostaliśmy od Reportera 24.

Fala jesiennych deszczy zalewa południe Afryki

Jesień daje się we znaki na południu Afryki. Tamtejszym miastom grozi powódź ze względu na przechodzące przez RPA chłodne fronty atmosferyczne. Od wtorku przynoszą ulewne deszcze i porywisty wiatr.

Krwista czerwień zalała miasta

Chmury pyłu i ograniczona widoczność. Miasta na północy Chin walczą z burzami piaskowymi. W niektórych miejscowościach widoczność jest ograniczona do 30 metrów.

Bardzo jasny meteor nad Polską. "Coś nieprawdopodobnego"

Bardzo jasny meteor przeleciał we wtorek późnym wieczorem nad Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami. Wielu z Was go widziało, o czym informowaliście na naszym forum. "Pięknie to wyglądało - duży jasny obiekt, spadający z dużą prędkością, sprawiający wrażenie jakby się spalał, zgasł zaraz nad widnokręgiem" - pisaliście. Zdjęcia i film przelatującego zjawiska dostaliśmy od Pracowni Komet i Meteorów.