Stężenia pyłku traw wzrosły do wartości wysokich, co spowodowało wystąpienie objawów alergicznych u osób uczulonych na alergeny pyłku traw.
Jeśli w ostatnich dniach pojawił się u Państwa wodnisty katar, kichanie, upośledzenie drożności nosa oraz łzawienie i swędzenie oczu, jest bardzo prawdopodobne, że powodem jest uczulenie na alergeny pyłku traw.
W najbliższych dniach stężenie pyłku traw na przeważającym obszarze kraju będzie wysokie i bardzo wysokie. Na spacer można wybrać się do gęstego lasu, w wyższe partie gór (gdzie stężenie pyłku traw jest jeszcze niskie) lub na morską plażę, gdzie wiatr wiejący od strony morza przynosi wolne od pyłku powietrze. Osoby uczulone na pyłek traw powinny unikać bliskości kwitnących łąk i pól. Pamiętajmy o okularach chroniących oczy i o odpowiednim zabezpieczeniu lekami.
W niskim, lokalnie średnim stężeniu jest obecny będzie pyłek babki i szczawiu. Unoszący się nadal w bezpośredniej bliskości topól biały puch nie ma właściwości uczulających. Są to fragmenty gniazd nasiennych tych drzew. Ich obecność w powietrzu może wpływać jedynie drażniąco na nasze drogi oddechowe.
W czasie obfitych opadów deszczu i bezpośrednio po nich powietrze będzie wolne od pyłku roślin.
Autor: OBAS / Źródło: OBAS