Najnowsze

Najnowsze

Meksykański wulkan silnie dymi. 3,5-kilometrowa chmura pyłu

Wulkan Popocatepetl, położony ok. 60 km na południowy wschód od stolicy Meksyku, staje się coraz bardziej aktywny. Nad kraterem unosi się 3,5-kilometrowa chmura wulkanicznego pyłu - informuje centrum ochrony przed klęskami żywiołowymi CENAPRED.

Meteorolodzy w USA zmieniają "zasady gry". Rewolucja w ich komputerach

Amerykańskie służby pogodowe wprowadzą do swoich komputerów istotne zmiany, poinformował dyrektor National Weather Service Louis Uccellini. Nowe oprogramowanie ma pozwolić na wcześniejsze przewidywanie takich zjawisk jak tornada czy huragany. - To zmiana zasad gry - mówi o innowacjach Uccellini.

Dzięki klonowaniu komórek uda się leczyć Parkinsona?

Naukowcy z Oregonu wytworzyli w laboratorium embrionalne komórki macierzyste. Do tego celu wykorzystali taką samą metodę, jak w przypadku klonowania owcy Dolly. Genetycy wierzą, że takie komórki uda się wykorzystać w leczeniu chorób, m.in. Parkinsona.

Duża eksplozja w górach - dla porządku i bezpieczeństwa

Wybuchowe porządki po osunięciu ziemi na trasie Felbertauern, łączącej wschodnią część Tyrolu z Salzburgiem. Odcinek jest nieprzejezdny na długości prawie 100 m. Detonacja umieszczonych w zboczu ładunków miała pomóc w rozbiciu i przesunięciu ciężkich bloków skalnych w niższe partie góry.

Odnaleźli El Dorado? Na razie na radarach

Ciudad Blanka - Miasto Złota odkryte? Naukowcy od lat przypuszczają, że legendarne El Dorado znajduje się na terenie Hondurasu. Jak twierdzą, w końcu pokazało im się na radarach.

"Moje ciało jest obolałe". Hadfield na razie potrzebuje szofera

Chris Hadfield zasłynął popularyzowaniem misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W internecie opublikował dziesiątki zdjęć Ziemi oglądanej z orbity i nagrania pokazujące codzienność załogi ISS. Podczas pierwszej konferencji po powrocie Kanadyjczyk wyjaśnił tę aktywność: jego doświadczenia w kosmosie były zbyt dobre, by zachować je tylko dla siebie.

NASA kupiła superkomputer. Jest 3,6 tys. razy szybszy

Kosztujący 15 mln dolarów komputer wykorzystujący tunelowanie kwantowe stanie w jednym z ośrodków NASA. Testy wykazały, że potrafi on wykonać zadanie zajmujące zwykłym urządzeniom 30 min w nawet mniej niż pół sekundy. Skorzystają z niego m.in. instytucje akademickie współpracujące z agencją, a także firma Google.

Wieża telewizyjna pod ostrzałem

Pioruny nad Sankt Petersburgiem stworzyły spektakularne widowisko. Kilka z nich trafiło w wieżę telewizyjną, wywołując kilkuminutową awarię umieszczonych na niej nadajników.

Znaleźli wodę sprzed miliardów lat

Do kapsuły czasu z okresu prekambru można porównać wodę znalezioną głęboko w skałach kanadyjskiej kopalni. Jej badania dadzą naukowcom lepsze pojęcie na temat środowiska, w jakim mogło ewoluować życie. To ważne również w kontekście poszukiwania jego śladów w Kosmosie, bo podobne warunki można, przynajmniej teoretycznie, znaleźć pod powierzchnią Marsa.

Bieliki wróciły do siebie

Dziś dwa bieliki wróciły na wolność. Ptaki, które w zimie trafiły na skraju wyczerpania do ptasiego szpitala w Dąbrówce (woj. warmińsko-mazurskie) są już zdrowe, wykarmione i mają siły, by na nowo sięgnąć nieba.

Mars bezpieczny dla osadników? Tak twierdzą naukowcy

Powierzchnia Marsa jest bombardowana rzadziej, niż naukowcy dotąd sądzili. Badacze doszli do tych wniosków po analizie zdjęć wykonanych z orbity Czerwonej Planety. Po dziesięciu latach odkryli zaledwie 248 nowych kraterów.

Będzie mniej ryb. UE chce ograniczyć połowy

Unia Europejska chce ukrócić proceder nadmiernej eksploatacji europejskich łowisk. Ministrowie ds. rybołówstwa po 36-godzinnych negocjacjach uzgodnili nową politykę połowów. Ale ekolodzy twierdzą, że jest za mało ambitna i nie w pełni chroni istniejące zasoby mórz.

Bieganie działa tak samo jak marihuana

Ludzie i psy uwielbiają biegać, bo wyzwala to w nich uczucie podobne, jak po zapaleniu marihuany, wykazali naukowcy z Uniwersytetu Arizona. To mechanizm ewolucyjny, który przez wieki zmuszał nas do podejmowania nowych i trudnych wyzwań, twierdzi antropolog prowadzący badania nad tym tematem.

Teleskop Keplera w trybie nieaktywnym

Teleskop Keplera po wtorkowej awarii silników został przełączony w tryb nieaktywny. Krążąca po orbicie okołosłonecznej sonda przez kilka lat pracy zbierała ogromne ilości danych. Jeśli jednak nie uda się naprawić usterki, teleskop zostanie wyłączony.

Chiny dołączają do mocarstw arktycznych

Rekordowe topnienie lodów Arktyki odsłania nowe wyzwania. W środę w Kirunie dyskutowali o nich członkowie Rady Arktycznej. Dla zapewnienia lepszej ochrony tych terenów zaprosili do współpracy gospodarczych gigantów XXI w.: Chiny i Indie, które korzystają z nowych szlaków przez Ocean Arktyczny.

Dlaczego Amerykanie ignorują ostrzeżenia o tornadach?

Pomimo tego, że system ostrzegania przed trąbami powietrznymi w USA stoi na wysokim poziomie, rokrocznie zjawisko to powoduje śmierć około 60 osób. Amerykańscy meteorolodzy zaczęli się zastanawiać nad tym, co stoi za tym, że ludzie ignorują alarmy.