Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na dziś: mgły i deszcze, słońca niewiele

Sobota będzie na ogół pochmurna i deszczowa. Zwłaszcza w północnej i centralnej części kraju, bo tam przez cały dzień należy spodziewać się opadów. Na południu będzie nieco pogodniej, jednak o poranku pojawią się tam mgły. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą do 10 st. C.

Słabnie pole magnetyczne Ziemi. ESA posłała satelity, by to zbadać

Pole magnetyczne Ziemi robi się coraz słabsze, co zaczyna niepokoić naukowców - od połowy XIX wieku osłabło ono o 15 procent. Może to świadczyć o tym, że zbliża się przebiegunowanie planety. Dlatego Europejska Agencja Kosmiczna wysłała w piątek na orbitę trzy satelity, które przez kolejne 4 lata będą monitorować magnetyzm naszej planety.

Niezniszczalne mikroby w ośrodkach NASA i ESA

Obecność mikroskopijnych nieznanych organizmów została wykryta w najbardziej sterylnych pomieszczeniach NASA i ESA, w których nie powinna przetrwać żadna forma życia. Badacze sądzą, że odkryte mikroby przeżyłyby nawet w kosmosie, bowiem okazują się odporne na zabójcze dawki promieniowania i skrajne temperatury.

Kilometrowy karambol w gęstej mgle

Gęsta mgła, która pojawiła się w piątek nad chińską prowincją Anhui (wschód kraju), spowodowała wiele utrudnień na drogach. Złe warunki pogodowe przyczyniły się do powstania potężnego karambolu, w którym zginęło 5 osób.

Najcieplejsze kraje Europy pod śniegiem

Na południu Europy pojawia się coraz więcej śniegu. Warstwa białego puchu przykryła jedną z hiszpańskich prowincji oraz północną część Włoch. Meteorolodzy ostrzegają przed pogodą, a władze zalecają ostrożniejszą jazdę.

Ten model NASA pozwala tworzyć prognozy na dwa lata naprzód

Naukowcy z amerykańskiego Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda stworzyli precyzyjny model rozkładu wiatrów na całym świecie. Umożliwia on tworzenie prognoz zmian w ziemskiej atmosferze nawet na dwa lata do przodu. To możliwe dzięki nieustannemu napływowi niezliczonych danych, które na bieżąco przetwarza należący do NASA superkomputer Discovery.

Baryczny klincz nad Europą

Skumulowane niże zdominowały pogodę w Europie. Na razie nie możemy liczyć na to, że się rozejdą, bo w szachu trzymają je dwa dalekie ośrodki wyżowe. Przez ten specyficzny baryczny klincz większość mieszkańców Europy czeka ponury, pochmurny, dość mokry dzień.

"Regularna zima". Nadciągają lodowate noce, a także... błoto pośniegowe

- Przez najbliższy tydzień będziemy mieli zimową aurę - zapowiada synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. Jak podkreśla, temperatura będzie gwałtownie spadać, a pierwsze opady śniegu prognozowane są już na niedzielę. Zwłaszcza noce będą mroźne - temperatura spadnie nawet 10 stopni poniżej zera. Cieplej zrobi się dopiero na początku grudnia, zapowiada meteorolog.

"Czułem się, jakbym miał umrzeć". Ulewa zmieniła samochód w pułapkę

W poważnych opałach znalazł się kierowca z kolumbijskiej Barranquilli. Razem z autem został zniesiony przez groźny nurt, który na skutek ulewy powstał na jednej z ulic w dzielnicy San Jose. Mężczyźnie pospieszyli na ratunek okoliczni mieszkańcy, a niektórzy z nich sfilmowali całe zdarzenie.

Sinabung coraz bardziej przeraża

Wzrost aktywności wulkanu Sinabung przewidują władze Sumatry. Z powodu rosnącej ilości erupcji w ostatnich tygodniach z jego okolic ewakuowano już ponad 6 tys. osób. W tym tygodniu kolumna popiołów wyrzucanych z krateru sięgała nawet 10 km.

Papież o kataklizmie: "Tego nie można wyjaśnić"

Papież Franciszek powiedział w czwartek podczas spotkania z przedstawicielami wspólnoty imigrantów z Filipin, że i on zadaje sobie pytanie, dlaczego dochodzi do takich kataklizmów, jak tajfun, który przeszedł nad tym krajem. "Tego nie można wyjaśnić" - dodał.

Nawiązano kontakt z Lemem

- Dostałem SMS od naszego głównego naukowca projektu Aleksandra Schwarzenberga-Czernego, który bardzo krótko napisał: "Mamy Lema" - powiedział Tomasz Zawistowski, szef projektu BRITE-PL. - To była wiadomość, która potwierdzała, że satelita oddzielił się od rakiety i został umieszczony na orbicie. Po godz. 10.00 przyszła informacja, że nawiązano kontakt z satelitą.

Europa zachmurzona, lokalnie mroźna

Czwartek okaże się dniem deszczowym i pochmurnym w większości Europy, przewidują synoptycy. Przelotne opady pojawią się zarówno na półwyspie Iberyjskim, jak i we Francji, we Włoszech czy na Bałkanach. Także w zachodniej, środkowej i wschodniej Europie niezbędne okażą się parasole.

Lem poleciał w kosmos. "Udało się"

Z bazy wojskowej Jasny na Uralu o godz. 8.10 wystartowała rakieta Dniepr, z pierwszym polskim satelitą Lem na pokładzie. - Udało się, satelita jest teraz na zaplanowanej orbicie - powiedział w rozmowie z TVN24 Piotr Orleański, szef techniczny projektu BRITE-PL w chwilę po starcie.

Zaczęło się od Zorzy. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna kończy 15 lat

Jest największym w historii międzynarodowym projektem kosmicznym, uważanym za cud inżynierii. Od 2000 roku pozwala realizować marzenie o stałej obecności w kosmosie, a do tego przyczynia się do ulepszenia życia na Ziemi, wspomagając rozwój medycyny, technologii i różnych dziedzin nauki. Łączy nie tylko rywalizujące nieraz w historii USA i Rosję, ale też naukowców i inżynierów z kilkunastu innych krajów. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna kończy 15 lat.

Jazdę utrudni deszcz

W czwartek w wielu regionach należy spodziewać się deszczu. Popada na wschodzie, południowym zachodzie i wybrzeżu. Drogi zrobią się mokre i niebezpieczne.

Sardynia ma nową bohaterkę. Kobieta uratowała przed utonięciem sasiadkę

Odważna młoda mieszkanka Sardynii uratowała swoją 78-letnią sąsiadkę, jej córkę oraz ukochanego psa przed utonięciem we własnym domu. - Usłyszałam płacz i wołanie o pomoc - opowiadała dziennikarzom Martina Feick. - Nie zastanawiałam się dwa razy, od razu pobiegłam jej na pomoc - przyznaje.