Najnowsze

Najnowsze

Znaleźli prawalenia sprzed 40 mln lat. Łączył ssaki lądowe z morskimi

Zespół peruwiańskich paleontologów odkrył skamienielinę prehistorycznego stworzenia morskiego, który może stanowić łącznik pomiędzy nowożytnymi ssakami morskimi a ich lądowymi przodkami. Oceniane na ponad 40 mln lat szczątki prawalenia to wyjątkowe odkrycie w Peru. Naukowcy do tej pory nie przypuszczali, że występowały na tym terenie.

Deszcze rozmoczyły brytyjską ziemię. Coraz więcej osunięć

W ciągu ostatnich 14 miesięcy pięciokrotnie wzrosła ilość zgłoszeń o osunięciach ziemi w Wielkiej Brytanii - alarmują tamtejsi geolodzy. Za taki stan rzeczy winią wyjątkowo deszczowy miniony rok. Postanowili stworzyć mapę zagrożeń z takim zjawiskami, żeby wiadomo było, które miejsca wymagają specjalnej, wzmocnionej infrastruktury.

Na tydzień zamkną się w grocie. Tak ćwiczą astronauci

Aby poczuć się jak w kosmosie, astronauci wcale nie muszą wylatywać wysoko ponad Ziemię. Wystarczy, że spędzą trochę czasu w grocie, np. na Sardynii. Lada dzień przekona się o tym kilkoro przyszłych, a także już doświadczonych zdobywców przestrzeni kosmicznej.

Im dłużej krowa leży, tym większe prawdopodobieństwo, że wstanie

Badając wpływ opery na życie myszy, odkrywając, że im dłużej krowa leży, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wstanie, a także zakazując publicznego klaskania można zasłużyć sobie na szczególne wyróżnienie - tzw. antynobla. W tym roku nagrody te przyznano po raz 23., a ich laureaci otrzymali nagrodę pieniężną - 10 bilionów dolarów... Zimbabwe.

Woda przerwała ziemną zaporę

Pół tysiąca mieszkańców osiedli i wsi w obwodzie odeskim na południu Ukrainy zostało ewakuowanych ze względu na zagrożenie powodziowe. Ulewy, które przeszły przez region, doprowadziły do wezbrania rzeki. Naporu wody nie wytrzymała ziemna zapora.

Europa mokra i coraz chłodniejsza

W większości Europy, podobnie jak w Polsce, pogoda coraz bardziej przypomina o nadchodzącej jesieni. Stopniowo robi się coraz chłodniej, a za sprawą niżów i towarzyszących im frontów również deszczowo. Lato trzyma się jeszcze mocno w Hiszpanii, Włoszech, Grecji i Turcji.

Na południu sypało gradem

Burze z gradobiciami przechodziły w drugiej części dnia przez południowe regiony Polski. Najmocniej grzmiało na Śląsku i Opolszczyźnie. Na Kontakcie Meteo i Kontakcie 24 pojawiło się sporo zdjęć gradu, który spadł w tych regionach.

Najpierw powódź, potem trąba powietrzna. A to jeszcze nie koniec

W Rumunii od dwóch dni pogoda przysparza wiele kłopotów. Powódź, nawałnice, wichury od środy nękają mieszkańców okręgów Gałacz i Tulcza. Jak dotąd zginęło osiem osób, zalanych zostało ponad 700 budynków w 17 miejscowościach, ewakuowano setki mieszkańców. To jednak jeszcze nie koniec.

Ogromny wyciek melasy na Hawajach. Przypłynie więcej rekinów i barakud

Hawaje walczą z katastrofą ekologiczną. Doszło tam do wycieku melasy, która zadusiła morskie zwierzęta. Setki martwych ryb pływają po powierzchni wód w porcie Honolulu. I chociaż nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka, władze obawiają się, że słodka substancja zwabi niebezpieczne gatunki.

"Było pięknie i groźnie". Trąba wodna na jeziorze

Ogromnych rozmiarów trąba wodna pojawiła się na Jeziorze Michigan w rejonie miasta Kenosha w stanie Wisconsin (USA). Lokalne media podały, że trąba mogła porwać jedną z łodzi, a władze podjęły decyzję o uruchomieniu syren ostrzegawczych. Zdjęcia i informację przesłała na Kontakt 24 @Barbara. "Było pięknie i groźnie"- napisała.

Co piąty wypadek przez zły lek

Statystyki są alarmujące - nawet 20 proc. wypadków powodują kierowcy, którzy zażyli niewłaściwe leki. Leki przeciwhistaminowe stosowane sezonowo, zarówno krótko, jak i przewlekle, mogą powodować senność oraz znużenie.

Pogoda na weekend: więcej deszczu niż słońca

Chociaż wciąż mamy astronomiczne i kalendarzowe lato, w nadchodzący weekend pogoda może nastroić nas raczej jesiennie. Zdominują ją deszczowe chmury, a temperatury w wielu regionach nie sięgną 20 st. C. Słońce jednak nie da nam o sobie zapomnieć i od czasu do czasu wyjrzy zza chmur.

Bohaterka drugiego planu: latająca żaba na kosmodromie NASA

Chociaż od startu nowej księżycowej sondy LADEE minęło już kilka dni, zdjęcia z tego wydarzenia znowu obiegają media. Wszystko za sprawą niewielkiego elementu wypatrzonego na jednym z kadrów: żaby szybującej na tle startującej rakiety. Choć w pierwszej chwili można uznać to za fotomontaż, specjaliści z NASA zapewniają, że zdjęcie jest prawdziwe, nie wiadomo tylko, jaki los spotkał żabę.