Najnowsze

Najnowsze

Polski przyrząd bada środowisko wokół ISS

Środowisko, w którym znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ang. Intenational Space Station, w skrócie ISS), jest skomplikowane. Kształtuje je zarówno pole magnetyczne Ziemi, jak i pole magnetyczne Słońca. Kosmonauta Roman Romanenko zainstalował na zewnątrz ISS wybudowany przez Polaków z Centrum Badań Kosmicznych PAN przyrząd, który sprawdzi, jak pole magnetyczne wpływa na stację, na jej mieszkańców i na prowadzone przez nich eksperymenty.

Ochronić Fargo. Szykują się na 12-metrową wodę

Na jedną z największych w ciągu ostatnich pięciu lat powódź szykują się mieszkańcy Fargo w Dakocie Północnej, m.in. budując gliniane groble wokół miejscowej rzeki. Przewiduje się, że maksymalny poziom wody w Red River dojdzie do 12 metrów.

Prognoza pogody na dziś: mokro i głośno od grzmotów

Niedziela nie zapowiada się pogodnie - będą nam towarzyszyć opady deszczu. W wielu miejscach będzie także słychać grzmoty. Słupki rtęci podskoczą maksymalnie do 23 st. Celsjusza, ale np. w Kołobrzegu spodziewamy się co najwyżej 10 st. C.

Uciekają przed gradem kamieni

Chińczycy nadal odczuwają skutki potężnego, zeszłotygodniowego trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan. Podróżujący drogą S210 prowadzącą do miasta Baoxing są narażeni na osunięcia gruntu i spadające ze zboczy kamienie.

Bilet w jedną stronę na Marsa? "Wiele obiekcji i pytań"

- Po zapoznaniu się z tą propozycją, nie zgłosiłbym się - powiedział we "Wstajesz i Weekend" Leszek Mellibruda. Psycholog biznesu odniósł się do projektu Mars One, czyli misji kolonizacyjnej Marsa. Wyjaśnił, że ma wiele obiekcji i pytań dotyczących kosmicznej wycieczki, których organizatorzy nie wyjaśniają.

W Rumunii odkryto grób Romea i Julii

Archeolodzy odkryli w Rumunii średniowieczny grób, w którym razem pochowano kobietę i mężczyznę, których dłonie pozostawały w uścisku. Odkrywcy nazwali ich Romeo i Julia, bo ich śmierć przypomina historię z dramatu Szekspira.

620 pożarów lasów. Najwyższy stopień zagrożenia

- W większości lasów obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a ściółka leśna jest tak sucha jak kartka papieru - mówi rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Od początku kwietnia w lasach wybuchło 620 pożarów.

Meteoroidy bombardują pierścienie Saturna

Wokół Saturna dzieją się niesamowite rzeczy. Ostatnie zdjęcia planety wykonane przez sondę Cassini wykazały, że jego pierścienie bombardowane są przez meteoroidy.

Na majówce jak w tropikach. Ale nie wszędzie

Nie w każdym miejscu Polski pogoda dopisze w długi majowy weekend. Na północnym wschodzie będzie chłodno, a na płudniu bardzo ciepło, wręcz upalnie. Tam też będzie można poczuć się jak w tropikach, bo powietrze będzie wilgotne - donosi prognoza pogody "Meteo News".

Podczas burzy spadnie do 15 litrów deszczu

Tych, którzy sobotę spędza za kółkiem, ostrzegamy: warunki do jazdy, początkowo dobre, szybko mogą się pogorszyć. Zrobi się burzowo, a wtedy na drogi spadnie do 15 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Bieliki z "internetowego gniazda" mają pisklę

Para bielików, gniazdujących na terenie mazurskiego Nadleśnictwa Dobrocin, doczekała się pierwszego pisklęcia. Transmisję z gniazda tych ptaków można od niedawna śledzić na żywo przez internet.

Nawet metr śniegu na tatrzańskich trasach. Ale nie można z nich zbaczać

Słoneczna pogoda w Tatrach i duża pokrywa śniegu zachęcają do skorzystania ze stoków narciarskich. Tatrzański Park Narodowy apeluje jednak do narciarzy, żeby jeździli tylko tylko na wyznaczonych trasach, bo inaczej mogą przeszkodzić dzikim zwierzętom w spokojnym żerowaniu. Ci, którzy nie zastosują się do tej prośby, muszą liczyć się z karami.

Rolnik uratował łoszkę. Karmił ją butelką

Osamotniona kilkudniowa łoszka błąkała się po podlaskiej wsi Chwaszczewo. Nie przeżyłaby, gdyby nie rolnik, który je przygarnął i karmił butelką. Zwierzątko nie ma szans na powrót do lasu, ale towarzystwo ludzi zdaje się mu odpowiadać.

Taką maszyną będziemy przekraczać barierę dźwięku

Wyobraźcie sobie, że z Polski do USA będzie można polecieć samolotem wielokrotnie przekraczającym prędkość dźwięku. Hałas, jaki wygeneruje taka maszyna nie będzie dużo większy niż w przypadku współczesnych maszyn pasażerskich. Utopia? Nie, przyszłość. Tak przynajmniej twierdzą eksperci NASA i prezentują powyższy prototyp pasażerskiego samolotu ponaddźwiękowego: Supersonic.

Odzyskamy nocną ciemność? Lampy nie muszą zanieczyszczać światłem

Połączenie diod LED z soczewkami oraz odzyskiwanie rozproszeń światła i odblasków - to przepis na rewolucyjny model lampy ulicznej. Zdaniem jego konstruktorów ten projekt znacznie zmniejszy zanieczyszczenie świetlne, a do tego pozwoli oszczędzić energię. Czy ten patent sprawdza się w praktyce, na razie nie wiadomo, bo prototyp urządzenia dopiero powstaje.

W elektrowni w Łaziskach wychwycą CO2

W Elektrowni Łaziska uruchomiono pilotażową instalację wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin. To kolejny etap projektu badawczego prowadzonego przez Tauron i Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Kosztował 8,8 mln zł.

Progress zacumował bez problemów. Antena nie przeszkodziła

Połączyć dwa statki, które pędzą z prędkością ok. 28 tys. km/h to rzeczywiście szaleństwo - opowiada o procesie cumowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronom Jerzy Rafalski. Tę precyzyjną operację pomyślnie wykonał rosyjski statek Progress M-19M. Nie zakłóciły jej nawet utrzymujące się problemy z anteną nawigacyjną.

Maleńka gwiazda zawstydziła naukowców

Astronomowie odkryli w kosmosie niezwykły duet gwiazd - tworzą go tzw. biały karzeł i mała, bardzo ciężka gwiazda neutronowa. Ich właściwości wystawiły na próbę dotychczasowy stan wiedzy naukowców.