Najnowsze

Najnowsze

Niebieskie piaski na Czerwonej Planecie

Teleskopowi znajdującemu się na pokładzie marsjańskiej sondy kosmicznej udało się sfotografować fragment krajobrazu Czerwonej Planety. Granatowe wydmy i bladoczerwone szczyty dostarczają ekspertom z NASA wielu informacji na temat tej planety.

1 października kometa stulecia zbliży się do Marsa

Kometa ISON, nazywana kometą stulecia, lada chwila minie Marsa w bardzo bliskiej odległości, a pod koniec listopada znajdzie się w najbliższej odległości od Słońca. Naukowcy nie są pewni jednak co do tego, czy jej jądro jest na tyle silne, żeby przetrwać to bliskie spotkanie.

Wielki ogień zbliża się do LA

Kolejny w tym roku pożar w Kalifornii strawił już 80 hektarów lasów. Żywioł zbliża się do Los Angeles. Jest już około 40 km od miasta.

"Niedziela wygląda fantastycznie". Prognoza pogody na najbliższe dni

Nadchodzące dni będą miały w sobie wszystko, co polska jesień ma do zaoferowania. Synoptycy prognozują zarówno deszcz, jak i sporo słońca oraz wysokie, jak na koniec września, temperatury. Po deszczowym tygodniu nadejdzie przyjemny weekend. Według synoptyków najprzyjemniej będzie w niedzielę - nigdzie nie spadnie nawet kropla deszczu.

Pięć miesięcy wiosłowała z Japonii na Alaskę

Sarah Outen to kobieta, która samotnie przepłynęła ponad 6 tysięcy kilometrów tylko dzięki sile własnych mięśni. Przez prawie pięć miesięcy samotnie przemierzała ocean, by udowodnić, że wypływając z Japonii, można dopłynąć w kajaku aż na Alaskę.

Tornada będą coraz częstsze i silniejsze

Naukowcy i meteorolodzy są zgodni - Stany Zjednoczone będą nękane przez silne i gwałtowne burze częściej, niż dotychczas. Swoje wnioski opierają na najnowszych badaniach, prowadzonych przez ostatnie sześć lat. Eksperci wykazali, że tornada będą tworzyć się częściej, i twierdzą, że jest to kolejna konsekwencja ocieplenia klimatu.

Skutki uderzenia bolidu sprzed 35 mln lat widoczne do dziś

Ponad 35 mln lat temu 475-metrowa fala wywołana uderzeniem obiektu z kosmosu zalała wybrzeże Wirginii i dotarła do podnóża Pasma Błękitnego - zewnętrznej części Apallachów. Pomimo tego, że wydarzenie to jest nam bardzo odległe, do dziś możemy oglądać jego skutki.

Księżyc ma 100 mln lat mniej, niż myślano

Obecnie, naukowcy uważają, że Księżyc powstał w wyniku kolizji Ziemi z inną planetą o mniej więcej wielkości Marsa. To tak zwana teoria wielkiego zderzenia, do której miało dojść około 4,56 mld lat temu, zaraz po tym jak uformował się Układ Słoneczny. Jednak nowe analizy skał pochodzących z księżyca wskazują na to, że jego geneza sięga okresu pomiędzy 4,36-4,45 mld lat temu. To znaczy, że jest młodszy, niż dotąd sądzono.

123 zabitych, 613 tys. ha ziem uprawnych straconych

- Do 123 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osuwisk wywołanych przez cyklony, które w ostatnim czasie nawiedziły Meksyk - podały władze tego kraju na konferencji prasowej w poniedziałek.

Zdmuchnął dach stoczni, zabił robotników

Wiatr, towarzyszący supertajfunowi Usagi, zdmuchnął dach ze stoczni w mieście Shanwei w prefekturze Guangdong, a także obrócił w gruzowisko prowizoryczne osiedle pracowników. Zginęło kilka osób. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych tajfunu w Shanwei wzrosła do 13.

Uniwersalna szczepionka przeciw grypie coraz bliżej

Naukowcy są coraz bliżej opracowania uniwersalnej szczepionki na grypę. Badacze odkryli, że pewne komórki produkowane przez układ odpornościowy człowieka potrafią niszczyć rdzenie wirusów grypy, bez względu na mutację. Czy już niedługo uda się stworzyć surowicę idealną?

Na razie ogrzewają nas chmury. Poranne przymrozki od weekendu

Obecnie Polska znajduje się w zasięgu niżu, stąd tyle przelotnych opadów deszczu. Jednak taka pogoda ma też swoje dobre strony. Gdy do kraju wkracza niż, wraz z nim przychodzą chmury, a tym samym tworzy się gruba pokrywa, która zatrzymuje ciepło przy powierzchni Ziemi. Dlatego w ciągu kilku najbliższych dni, a raczej nocy, nie wystąpią przygruntowe przymrozki. Te pojawią się w weekend.