Najnowsze

Najnowsze

Most, przez który Drezna nie ma na liście UNESCO

W Dreźnie w poniedziałek otwarto dla ruchu kontrowersyjny most na Łabie. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) uznała konstrukcję za niedopuszczalną ingerencję w krajobraz i skreśliła miasto ze swej listy zabytków.

Wulkan ciągle aktywny: Krakatau 130 lat po tragedii

Bilans wybuchu na Krakatau był przerażający. Najpierw ogromny huk, później ciemność spowodowana grubymi warstwami pyłu i 40-metrowe fale tsunami. Erupcja zabiła ponad 36 tys. ludzi. Dziś mija 130 lat od tego tragicznego wydarzenia.

Znaleźli ofiarę krokodyla z feralnej imprezy

Ciało 26-letniego mieszkańca Darwin Seana Cole'a, zostało odnalezione w rzece Mary w australijskim Terytorium Północnym. Mężczyzna został wciągnięty pod wodę, kiedy razem z kolegą postanowili popływać podczas odbywającej się na nadrzecznym kempingu imprezy urodzinowej. Okolica słynie z dużej ilości tych drapieżnych gadów.

Żagiel zamiast ogona. Czy PW-Sat2 dokona deorbitacji?

Pierwsze polskie zdjęcia Ziemi z kosmosu, a także moment rozłożenia swojego żagla na orbicie ma przesyłać na Ziemię satelita PW-Sat2. Urządzenie budowane przez studentów z Politechniki Warszawskiej jeszcze w 2015 r. ma szansę wyruszyć w podróż kosmiczną. Ma być udoskonalonym następcą pierwszego polskiego satelity PW-Sat i podobnie jak on testować możliwości deorbitacji.

Arktycznego lodu ubywa, ale wolniej. Za to Antarktyda idzie na rekord

Lada moment wrzesień. Połowa tego miesiąca to czas, w którym lodu przykrywającego wody Arktyki jest najmniej w roku. Naukowcy zaznaczają, że choć nieprzerwanie on topnieje, to 2013 rok raczej nie będzie rekordowy. Co innego na Antarktydzie, gdzie lodu przybywa. Tam rekord z 2012 roku może zostać pobity.

Chiny walczą z powodziami. Rekordowe opady

Setki tysięcy Chińczyków nadal walczą z powodziami wywołanymi przez tajfun Utor. Zapory nie są w stanie spuścić nadmiaru wody, a władze zarządziły oczyszczanie zalanych terenów, by uniknąć epidemii.

Kraków chce zbierać deszczówkę. To oszczędne i ekologiczne

Władze Krakowa chcą dotacjami zachęcić mieszkańców miasta do zbierania wody deszczowej. Pomysłodawcy przekonują, że to nie tylko ekologiczne, ale też ekologiczne rozwiązanie dla gospodarstw domowych. Jego zalety doceniają ci, którzy już deszczówkę łapią - nie tylko płacą mniej wodociągom miejskim, ale też mogą uniknąć podtopień po gwałtownych burzach.

Ogień u wrót Yosemite. Zagrożone San Francisco

Blisko 3 tys. strażaków w Kalifornii toczy dramatyczną walkę z olbrzymim pożarem lasów i zarośli zagrażającym parkowi narodowemu Yosemite i największemu zbiornikowi wody pitnej dla San Francisco. Pożar rozszerzył się na obszar 526 km kwadratowych i opanowany jest w zaledwie 7 proc.

Gigantyczny zasięg powodzi widać jak na dłoni

Amur jeszcze niedawno płynął cienką niteczką przez wschód Azji, dziś rzeka doprowadziła do największej powodzi w historii Rosji. Dzięki satelicie NASA widać, jak ostatnie opady zmieniły dorzecze rzeki. Teraz wydaje się ono gigantyczne. Ponieważ wody w Amurze będzie przybywać, bardzo prawdopodobne są masowe ewakuacje.

Trąba powietrzna w Santa Severa. Kłopoty samolotu z Polski

Załamanie pogody w Rzymie i w okolicach. W Wiecznym Mieście rozpętała się burza, która poważnie utrudniła nie tylko poruszanie się po nim, lecz także dotarcie do niego - także pasażerom z Polski. Z kolei w jedno z miast nieopodal Rzymu uderzyła trąba powietrzna.

Milion karaluchów zbiegło z hodowli

Co najmniej milion karaluchów uciekło z farmy w Chinach. Hodowano je tam na potrzeby medycyny tradycyjnej. Z problemem mają się zmierzyć funkcjonariusze służb sanitarnych.

Krokodyl zaatakował podczas imprezy urodzinowej

Plenerowa impreza nad rzeką Mary w australijskim Terytorium Północnym miała być radosnym sposobem uczczenia 30. urodzin. Szybko jednak zmieniła się w horror, kiedy dwaj biesiadnicy postanowili orzeźwić się, pływając w rzece. Jednego z nich wciągnął pod wodę krokodyl.

W bursztynowych goglach sprawdzą, jak działa na nas niebieskie światło

Specjalne bursztynowe gogle sprawią, że noszący je wolontariusze przez kilka tygodni będą oglądać świat bez niebieskiego światła. Jest ono obecne w promieniowaniu słonecznym, ale także w coraz większej ilości w sztucznych źródłach - np. w oświetleniu LED i żarówkach. Naukowcy chcą zbadać, dlaczego światło niebieskie działa na nas inaczej niż światło o innych kolorach.

Atak zimy w środku lata

Zima w środku lata - tak mieszkańcy Littleton w amerykańskim stanie Kolorado opisują to, co działo się na jego ulicach. W mgnieniu oka zrobiło się biało, a grad wypełnił każdą suchą przestrzeń. Miejscami jego warstwa liczyła ponad 15 cm.

Pogodnie i sucho na drogach

Pogodne niebo i suche drogi - na takie warunki mogą dziś liczyć podróżujący. Sprzyjająca aura ma się utrzymać do końca dnia. W jego drugiej części na południu jednak się zachmurzy.

Prognoza pogody na dziś: duża dawka słońca

Na dzisiejsza pogodę nikt nie powinien narzekać. W całym kraju będzie słonecznie, jedynie na południu końcówkę dnia mogą zmącić słabe opady. Temperatury nie przekraczające 25 st. C zapewnią nam odczucie komfortu termicznego.