Najnowsze

Najnowsze

Lawa, dym i wstrząsy. Etna znów postraszyła

Etna, najwyższy wulkan Europy, znów postraszyła okolicznych mieszkańców wyrzucając strumienie rozgrzanej lawy. Wysoki na kilometr słup dymu pojawił się w sobotę o świcie. To już czternasta w tym roku aktywność Etny.

W Puszczy Knyszyńskiej odkryto obóz powstańców styczniowych

Drobne monety miedziane i srebrne, guziki, podkowy i ołowiane kule to najważniejsze zabytki odnalezione w ostępie Budziska w Puszczy Knyszyńskiej. Zlokalizowano tam powstańcze obozowisko z 1863 roku. Prawdopodobnie jest to pierwsze potwierdzone naukowo takie miejsce w Polsce.

Pogoda na Wszystkich Świętych: pogodny 1 listopada, Zaduszki w deszczu

"Prawdopodobieństwo, że tegoroczne listopadowe święta będą niezbyt zimne, a na początku również dość pogodne, wynosi około 65 proc." - pisze synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Kolejne aktualizacje prognoz na podstawie modeli synoptycznych przynoszą na razie jedynie drobne zmiany. Według najnowszej z nich największych opadów deszczu powinniśmy spodziewać się w niedzielę kończącą długi listopadowy weekend.

Meteor ukradł show tancerzom

Takiej atrakcji uczestnicy pokazu tanecznego w kolumbijskim Villavicencio raczej się nie spodziewali. Kiedy podziwiali choreografię jednej z par, niebo przeciął jasny, okrągły obiekt. Wielu gości recitalu twierdzi, że nie tylko widzieli przelatujący meteor, ale też odczuli siłę jego upadku.

Gaz musztardowy na dnie Bałtyku

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) przeprowadzili wnikliwe badania próbek pobranych z dna Zatoki Gdańskiej i odkryli to, czego dotąd się obawiano: w rejonie Zatoki Puckiej istnieją ślady na to, że znajdował się tam niebezpieczny iperyt, czyli środek trujący, potocznie zwany gazem musztardowym.

Urodziły się w niewoli, teraz zaczną nowe życie

W Puszczy Piskiej, największym kompleksie leśnym Mazur, trwa przywracanie rysia. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i miłośnicy zwierząt starają się, żeby z powrotem odtworzyć ten gatunek. W jaki sposób przebiega reintrodukcja gatunku, a także, co doprowadziło do do częściowego wyginięcia tych zwierząt - odpowiada Jerzy Brojek z Nadleśnictwa w Spychowie.

Odkryto geny, które decydują o wyglądzie twarzy

Naukowcy przeprowadzili eksperyment na myszach, podczas którego udało się im zmodyfikować czaszkę zwierzęcia bez dodatkowego kaleczenia. Uczeni mają nadzieję, że wyniki badania pozwolą w przyszłości uda korygować wady twarzoczaszki u ludzi.

W Europie może być groźnie. Nadciąga potężny niż

- Angielscy meteorolodzy twierdzą, że to może być bardzo poważna sytuacja - komentuje prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. Na Anglię i Irlandię nadciąga bowiem potężny niż, który sprowadzi ulewne opady deszczu i silny, porywisty wiatr.

Mgły i przelotne opady pogorszą warunki drogowe

Rano niemal w całej Polsce warunki drogowe będą utrudnione. Według prognoz, na północy kraju przelotnie popada, z kolei na południu pojawią się mgły. Popołudniu strefa frontu przesunie się do centrum, a na południu wypogodzi się.

Kraków protestuje przeciwko paleniu węglem

W piątek ulicami Krakowa przeszedł tłum ubranych na czarno ludzi, z twarzami zakrytymi białymi maskami. Wszyscy podążali za białą trumną, skandując hasła „Chcemy powietrza, chcemy oddychać”. Antysmogowy Marsz Żałobny to protest na przyjęty przez zarząd województwa małopolskiego projekt uchwały, dopuszczający palenie węglem w piecach.

Zmiana czasu powiększa liczbę wypadków

Zmiana czasu przynosi wzrost liczby wypadków z udziałem pieszych, alarmuje belgijski Instytut Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dodatkowa godzina rano w łóżku nie przekłada się na bezpieczeństwo na drogach, alarmują specjaliści i podkreślają, że do wypadków dochodzi częściej w dniach następujących bezpośrednio po dacie zmiany czasu.

Płonie najpiękniejsza okolica Gran Canarii

Płonie najpiękniejsza część Gran Canarii - jednej z Wysp Kanaryjskich. Przeprowadzono ewakuację 500 osób, a strażacy walczyli z ogniem zarówno z lądu, jak i z powietrza. Pomimo tego, że strażacy przejęli już kontrolę nad pożarem, nadal istnieje jeszcze kilka szczególnie zagrożonych miejsc.

Satelita zajrzał do wnętrza rosyjskiego wulkanu

Kluczewska Sopka to stratowulkan, aktywny nieprzerwanie od 1697 roku. Stanowi najwyższy szczyt Kamczatki. Jego aktywność znacząco wzrosła 11 października, zaś pięć dni temu przelatujące nad nim satelity zarejestrowały wypływ ogromnych ilości lawy. Chmura pyłu sięga na wysokość 10 kilometrów.

Oto najzimniejsze miejsce w całym Kosmosie

Najzimniejszym miejscem w całym Wszechświecie jest Mgławica Bumerang, temperatura jest tam niewyobrażalnie niska, sięga -272 st. C. Niedawno naukowcy bliżej przyjrzeli się tej mgławicy i zauważyli, że prócz temperatury wyróżnia ją kształt, który wcale nie jest dotąd opisywaną kokardą.

Wielozadaniowość łatwiej przychodzi kobietom

To nie mit - kobiety są naprawdę znacznie bardziej wielozadaniowe od mężczyzn. Wszystko przez ewolucję, która doprowadziła do tego, że kobietom łatwiej jest "przełączać" się między różnymi czynnościami. Badania brytyjskich psychologów wskazują, że mężczyźni są wolniejsi i wykazują się mniejszym zorganizowaniem w przełączaniu się między zadaniami.

Ognisty kanion rozdarł słoneczną koronę

Efektowna erupcja zakończyła okres względnego spokoju w atmosferze naszej gwiazdy. Długie na ponad 32 tys. km wstęgi słonecznej materii gwałtownie poderwały się w koronie Słońca, zostawiając na jego powierzchni podłużny płomienny ślad, przypominający ognisty kanion. Najważniejsze momenty spektakularnych procesów zachodzących przez dwa dni w niewyobrażalnie rozgrzanej plazmie pokazuje specjalne nagranie NASA.

Wieżowce wyrastają z mgły

Mgła nie tylko utrudnia życie kierowcom i pilotom. Jest też niezwykle malownicza. Zdjęcia miasta ponad mgłą przesłali nam internauci.

Pogoda na Wszystkich Świętych: kożuchy się nie przydadzą, parasole tak

Chociaż odwiedzanie cmentarzy we Wszystkich Świętych i w Zaduszki zwykle kojarzy się z rozpoczęciem sezonu na zimowe okrycia, w tym roku raczej zostawimy je w szafach. W wielu regionach w ten przedłużony pierwszy listopadowy weekend maksymalne temperatury w ciągu dnia będą przekraczać 10 st. C. Warto za to przygotować parasole - przydadzą się w sobotę.

Kosmiczna transmisja danych. Udany test NASA

Transmisję danych z szybkością 622 megabitów na sekundę przeprowadziła NASA między naszą planetą a Księżycem. To kilkaset razy szybciej niż w przypadku przeciętnego przesyłu danych w internecie na Ziemi. Rekordowo szybką wymianę danych umożliwiło wykorzystanie komunikacji laserowej zamiast fal radiowych.

"Przygotuj się na wstrząs". Weekend z alergią w ośmiu miastach Polski

O tym, że jesteśmy na coś bardzo uczuleni, zwykle dowiadujemy się "po fakcie". Wstrząs anafilaktyczny, w jaki wpada organizm, jest śmiertelnie niebezpieczny dla naszego zdrowia, jeśli nie wiemy, jak postępować. Od piątku do niedzieli alergolodzy w ośmiu polskich miastach udzielą nam bezpłatnych konsultacji, odpowiadając na nasze pytania.

Polska niewiele chłodniejsza niż południe Europy

Piątek w wielu miejscach w Europie będzie deszczowy. Wysoki poziom wilgoci obecny w powietrzu nad Europą sprawi, że nawet jeśli nie będziemy tego dnia potrzebowali parasola, powinniśmy rano być przygotowani na mgły.