Główny okres pylenia traw dobiega końca. Stężenie pyłku traw na terenach zurbanizowanych będzie już niskie, natomiast na terenach podmiejskich może nadal osiągać wartości średnie. Stan taki utrzyma się do połowy września.
W szczytowym okresie pylenia są teraz rośliny złożone (chwasty). W miastach stężenie pyłku bylicy rzadko przekracza teraz wartości średnie, ale na terenach podmiejskich w pogodne dni może osiągać wysokie wartości.
Stężenie pyłku komosy będzie w najbliższych dniach w prawie całym kraju niskie, a w górach bardzo niskie. Natomiast na terenach podmiejskich, w pobliżu kwitnących roślin, może osiągać wartości średnie.
W całym kraju przewidywane jest bardzo wysokie stężenie pyłku pokrzywy, na szczęście uczulenia na alergeny pyłku pokrzywy są stosunkowo rzadkie.
W najbliższych dniach, w całym kraju przewidywane jest bardzo wysokie stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Koniec lipca i sierpień to okres największej ekspozycji na alergeny grzybów mikroskopowych. Alergikom przypominamy, że powietrze praktycznie wolne od pyłku roślin jest na morskich plażach, przy wietrze wiejącym od strony morza. Stosunkowo bezpieczny jest też pobyt nad dużymi zbiornikami śródlądowymi oraz rejsy żeglarskie. Woda 10-krotnie lepiej od lądu wychwytuje ziarna pyłku z powietrza.
Autor: kt/mj / Źródło: TVN Meteo