Najnowsze

Najnowsze

Średnia grudniowej temperatury będzie wyższa od normy

Według sporządzonych niedawno przez amerykańską Administrację do Spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) długoterminowych prognoz pogody, grudzień w Polsce miał być dość ciepły - podkreśla meteorolog Arleta Unton-Pyziołek. Przewidywana temperatura średnia miesięczna będzie wyższa od normy o około 0,5 – 1,0 st. C.

Prognoza na 16 dni: czekają nas święta z dodatnią temperaturą

Jak zapowiadają synoptycy, w ciągu najbliższych dni temperatura w kraju utrzyma się na stosunkowo wysokim jak na grudzień poziomie. Jedynie na początku tygodnia w Polsce odnotujemy minusowe temperatury i opady śniegu. Im bliżej świąt, tym termometry wskażą wyższe wartości - nawet 10 st. C na plusie.

Drogi śliskie od opadów

Pogoda nie będzie ułatwiać podróży po polskich drogach. Według synoptyków, w ciągu dnia niemal w całym kraju pojawią się przelotne opady deszczu lub śniegu. Tam gdzie padać nie powinno utrzyma się silniejszy wiatr.

Śnieg, mróz i lód paraliżują wschodnie stany USA

Rozległy burzowy front spowodował załamanie pogody we wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych. Przechodzą tam śnieżyce, opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, a zamarzająca wilgoć tworzy warstwę lodowicy na nawierzchniach. W Teksasie, Luizjanie, Arkansas, Tennessee i Missouri panują bardzo trudne warunki drogowe, sparaliżowany został ruch lotniczy, a tysiące mieszkańców zmagają się z brakiem prądu.

Noc z rozpogodzeniami. Wiatr coraz słabszy

- W nocy wiatr osłabnie. Jego prędkość sięgnie maksymalnie 50 km/h, a jutro - maksymalnie 60 km/h, ale tylko na Wybrzeżu. W pozostałych miejscach kraju będzie to 40-50 km/h - informuje Tomasz Wasilewski.

"To, co nas atakuje, to w zasadzie huragan"

Ksawery opuścił już Polskę, ale skutki po nim będą jeszcze długo widoczne. W jaki sposób tworzą się tego typu wiatry huraganowe, a także jak zachowują się wiry powietrza na Ziemi? Na te pytania odpowiada dr Łukasz Badowski z Centrum Nauki Kopernik.

Łeba - 115 km/h, Poznań - 101 km/h. Lokalnie półmetrowe zaspy

W ciągu ostatniej doby nie tylko mocno wiało, ale i porządnie sypnęło śniegiem. To dlatego, że Ksawery sprowadził wilgotne i zimne powietrze, tłumaczy Tomasz Wasilewski. Prezenter przedstawia także pomiary poczynione przez stacje meteorologiczne. Wiatr najsilniejszy był w piątek wieczorem - w Łebie rozpędził się do 115 km/h. Najwięcej śniegu odnotowano w Elblągu i Lublinie (12 centymetrów), choć lokalnie tworzyły się i półmetrowe zaspy.

We wtorek wyż poprawi pogodę. Przedtem zawieruchy, ale nie powtórka z Ksawerego

- Spokojnie zrobi się od wtorku - zaznacza prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski. Choć już w sobotnie popołudnie aura powinna nie być aż tak gwałtowna, jak w ostatnim czasie, to nie ma co się do tego przywiązywać. Synoptycy prognozują, że w niedzielę wróci do nas silny wiatr. - To nie będzie orkan, to nie będzie huragan, to nie będzie Ksawery-bis, ale silniejszy wiatr - tłumaczy Wasilewski.

Prognoza pogody na dziś: nadal silny wiatr. Śnieżyce na wschodzie

Synoptycy przewidują, że wiatr w sobotę nie odpuści i nadal będzie porywisty. Prognozowane są także opady śniegu i zawieje na wschodzie Polski. Meteorolodzy zapowiadają przejaśnienia i umiarkowane zachmurzenie. Będzie chłodno - słupki rtęci wskażą od zera do 2 st. Celsjusza na zachodzie kraju.

Morze Północne wdarło się do miast Holandii

Orkan Ksawery sięgnął także krajów Beneluksu. Mimo tego, że centrum niżu znajdowało się daleko na północ, to jednak w Holandii i w Belgii zagrożeniem stał się wysoki poziom wód.

"Historia meteorologii zapamięta Ksawerego i jego patrona"

Ksawery rządził w piątek nie tylko pogodą w Polsce, ale i portalami internetowymi oraz serwisami informacyjnymi. Silne i wietrzne niże jesienno-zimowe, zwane obecnie orkanami, zawsze budziły respekt i strach mieszkańców północnej Europy. Słowo orkan, duńskie "orkanen", pochodzi z języka ludów skandynawskich, czyli Germanów Północnych. Kiedyś tak nazywano silny wiatr występujący na Północnym Atlantyku, Morzu Północnym i zachodnim Bałtyku.

Niemcy liczą straty. Są ogromne

Orkan opuszcza Niemcy - wiatr zwolnił o połowę. Służby kolejowe i drogowe usiłują przywrócić komunikację. Nie kursują jeszcze promy, ale działają lotniska, relacjonuje na antenie TVN24 Wojciech Hernes, korespondent Radia Zet w Berlinie. - To będzie weekend odpoczynku i szacowania strat - podkreśla.

Orkan Ksawery przyniósł burze

Zarówno piątek, jak i ubiegła noc były niesamowicie aktywne burzowo. Wszystko za sprawą orkanu Ksawery i frontów atmosferycznych, które za nim sunęły.

"To normalne zjawisko". Eksperci objaśniają zawieruchę za oknem

Skąd się wziął orkan, co go napędza i do kiedy będzie trwał? Klimatolog Tadeusz Niedźwiedź oraz Krzysztof Markowicz z Instytutu Geofizyki objaśniają czynniki, które odpowiadają za zamieć i wichurę szalejące po Europie. Jak przyznają - to normalne zjawisko, choć nie zawsze dostrzegane. Dwie masy powietrza - chłodną i ciepłą - napędza różnica ciśnień, skutkująca śnieżycą, wichurą i ulewami.

Wiatr niemal przewrócił reportera TVN24. "Czegoś takiego w życiu nie widziałem"

- Moje zdziwienie jest ogromne - wykrzykiwał reporter TVN24 Maciej Cnota, kuląc się pod naporem wiatru na plaży w Karwi. Z plaży zostało w zasadzie niewiele, bo nocą morze podeszło niemal pod wydmy. Porywy są tam tak silne, że wiatromierzowi nie wystarcza skali, a lokalne służby z niepokojem śledzą ich kierunek wiatr, bo jego zmiana może grozić wlaniem się wody w głąb lądu.

Wiatr, śnieg, śliskie drogi. Miejscami warunki jazdy będą fatalne

Piątek będzie trudnym dniem dla zmotoryzowanych. W całym kraju będzie bardzo silnie wiało, a na Wybrzeżu porywy mogą osiągać prędkość nawet 130 km/h. Do tego jazdę będą utrudniać opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie także zawieje śnieżne. Szczególnie potrzebną kierowcom w takich warunkach koncentrację może osłabiać niskie ciśnienie i niekorzystny biomet.

Sposób na silny wiatr - zostać w domu. Co jeszcze?

Jak uniknąć zagrożenia, jakie niesie za sobą silny wiatr? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i TVN Meteo radzą, co zrobić, by gwałtowna pogoda nie skrzywdziła nas i naszych bliskich. Przeczytaj, jak przygotować się na nadchodzącą nawałnicę i jak zabezpieczyć swój dom przed przyszłymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi.

Orkan Ksawery uderzył w Niemcy i Danię

Po południu orkan Ksawery dotarł do wysuniętego najdalej na północ niemieckiego kraju związkowego - Szlezwika-Holsztynu. Uderzył także w zachodnie wybrzeże Danii, wywołując powódź w portowym mieście Esbjerg, by pod koniec dnia dotrzeć do Kopenhagi. Wiatr osiąga prędkość 160 km/h. Służby ratownicze są w pełnej gotowości, a pociągi kursują z ograniczoną prędkością. Wstrzymany jest ruch lotniczy, a władze apelują o pozostanie w domach.

Warunki w Polsce coraz gorsze. Wiatr się nasila, będą zawieje

Znajdujący się coraz bliżej Polski orkan Ksawery sprawia, ze z godziny na godzinę pogarszają się warunki pogodowe w Polsce. Ciśnienie coraz bardziej spada, a wiatr się nasila - na Wybrzeżu już w nocy porywy mogą osiągać 130 km/h, a w górach 150 km/h. Oprócz tego synoptycy ostrzegają przed zawiejami śnieżnymi, marznącymi opadami i oblodzeniami, a na terenach nadmorskich również przed wzrostem poziomu wód przybrzeżnych i lokalnymi podtopieniami.

Orkan Ksawery tuż-tuż. Ciśnienie gwałtownie spada, na wybrzeżu jest już poniżej 990 hPa

Orkan Ksawery nadciąga. Bardzo szybko spada ciśnienie. W ciągu zaledwie kilku godzin obniży się o kilkadziesiąt hPa. O godz. 20.00 najniższe było w Gdańsku: 986 hPa. - Rzadko się zdarza, żeby barometry odnotowały aż taki spadek - podkreśliła Maja Popielarska. Do tego będzie coraz silniej wiało - na wybrzeżu już od kilku godzin rośnie prędkość wiatru. W strefie przybrzeżnej wiatr ma osiągnąć prędkość nawet 110 km/h.