Najnowsze

Najnowsze

"Podróżnego kaca" i schizofrenię wywołuje ta sama substancja

Naukowcy odkryli przyczynę tzw. jet lagu - winnym jest poziom białka, wytwarzanego przez mózg. Okazało się, że ta sama substancja występuje u schizofreników. Naukowcy pragną stworzyć uniwersalny lek, regulujący jego poziom w organizmie. To dobra wiadomość dla wszystkich, których tryb życia zmusza do częstych podróży między skrajnie różnymi strefami czasowymi.

Chcecie się posmażyć? Ruszajcie do Hiszpanii

Jeśli tylko macie taką możliwość, spakujcie najpotrzebniejsze rzeczy, a potem ruszajcie na weekend do Hiszpanii. To kraj, w którym aura będzie dokładnie taka, jakiej oczekujemy od wakacji. Wśród miejsc, w których da się zażyć kąpieli słonecznej, znajdzie się też m.in. Grecja.

Takiego Podlasia jeszcze nie widzieliście

Gwiaździste niebo nad Podlasiem, dzikie zwierzęta, a pośród nich ludzie uprawiający najróżniejsze sporty. "Go-Podlasie" to film, który zachwyca nie tylko krajobrazami, lecz także pokazuje, że Podlasie to prawdziwy raj dla miłośników aktywności fizycznej.

Prognoza pogody na dziś: ciepło, ale z przelotnym deszczem

Synoptycy przewidują, że w piątek niebo w większości kraju będzie umiarkowanie zachmurzone, choć z licznymi rozpogodzeniami. Miejscami pojawi się także słaby, przelotny deszcz. Tego dnia będzie ciepło - miejscami słupki rtęci sięgną nawet 26 st. Celsjusza.

"Wszyscy jesteśmy Marsjanami"

Życie "trafiło" na Ziemię z... Czerwonej Planety. Na naszą planetę przyniosły je marsjańskie meteoryty - twierdzi Steven Benner z Westheimer Institute of Science and Technology w Gainesville.

Największe zaćmienie Słońca na Marsie

- To największe zaćmienie Słońca, jakie można dostrzec z powierzchni Marsa - ekscytuje się Mark Lemmon z Texas A&M University. Serię niesamowitych zdjęć chwili, w której Fobos - większy księżyc Marsa - ustawił się w jednej linii ze Słońcem wykonał niedawno Curiosity. Obrazy dotarły do NASA i tam zostały połączone w jeden.

Mit obalony. "Lodowce robiły dokładnie to, co kazał im klimat"

Brytyjczycy udowodnili, że zmiany klimatyczne mają wpływ na pokrywę lodową wschodniej Antarktyki. Dotychczas myślano, że jest inaczej. Badacze, którzy obalili mit, są zdania, że tę część globu trzeba nieustannie monitorować: gdyby cały lód ze wschodu Antarktyki stopniał, poziom wody w morzach świata podniósłby się aż o 50 m.

Nie wiesz, co zrobić z resztkami jedzenia? Oddaj sąsiadowi

Czasami zdarza nam się kupić lub zrobić za dużo jedzenia. Nie mamy wtedy pomysłu, co można zrobić z resztkami, które zostały przez nas nietknięte, a następnego dnia będą niedobre. Na przeciw temu problemowi wyszło dwóch amerykańskich programistów. Stworzyli aplikację, dzięki której można dzielić się "resztkami" z innymi ludźmi.

Ludzki minimózg wyhodowany w laboratorium

Miniaturowy ludzki mózg wyhodowali naukowcy w laboratorium w Austrii. Udało im się go stworzyć, namnażając komórki macierzyste. Uczeni wierzą, że teraz uda się wyjaśnić przyczyny powstawania chorób neurologicznych.

Atak zimy w Ameryce Południowej. Mrozy zdziesiątkowały hodowle alpak

Śnieżyce nawiedziły rejony Peru i Boliwii. Licząca miejscami 40 cm warstwa śniegu odcina od świata tysiące ludzi, na dodatek nękają ich silne mrozy. Skutki gwałtownego ataku zimy dotknęły najbardziej andyjskich hodowców alpak - padło już około ćwierć miliona tych zwierząt.

Kong Rey zalał Tajwan, teraz idzie na Chiny

Tropikalna burza Kong Rey, która kilka dni temu utworzyła się nad Pacyfikiem i zdążyła już podtopić Filipiny, w nocy wyrządziła szkody na Tajwanie. Teraz przesuwa się na północ i zagraża Chinom.

Ostatnie dni wakacji w Tatrach pochmurne i chłodne

Ostatnie dni wakacji w Tatrach zapowiadają się pochmurnie i chłodno - informują synoptycy. W górach panują trudne warunki do uprawiania turystyki - szlaki są mokre, śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste.

Nadmierne picie, sarkazm i brzydka pogoda

Ironiczne poczucie humoru, picie na umór i kiepska pogoda są najczęstszymi powodami narzekań wśród imigrantów mieszkających na Wyspach Brytyjskich - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród obcokrajowców. Ponad połowa z nich uważa, że Brytyjczycy wpasowują się w powszechnie panujący stereotyp.

Tam żyje się najlepiej. Melbourne wygrywa po raz trzeci

Australijskie Melbourne znowu zostało uznane za najlepsze miasto do życia na świecie. Już trzeci rok z rzędu wygrywa w rankingu Economist Intelligence Unit, a do jego pierwszej dziesiątki trafiły też trzy inne miasta Krainy Kangurów. Ostatnie miejsce zajął syryjski Damaszek.

Urlop po sezonie? Upalnie w Grecji i Turcji

Gdzie szukać ciepła i słońca po tym, jak minął szczyt sezonu urlopowego? Tym, którzy dopiero teraz wybierają się na wakacje, radzimy obrać kurs na upalne Grecję i Turcję. Wciąż gorąco jest także w Portugalii oraz południowej Hiszpanii i Włoszech - tam jednak miejscami może popadać i zagrzmieć.

"Wystrzelali" 130 ton pomidorów

Tysiące ludzi umazanych czerwoną pulpą, pomidory latające w powietrzu jak pociski i spływające czerwienią uliczki - tak co roku w ostatnią środę sierpnia wygląda hiszpańskie miasteczko Bunol. Na Tomatinę, czyli pomidorową bitwę, zjeżdżają tam ludzie z całego świata. Fanów imprezy nie odstraszyło nawet to, że w tym roku po raz pierwszy za udział w niej trzeba było zapłacić.

Zima uderza w najbiedniejszych

Fatalne warunki pogodowe nękają mieszkańców Kapsztadu. Na najbiedniejszych osiedlach intensywne opady doprowadziły do powodzi. Prognozy dla jednego z największych miast RPA nie są dobre. Do tego stopnia, że miejski zespół zarządzania kryzysowego wydał ostrzeżenie pogodowe na najbliższe dni.